ההוצאה לפועל תיידע כל אזרח שנגבה ממנו ריבית יתרה

  שלום בידרמן No Comments on ההוצאה לפועל תיידע כל אזרח שנגבה ממנו ריבית יתרה

  כך התחייבו נציגיה בוועדה לביקורת המדינה, בעקבות דרישת יו"ר הועדה קארין אלהרר, שהדגישה: משרד הפנים מתנהג כאילו הוא מהאו"ם, לא להאמין שזו מדינת החוק שאנו חיים בה

  שטרות של 200 ש"ח | אילוסטרציה צילום: נתי שוחט, פלאש 90
  18:23
  09.06.24
  פנחס בן זיו No Comments on שהחיינו: בעלי העסקים המובילים משתתפים בחנוכת המשכן החדש

  התכניות האחרונות

  ארכיון תוכניות

  פוסטים אחרונים

  תגיות

  התעכבתם לשלם ארנונה?! ייתכן מאד שהעירייה גבתה מכם ריבית גבוהה מדי. בוועדה לביקורת המדינה בכנסת נחשף היום (שני) כי רשויות מקומיות רבות מתעלמות מהפחתת הריבית הפיגורים שקבע בזמנו שר הפנים – אך משרד הפנים מסרב להתערב. כיום קיימים כ- 135 אלף תיקי חייבים לרשויות המקומיות בהוצאה לפועל.

  לדברי יו"ר הוועדה התגלה כי בהוצאה לפועל נגבו חובות בסכומים גבוהים מנדרש, אך התגלעה מחלוקת בין משרד הפנים לרשות האכיפה והגביה מי האחראי להשבת הכסף. "תשובות משרדי הממשלה נשמעו כמו פרק לא-מוצלח. כל יום נפתחים למלה מאלף תיקים חדשים ויש לוודא שפתיחת התיק תהיה תקינה, והחוב הוא אמיתי – ובריבית המתבקשת. למרות ההוראה בדיון הקודם, כי יש לבנות מנגנון של החזרה מידית של הכסף – שמתגלה גביית-יתר, עד היום ההליך איננו מתקיים. משרד הפנים מתנהג כאילו הוא מהאו"ם ולא כופה על הרשויות המקומיות את הפחתת ריבית הפיגורים – שנקבעה בחוק. לא להאמין שזו מדינת החוק שאנו חיים בה".

  יובל חיו, נציג המבקר, הדגיש כי הגופים שנבדקו בדו"ח מבקר המדינה, הבטיחו שרוב הליקויים בהליכי פתרון, אך בחלקם נאמר מפורשות כי אין כוונה לתקן את הליקויים שהתגלו, כמו למשל גילוי שיעורי הריבית ומסירת דו"חות מצב תקופתיים המשקפים שינויים במצב החייב. הוא הוסיף כי משרד הפנים הוא המפקח על הרשויות המקומיות וחייב לוודא שמירת החוק, והחזרת הכסף המיותר שנגבה.

  סיון להבי, סגן מנהל המינהל לשלטון המקומי במשרד הפנים, הוסיף כי שר הפנים בזמנו גדעון סער החליט להוריד לחצי אחוז את ריבית הפיגורים של אזרחים החייבים ארנונה לרשות המקומית, ומדי שנה מתפרסמות לרשויות תזכורת להפחתת הריבית. לאחר שהתברר שחלק מהרשויות אינן עושות זאת, "אנו מחדדים את הנהלים אך אין לנו כלים חוקיים להיכנס בין הרשות לבין החייב".

  עו"ד שחר פרלמן, מהלשכה המשפטית של המשרד, הבהיר כי "איננו יכולים להתערב בכל תיק ותיק של חייב"., ואילו לדברי נועה בן אריה, היועצת המשפטית של מרכז השלטון המקומי, "אנחנו צינור להעברת המידע ממשרד הפנים לרשויות המקומיות, לא בכל 135 אלף תיקי החייבים לרשויות המקומיות, הריבית שנגבתה איננה-כדין. ביקשנו מהרשויות לבדוק זאת, אך אין לנו יכולת להכריחן לכך".

  תומר מוסקוביץ', מנכ"ל רשות האכיפה והגביה, השיב כי "אין לי יכולת חוקית לסווג תשלום "ולצבוע" אותו. מי שחייב 3 מיליון ₪ ומשלם 200 ₪ מדי חודש הוא אכן פורע אט-אט את חובו – אך להעניק לו אשראי מחודש, זה כבר עניין אחר. הוא הבטיח לפנות לכל הרשויות המקומיות ולבקשן לבדוק האם הריביות שנגבו היו כדין, וכן ליידע בעניין את החייב.  0 תגובות