2013 הייתה שנת שיא לעבודה המאורגנת

  שלמה בן יוסף No Comments on 2013 הייתה שנת שיא לעבודה המאורגנת
  18:23
  09.06.24
  פנחס בן זיו No Comments on שהחיינו: בעלי העסקים המובילים משתתפים בחנוכת המשכן החדש

  התכניות האחרונות

  ארכיון תוכניות

  פוסטים אחרונים

  תגיות

  עכשיו זה רשמי: 2013 היא השנה שבה נרשם הזינוק המשמעותי ביותר בשנים האחרונות, במספר המתאגדים החדשים בישראל. מתחילת 2013 התאגדו בהסתדרות כ-100 גופים המקיפים למעלה מ-26,000 עובדים. מדובר בעלייה של עשרות אחוזים בהשוואה לשנים האחרונות. בין הגופים הבולטים שהתארגנו השנה בהסתדרות: עובדי מגדל חברה לביטוח, העוזרים הפרלמנטריים, העובדים המקומיים הישראלים (עמ"י) מ-90 נציגויות ישראל ברחבי העולם, עובדי סלקום, עובדי חברת האשראי לאומי קארד ועובדים נוספים מענף הבנקאות, כמו למשל יובנק ובנק ירושלים.

  בימים אלו מתקיים מו"מ להשגת הסכמים קיבוציים הנוגעים לכ-20 אלף עובדים. המתאגדים המרכזיים שנמצאים במו"מ הם: סלקום, דן אנד ברדסטריט, לשכת עורכי הדין, עוזרים פרלמנטריים, לאומי קארד ועמותת בית לכל ילד. בשלוש השנים האחרונות ההסתדרות השיגה הסכמים קיבוציים שנוגעים ל-16 אלף עובדים. בין ההסכמים הבולטים שנחתמו בשבועות האחרונים: פלאפון, חברת הביו-פרמצבטיקה קמהדע ומפעל מילועוף. חשוב לציין כי שני גופים גדולים נוספים נמצאים כיום על סף חתימה והם חברת הביטוח כלל וקופת חולים מאוחדת. הסכמים אלו, שצפויים להיחתם בימים הקרובים, הם בשורה חשובה לכ-8,000 עובדים.

  מאחורי המגמה המעודדת שרשמה 2013 ניצבות מספר סיבות. חוסר השוויון במשק לצד התרופפות הביטחון התעסוקתי, יצרו יחד כר פורה להתארגנות העובדים. עם זאת, לא ניתן לתלות את האקלים החברתי רק במצב הכלכלי. אירוע משמעותי לעבודה המאורגנת בשנת 2013 היה פסק דין פלאפון. זו הייתה אחת ההחלטות החשובות בהיסטוריה של דיני עבודה אשר קבעה כי המעסיק לא יוכל להתערב או למנוע מהעובדים להתאגד.  0 תגובות