מעבר לאתר המותאם

מירי שניאורסון קראה על 'אבא עשיר, אבא עני' בפרשת השבוע

מירי שניאורסון No Comments on מירי שניאורסון קראה על 'אבא עשיר, אבא עני' בפרשת השבוע

עשיר אחד התנצל לפני הרבי כי אין לו זמן לפתוח ספר וללמוד תורה עקב עסקיו. אמר לו הרבי: הקב"ה העמיד אותך בניסיון של "מרבה נכסים", במקום להעמידך בניסיון של עני הדואג מהיכן ישיג כיכר לחם. זו הדרך לומר תודה להשם יתברך?

כסף שקלים
: Nati Shohat/Flash90
לעשיר נתנו עשירות לעשות צדקה בעולם ובמקביל העניקו לו את כוחות הנפש הדרושים על מנת לעמוד בניסיון. רבי מכבד עשירים משום שניתנו להם אפשרויות מיוחדות מהשמיים

בתקופה האחרונה, מתפרסמים שוב ושוב דוחות עוני ומושגי העושר והעוני מיטשטשים. יחסי הציבור של העוני מעולם לא היו טובים יותר ואילו העשירות מביישת את בעליה…

עשיר אחד התנצל לפני הרבי כי אין לו זמן לפתוח ספר וללמוד תורה עקב עסקיו. אמר לו הרבי: הקב"ה העמיד אותך בניסיון של "מרבה נכסים", במקום להעמידך בניסיון של עני הדואג מהיכן ישיג כיכר לחם. זו הדרך לומר תודה להשם יתברך?

פעם, לפני כעשור, היה ספר בשם 'אבא עשיר, אבא עני' שהפך לרב-מכר. רבים קנו אותו אך לדעתי, מעטים מאוד קראו אותו באמת. הרעיון שעמד מאחורי הספר היה כי האדם יכול לתכנת את עצמו לחשוב עשיר ולהיות עשיר גם אם אין לו אבא עשיר. אין ספק שהסופר שכתב את הספר הפך כבר מזמן לאיש עשיר. אני לא בטוחה שרבים מהקוראים הפכו לכאלה.

בפרשה כתוב "העשיר לא ירבה". כאשר למדתי זאת, נזכרתי בסיפורו של גבאי הצדקה ש"גילה" לפתע אב ובן עשירים ובעלי צדקה. הוא פנה לביתו של הבן ונענה בתרומה הגונה. משם הלך לביתו של האב שהעניק לו תרומה סבירה ותו לא.

כעס האיש ושאל את האב, כיצד זה שהאב תורם פחות מהבן. ענה לו העשיר בחיוך: הבן שלי יכול להרשות לעצמו, יש לו אבא עשיר. לי – אין…

***
בכנס השליחות סיפר הרב קוטלרסקי כי כאשר היה בחור צעיר הפקידו אותו על מיון משלוחי המנות שהגיעו לביתו של הרבי. משך שעות עסק קוטלרסקי הצעיר במיון משלוחי המנות המפוארים והיוקרתיים. שעות פירק את האריזות ומיין בקבוקי יין לחוד, פירות לחוד, ממתקים וכן הלאה. לחלק ממשלוחי המנות אף הוצמדו פ"נים (פדיונות נפש) שנשלחו לרבי.

לפתע פגשו עיניו בשקית ניר חומה וקטנה ובה פרי קטן, חתיכת עוגה ובקבוק יין זעיר. בדיוק לפי ההוראה ההלכתית ולא יותר אבל בדיוק בהידור ובדיוק מושלם. לשקית היה מצורף פדיון נפש. הרבנית שראתה זאת אמרה לו: את השקית הזו אל תפרק. אני רוצה להביאה לרבי כך בדיוק כפי שהיא.

את הסיפור הזה שמעתי מאחת השלוחות שנכחה במקום והתרגשה לשמוע את הדברים. בעצם, אמרה השליחה לעצמה, אני גרה בשרון ביישוב קטן שמעטים מאנ"ש מכירים את שמו, אך פעילותי דומה לאותה שקית קטנה. יש בה הכל וכל-כך בקטן. ואת זה בדיוק רוצה הרבנית להביא כפי שהוא לרבי.

***

העשיר לא ירבה והדל לא ימעיט. אין כל משמעות לגודל או לקוטן. שניהם שווים בפני הקב"ה. והעשיר לא ירבה את עושרו אם לא ייתן צדקה והדל לא ימעיט את מצבו הכלכלי אם ייתן צדקה.

לעשיר נתנו עשירות לעשות צדקה בעולם ובמקביל העניקו לו את כוחות הנפש הדרושים על מנת לעמוד בניסיון. רבי מכבד עשירים משום שניתנו להם אפשרויות מיוחדות מהשמיים.

***

שאלו פעם את הרבי מהר"ש מדוע כאשר נכנס לחדרו אדם עני, הוא מקבל מענה מיידי ואילו עשיר משתהה זמן ממושך עד שהוא זוכה למענה. אמר הרבי: כשנכנס עני, ברור מיד שהוא עני והבעיה ברורה. אך כשנכנס עשיר, דרוש זמן עד שמתגלה לו כי גם הוא בעצם עני…0 תגובות

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>