מלאכת הרכבה: לוח הזמנים על המלצת המועמד לראה"מ

  איתי גדסי No Comments on מלאכת הרכבה: לוח הזמנים על המלצת המועמד לראה"מ

  בית הנשיא מפרסם את לוח הזמנים להתיעצויות וההמלצות מראשי המפלגות לנשיא המדינה, לאחר הבחירות

  ראש הממשלה מגיע לבית הנשיא לפני זמן קצר צילום: Yonatan Sindel/Flash90
  18:23
  09.06.24
  פנחס בן זיו No Comments on שהחיינו: בעלי העסקים המובילים משתתפים בחנוכת המשכן החדש

  התכניות האחרונות

  ארכיון תוכניות

  פוסטים אחרונים

  תגיות

  לאחר הבחירות שתתקיימנה בשלישי הקרוב, יצטרכו הטוענים לכתר ראשות הממשלה להביא לנשיא 61 ממליצים כדי שעל המועמד תוטל הרכבת הממשלה. בית הנשיא מפרסם היום (ראשון) את לוח הזמנים לאחר הבחירות.

  ההתייעצויות לקראת הטלת מלאכת הרכבת הממשלה על מועמד נבחר, ייערכו בבית הנשיא לאחר שתוצאות הבחירות יהיו ברורות, רשמיות וסופיות, ויימסרו לנשיא המדינה על ידי יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, שופט בית המשפט העליון עוזי פוגלמן, בתום שמונה ימים מיום הבחירות בהתאם לקבוע בחוק (על פי סעיף 11 לחוק-יסוד: הכנסת).

  על פי לוחות הזמנים עתיד השופט להגיש לנשיא את התוצאות בי"ח ניסן תשפ"א, 31 במרץ 2021. לרשות הנשיא עומדים שבעה ימים לקיום התייעצויות, קבלת החלטה והטלת הרכבת הממשלה על אחד מחברי הכנסת, וזאת לא יאוחר מכ"ה ניסן תשפ"א, 7 באפריל 2021. יצוין כי ייתכן שההטלה תערך עוד בטרם ימלאו שבעת הימים.

  המשך התהליך על פי חוק-יסוד: הממשלה:
  לחבר הכנסת עליו הטיל הנשיא את מלאכת הרכבת הממשלה, נתונים 28 ימים להרכבת ממשלה. הנשיא רשאי להאריך את התקופה עד 14 ימים.

  אם עברה התקופה שניתנה לחבר הכנסת ולא עלה בידו להרכיב ממשלה, או שהודיע חבר הכנסת לנשיא שאין בידו להרכיב ממשלה, או שהוצגה ממשלה והכנסת דחתה את הבקשה להביע בה אמון, עומדות בפני הנשיא שתי אפשרויות שעליו לממש בתוך שלושה ימים

  1. להטיל את הרכבת הממשלה על ח"כ אחר שהודיע לנשיא שהוא מוכן לקבל עליו את מלאכת הרכבתה הממשלה ולח"כ זה יהיו 28 ימים להרכבת הממשלה.

  2. להודיע ליושב ראש הכנסת שאינו רואה אפשרות להרכבת ממשלה.

  אם הודיע הנשיא ליושב ראש הכנסת שאינו רואה אפשרות להרכבת ממשלה, או שהטיל על ח"כ שני את מלאכת הרכבת הממשלה וגם הוא לא הצליח להרכיב ממשלה, או שהודיע הח"כ לנשיא שאין בידו להרכיב ממשלה, או שהוצגה ממשלה והכנסת דחתה את הבקשה להביע בה אמון – רשאים רוב (61) חברי הכנסת לבקש מהנשיא בכתב, להטיל את התפקיד על ח"כ לבחירתם, שהסכים לכך בכתב, וכל זאת תוך 21 ימים.

  אם הוגשה בקשה כזו – על הנשיא להטיל את התפקיד על הח"כ שצוין בבקשה תוך יומיים, ולח"כ עליו הוטל התפקיד מטעם רוב חברי הכנסת, נתונים 14 ימים להרכבת ממשלה.

  במידה ולא הוגשה בקשה על ידי רוב חברי הכנסת, או שח"כ שנתבקש מטעם רוב חברי הכנסת לא הרכיב ממשלה, או שהודיע לנשיא שאין בידו להרכיב ממשלה, או שהממשלה הוצגה והכנסת לא נתנה בה אמון, הכנסת תתפזר לפני תום הכהונה, ויתקיימו חס וחלילה, לא עלינו, בחירות.

  לסיכום, להלן התאריכים הרלוונטיים:

  · י"ח ניסן תשפ"א, 31 במרץ 2021 – הגשת תוצאות הבחירות הרשמיות לנשיא המדינה.

  · י"ח-כ"ה ניסן תשפ"א, 31 במרץ-7 באפריל 2021 – ימים אפשריים לקיום התייעצויות עם הסיעות בבית הנשיא.

  · כ"ה ניסן תשפ"א, 7 באפריל 2021 – המועד האחרון על פי חוק להטלת מלאכת הרכבת הממשלה על אחד מחברי הכנסת, שהסכים לכך.

  גם הפעם, יועברו ההתייעצויות בשידור חי מבית הנשיא ובשקיפות מלאה אל הציבור.  0 תגובות