אור החיים: הנקמה באומות העולם

  הרב ברק בן ניסן No Comments on אור החיים: הנקמה באומות העולם

  'אש המזבח' היינו היסורים שהקדוש ברוך הוא ייסר את האומות, על שלא ריחמו על כלל ישראל

  הרב ברק בן ניסן
  9:13
  21.02.24
  בית נאמן No Comments on השיעור שלמדתי מ'הווארט' שלא יצא לפועל \\ הרב אריה אטינגר

  התכניות האחרונות

  ארכיון תוכניות

  פוסטים אחרונים

  תגיות

  'וְאֵשׁ הַמִּזְבֵּחַ תּוּקַד בּוֹ, וְלָבַשׁ הַכֹּהֵן מִדּוֹ בַד, וּמִכְנְסֵי בַד יִלְבַּשׁ עַל בְּשָׂרוֹ'

  רבינו האור החיים הקדוש, מביא את דברי המדרש המבהילים. 'שכל נפש מישראל שהרגו האומות על קידוש שמו, ה' לוקח מדמו של הנהרג, ורושם את צורתו על מלבושו. ולעתיד לבוא כשיבוא לנקום מהאומות, הקדוש ברוך הוא ילבש את אותו מלבוש, וינקום באומות העולם, על אשר הרגו אותם, והכל רק מפני שהם מייחדים שמו יתברך'.

  ובזה מפרש רבינו הקדוש את הפסוקים בדרך רמז:
  'וְאֵשׁ הַמִּזְבֵּחַ תּוּקַד בּוֹ' הפסוק מרמז לאש הדינים והנקמות שיעשה ה' באומות העולם, ואז ינקום השם יתברך את נקמת עבדיו.

  'כי באור הבוקר תעשן אף ה', ואש מפיו תאכל, על אשר עינונו בני עוולה ויסרונו ביסורי נקמה' וזה הכוונה 'אש המזבח' היינו היסורים שהקדוש ברוך הוא ייסר את האומות, על שלא ריחמו על כלל ישראל, ולא היה די להם, שישראל במצב שפל יותר מהם, ולכן 'אש' היסורין תוקד 'בו' כלומר בהקדוש ברוך הוא נעלם הנעלמים, שהוא המקנא ולובש קנאה.

  'וְלָבַשׁ הַכֹּהֵן מִדּוֹ בַד' הכהן, זהו רמז להקדוש ברוך הוא שנקרא 'כהן' ילבש את 'מדו בד' דהיינו לבושו שעליו חקוקים צורות נפשות ישראל, שהם נקראים 'בד' וכמו שכתוב 'הן עם לבדד ישכון', וכמו כן שהם מאוחדים בעצמם ומייחדים שמו יתברך.

  'וּמִכְנְסֵי בַד יִלְבַּשׁ עַל בְּשָׂרוֹ' שינקום ה' במיוחד על שהרגו אנשים צדיקים שהם 'מכנסי בד' מלשון הכנסה, שהם מכניסים יחוד ואמונת ה' שנקרא 'בד', בלבבות ישראל, והם דבוקים בה' יתברך 'על בשרו' שאין דבר שמפסיק בין ה' לבינם.

  [אור החיים צו פרק ו פסוק ב]

     0 תגובות