תקציב המדינה לשנים 2023-2024 אושר סופית בכנסת

  אבי רבינא ואיתי גדסי No Comments on תקציב המדינה לשנים 2023-2024 אושר סופית בכנסת

  מליאת הכנסת אישרה בשעה האחרונה את תקציב המדינה לשנתיים הקרובות. בהצבעה האחרונה תמכו 64 חברי כנסת. תקציב המדינה לשנת 2023 יעמוד על 484 מיליארד ₪ ובשנת 2024 יעמוד על 514 מיליארד ₪

  צילום: דוברות הכנסת - נועם מושקוביץ

  התכניות האחרונות

  ארכיון תוכניות

  פוסטים אחרונים

  תגיות

  בתום דיון של 36 שעות, לאחר שעות רבות של הצבעות ולאחר שנדחו כל ההסתייגויות שהגישו סיעות האופוזיציה, תקציב המדינה לשנת 2023 ולשנת 2024, עבר לפנות בוקר (רביעי) באופן סופי במליאת הכנסת יחד עם חוק ההסדרים. בהצבעה האחרונה תמכו 64 חברי כנסת לעומת 56 שהתנגדו.

  צילומים: דוברות הכנסת – נועם מושקוביץ 

  תקציב המדינה לשנת 2023 יעמוד על כ-484 מיליארד שקל וב-2024 על כ-514 מיליארד שקל. תקציב משרד החינוך יעמוד על כ-77 מיליארד שקלים וכ-82 מיליארד שקלים בהתאמה, תקציב הביטחון על כ-63 מיליארד שקלים וכ-64 מיליארד שקלים ותקציב משרד הבריאות על כ-44 מיליארד שקלים בשנת 2023 ו-50 מיליארד שקלים בשנת 2024. כמו כן, אושר חוק ההסדרים הכולל בתוכו צעדים להאצת הצמיחה והעלאת רמת החיים ומתמקד בחמישה יעדים מרכזיים: האצת תשתיות וטיפול בשוק הדיור, הגברת התחרות והפחתת הריכוזיות, חיזוק ההון האנושי, הפחתת הרגולציה והבירוקרטיה למגזר העסקי ולאזרח וייעול המגזר הציבורי.

  שר האוצר בצלאל סמוטריץ׳ אמר עם האישור: "קיבלנו את הכלים, מפשילים שרוולים וממשיכים לעבוד למען אזרחי ישראל".

  יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני אמר: "העברנו תקציב טוב ואחראי לטובת אזרחי ישראל. כעת המשימה שלנו היא להוריד את יוקר המחיה ולטפל במחירי הדיור לטובת האזרחים כולם, ובעזרת השם כך נעשה".

  השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר אומר: "הבטחנו וקיימנו! הלילה בכנסת העברנו 9 מיליארד ש"ח למען הביטחון הלאומי והמשילות. להקמת משמר לאומי. להעלאת משכורות לשוטרים. ולחיזוק כל גופי הבטחון הלאומי".

  הצעדים העיקריים שאושרו בכנסת:

  • חוק תשתיות לאומיות: הסרת חסמי בירוקרטיה ורגולציה שמקשים על הקמת פרויקטי תשתית במטרה לקצר את לוחות הזמנים ובכך להביא להפחתת הגודש בכבישים, הבטחה לאספקת חשמל, קידום פרויקטי אנרגיה מתחדשת ועוד.

  • הקרן להרחבת ההשקעה בתושב ולהגדלת היצע הדיור ("קרן הדיור"): תוקם קרן להתמודדות עם משבר הדיור ולהגדלת ההשקעה בתושב, בראשות השלטון המקומי, שתקצה לרשויות מענקים שנתיים קבועים עבור כל היתר בנייה שיוציאו, באופן שיאפשר להן לשפר את השירותים העירוניים לתושבים. הכנסות הקרן יגיעו מגידול בארנונה העסקית ברשויות המקומיות בשיעור מדורג בהתאם לאיתנותן הכלכלית ומתקציב מדינה משלים בשנים הראשונות. "הצעד יגביר באופן משמעותי את התמריצים של הרשויות המקומיות להגדיל את היצע הדיור בתחומן וכן יסייע בצמצום פערים כלכליים בין רשויות מקומיות עתירות ארנונה עסקית לבין רשויות מקומיות בעלות הכנסה נמוכה יותר", אומרים באוצר.

  • צמצום תופעת כפל ביטוחי בריאות: החלת חובה על חברות הביטוח לשלם במקרים בהם מבוטח שלהן נזקק לניתוח, וזאת אף אם הוא מבצע את הניתוח באמצעות שירותי השב"ן של קופות החולים. במקביל, תופחת העלות של הפרמיות בשב״ן, במטרה לוודא שהכסף 'יחזור לאזרחים'.

  • עוסק זעיר: הקלה על הדרישות הבירוקרטיות: הרפורמה קובעת שורה של הקלות רגולטוריות לעוסקים שמחזורם העסקי לא עולה על התקרה של עוסק פטור (120 אלף ש"ח בשנה). במקום הרגולציה הקיימת, עסקים אלו ידרשו רק לפתיחת תיק, תיאום מס ותשלום מס בסוף השנה והכל באופן דיגיטלי. בנוסף, כתחליף להכרה בהוצאות בהתאם לכללים הקיימים, יותרו הוצאות בשיעור נורמטיבי של 30%. ההצעה צפויה לחסוך לעסקים באופן ישיר כ-1.3 מיליארד ש"ח שנה ומעל מיליון ימי עבודה של התעסקות בבירוקרטיה ומילוי דוחות.

  • השקיפות בעמלות הבנקים (הפחתת יוקר המחייה בבנקאות): הבנקים יחויבו למסור ללקוחות בכל חודש מידע אגרגטיבי על סך העמלות והריביות שנגבו מהם באמצעות אמצעי התקשורת הנוח ללקוח (SMS, מייל וכו'). כך תגבר המודעות הצרכנית של הלקוחות, שתניע אותם לפעול להפחתת העלות של השירותים הבנקאיים שהם צורכים.

  • צמצום הנטל הרגולטורי במוצרי מזון במטרה להפחית את יוקר המחייה: תכנית רוחבית שכוללת הקלות רגולטוריות ובירוקרטיות במטרה להוריד את יוקר המחייה. התכנית כוללת: הארכה של ימי התוקף של בשר, עוף ודגים, מסלול מהיר לאישור יבוא ממדינות האיחוד האירופי וארה"ב, ביטול כפל הרגולציה בין משרדי החקלאות והבריאות בייבוא בשר וצמצום הבירוקרטיה והבדיקות בהליך הייבוא. לצד זאת נאשר עריכת הסדרים אשר פוגעים בתחרות בענף הפטם.

  • צמצום הנטל הרגולטורי בפירות וירקות במטרה להפחית את יוקר המחייה: אושרה תכנית לצמצום רגולציה לייבוא פירות וירקות באמצעות אימוץ מודל רגולציה חדש בתחום הגנת הצומח, שצפוי להגדיל באופן משמעותי את מגוון המוצרים, כך שיהיה ניתן לצרוך פירות וירקות בכל השנה במחירים שווים לכל כיס.

  • הגברת התחרות בשוק התשלומים: אסדרת שירותי תשלום (PSD) וייזום תשלומים: אושרה חקיקה להסדרה רחבה ואחידה בשוק התשלומים, באופן שיתאים להתפתחות הטכנולוגית בתחום בהתאמה לרגולציה האירופאית, שתגביר את התחרות בשוק התשלומים בפרט ובשוק הבנקאות ככלל. כך יוכלו שחקנים טכנולוגיים חדשניים לפעול בישראל תוך מתן הקלות לחברות זרות, יחוללו תחרות בשוק הבנקאות.

  • קישוריות P2P: חיוב להעברת כספים בין אפליקציות P2P – יקבעו חובות על אפליקציות ה-P2P להעביר כספים ללקוחותיהם של אפליקציות מתחרות, ולקבל כספים מאפליקציות אלו, כל זאת באופן פשוט ונוח. כך יקטן "אפקט הרשת" ותתאפשר תחרות משוכללת שתטיב עם הצרכנים. בנוסף, הבנקים יחויבו לקבל העברות באמצעות מספר טלפון, כך שיתאפשר ללקוחות שאינם רשומים לאפליקציות ה-P2P לקבל כספים באופן פשוט ונוח.

  • קידום התחדשות עירונית: יורחבו ההטבות והתמריצים לביצוע פרויקטי התחדשות בניינית, בדומה לתנאים המיטיבים הקיימים בפרויקטי פינוי-בינוי וקביעת התשתית התכנונית לקידום תהליכי התחדשות עירונית במתחמים של צמודי קרקע עירוניים. כמו כן, ייושמו צעדים לייעול השימוש בשטחים חומים המשמשים למוסדות ציבור במרחבים מוטי התחדשות עירונית, בדגש על מוסדות חינוך, תוך הגברה של עירוב השימושים והעירוניות.

  • רפורמה בוועדות המחוזיות לתכנון ובנייה: ביזור סמכות התכנון לתכניות בהיקף מצומצם של יח"ד ללא התניות לוועדות המקומיות, תוך חיזוק הפיקוח והבקרה. זאת על מנת למקד את פעילות הוועדות המחוזיות כך שיעסקו רק בתכניות משמעותיות ולאפשר לוועדות המקומיות לעסוק בתכנון יח"ד.

  • הפחתת הריכוזיות במקרקעין: תקנות למניעת ריכוזיות במקרקעי ישראל, על מנת לעודד תחרותיות בענף הבנייה ולצורך הפחתת הריכוזיות בשוק המקרקעין. התקנות יגבירו את התחרות בענף ויביאו לכניסת מתחרים חדשים וקטנים לשוק לצד שמירה על היציבות והאיזון הנדרשים בו.

  • ייעול הליך הוצאת היתר בניה: הרחבת מסלול רישוי עצמי במסגרתו אדריכל מוסמך לתת היתר בניה, כך שיחול בכל הרשויות המקומיות; והקמת רשות רישוי ארצית שתטפל בהיתרי בניה גדולים שמתעכבים.

  • תכנית לחיזוק ההשכלה הטכנולוגית בישראל: התכנית תחזק את התמריצים להגדלת מספר לומדי ההנדסאות והמקצועות הטכניים במקביל לקידום צעדים לטיוב איכות הלימודים והתאמתם לשוק העבודה. התכנית תקדם מספר צעדים להגדלת היקף הגברים החרדים הלומדים במקצועות אלה וזאת בשל ההתאמה של לימודים אלה, שאינם אקדמיים, לצרכי האוכלוסייה החרדית.

  • הון אנושי בעל מיומנויות דיגיטליות: תכנית לשיפור המיומנויות של העובדים העתידיים במשק, הילדים ובני הנוער, באמצעות התאמתן למיומנויות הדרושות בעידן הדיגיטלי. זאת, במטרה לקדם את ההון האנושי ולהאיץ את שוק העבודה תוך דגש על אוכלוסיות בייצוג חסר, נשים וערבים.

  • חיזוק המובילות הטכנולוגית של ישראל: התוכנית תחזק את מובילותיה של ישראל בזירת החדשנות העולמית בתחומים טכנולוגיים כדוגמת בינה מלאכותית (AI) ו-Bio-Convergence. זאת, באמצעות השקעה בתשתיות מחקר ופיתוח לשימוש האקדמיה והתעשייה, קידום מחקר יישומי וטיפוח הון אנושי מדעי.

  • צמצום השימוש בחשבוניות פיקטיביות: על מנת להילחם בפשיעה ולאפשר תחרות הוגנת בין עסקים המשלמים מס כדין, מוצע כי חשבוניות מעל 25,000 ש"ח המופקות בין עוסקים ידרשו לקבל את אישור רשות המסים בזמן אמת באמצעות מערכת בטרם תונפק החשבונית. הצעד יסייע לגורמי האכיפה למקד את האכיפה בחברות החשודות, ואף יקצר תהליכים בירוקרטיים לעסקים נורמטיביים באמצעות הקמת פלטפורמה לתקשורת ישירה עם רשות המסים.  0 תגובות