מעבר לאתר המותאם
1

מהפך בתוצאות לבחינות ההסמכה של לשכת עורכי הדין

איתי גדסי 17 Comment on מהפך בתוצאות לבחינות ההסמכה של לשכת עורכי הדין

לראשונה, ולאחר הצעת חוק שהגיש ח"כ אוריאל בוסו, בלשכת עורכי הדין מיהרו לשנות את תוצאות הבחינה • המשמעות: מאות נבחנים נוספים צלחו את רף הציון בהצלחה • ח"כ בוסו :"תיקון עוול לנבחנים בלמידה הקשה בעידן הקורונה"

צילום: Flash90
11:11
02.12.20
איתי גדסי No Comments on ח"כ אשר לראשי הממשלה: "תמנעו את הפארסה הזו של בחירות בזמן מגיפה"

התכניות האחרונות

ארכיון תוכניות מוקלטות

גם בפייסבוק

היום ברדיו

[daily-schedule schedule=1]

פוסטים אחרונים

תגיות

מחשבים ניקוד מחדש: לאור הנתונים המטרידים ברף המעבר בבחינות של לשכת עורכי הדין במועד האחרון שעמדו על אחוז הנמוך ביותר מכל הזמנים (34%), ולאחר דיון בוועדת חוקה שהתקיים בשבוע שעבר לשם הוזמן יו"ר לשכת עוה"ד עו"ד אבי חימי ובהשתתפות חכי"ם מכל סיעות הבית, הגיש בסוף השבוע ח"כ אוריאל בוסו (ש"ס) למזכירות הכנסת תיקון להצעת החוק והוראת שעה לנבחנים בעידן הקורונה שתכליתה להקל על נבחני לשכת עו"ד להורדת רף הציון למעבר בבחינות לצורך קבלת רשיון עריכת דין.

הדרך לקבלת רישיון עו"ד לא פשוטה. האחוז הקובע את מעבר הבחינה לנבחן עומדת על 60%. רק בכדי לשבר את האוזן השיעור הכולל של אחוזי המעבר לנבחנים במועד דצמבר 2019 עמד על כ-40% ובמועד האחרון – אוגוסט 2020 עמד על 34% בלבד – נתון הנמוך ביותר מכל הזמנים.

מבדיקתו של ח"כ בוסו עולה שקיימת מגמת ירידה באחוזי המעבר, בבחינות האחרונות 2 מתוך 3 נכשלו בבחינה. חברת ההכנה של לשכת עוה"ד טעתה בלא פחות מ-12 שאלות בפתרון המוצע אותו העלתה יומיים לאחר הבחינה.

לדברי ח"כ בוסו :"הצעת חוק זו באה בכללותה לאפשר את מימוש הזכות לחופש העיסוק לנבחנים, ובאופן פרטני באה לקבוע תיקון בחוק והוראת שעה בעיקר לתקופה קשה זו – תקופת הקורונה, בה צורת הלמידה מרחוק בבית הקשתה במיוחד על הנבחנים ובפרט אלו המטופלים בילדים, ויש מקום להתחשבות מקסימלית עבור אותם תלמידים ומתמחים להקל עליהם בבחינה וברף הציון למעבר. אלפי הנבחנים נאלצו ברובם להתמודד עם אתגרי למידה קשים ביותר כאשר גם הבחינה עצמה היתה בין הקשות ביותר, אם לא הקשה מכולם שהיתה אי פעם".

"לשמחתי", מוסיף בוסו, "נרתמו ליוזמה חברי כנסת מכל סיעות הבית ויחד עם יו"ר וועדת חוקה ח"כ יעקב אשר הוחלט על דיון מיוחד בוועדה שם הביעו חברי הכנסת זעקה צודקת בשם הנבחנים, זעקה אשר נשאה פרי כאשר התבשרנו ביום חמישי על ביטול מס' שאלות מתוך הבחינה ושינוי ניקוד בשאלות נוספות אשר בעקבות כך עלו אחוזי ההצלחה באופן משמעותי, ומאות נבחנים התבשרו בסוף השבוע שצלחו את רף הבחינה בהצלחה. אנחנו שמחים על כך וממשיכים יחד עם עמיתי ח"כ מיכאל מלכיאלי בכיוון החקיקה בנושא זה".

לפי הצעת החוק שהגיש ח"כ בוסו למזכירות הכנסת ואשר הונחה על שולחן הכנסת, רף הציון למעבר הבחינה במועד האחרון (אוגוסט 2020) יעמוד על 50% במקום 60%, ונבחן שציונו עומד על 45-49% יבחן במתכונת 'מועד מיוחד'.

כן לגבי המועד הקודם שהתקיים בחודש דצמבר 2019, שם לפי ההצעה שהוגשה, יעמוד רף הציון למעבר על 55% ונבחן שקיבל 50-54% יבחן במתכונת 'מועד מיוחד'.

עוד מציע ח"כ בוסו בהצעת החוק, כי באופן כללי וללא קשר להוראת שעה עקב נגיף הקורונה, יתאפשר לשר המשפטים או לסגנו ליתן תוספת ניקוד במקרה שאחוזי המעבר יהיו נמוכים באופן בלתי סביר.

"מדובר במהפך שלא היה כדוגמתו", אומרים משפטנים בכירים, "שנים זעקנו את זעקת המתמחים וללא הצלחה. מקווים שהפעם יעשה סוף סוף שינוי לטובה".17 תגובות

מיין תגובות
 1. 17

  כל הכבוד! מעשה אמיץ! בע"ה שיעבור וכמה שיותר מהר!

 2. 16

  טוב אדון בוסו, יש היום 2 מליון עו"ד מובטלים, אז יהיו עוד כמה…..

  הצעת החוק לא עושה טובה לאף אחד

  מה שצריך לעשות זה לסגור במיידי את כל "המכללות" למשפטים שמייצרות כל שנה אלפי סטודנטים בעלי רמה נמוכה להחריד

  1. אני מניח שניסן הוא עורך דין שלאחר שהוסמך הוא לא מעוניין שיוסמכו עוד אנשים שיתחרו בו זה כמו לעלות למעלית עמוסה ולצעוק לשאר שאין מקום

  2. כמובן יכניסו עוד מאות חרדים שלא עשו צבא למקצוע ויורידו אותו לבאר שחת.

 3. 15

  צריך להעביר את הבחינה ואת מתן הרישיון לידי המדינה, זה התחום היחיד בארץ שבו לחברי הגילדה זכות לקבוע רף כניסה אליו. וועדה מטעם המדינה צריכה לבצע את הבחינות.

 4. 14

  למה בכלל צריך מבחן, תסמיכו את כולם , ותוסיםו עוד אלפי עורכי דין זבל למקצוע

 5. 13

  גם בבחינה הקרובה בדצמבר יעברו רק בני עשירים ששכרו יחידות דיור ומורים פרטיים לתקופת הלימוד הזו. קורסי ההכנה בזום שווים ללימוד ילדים בכתה א בזום.

 6. 12

  בכלל לא מבין את המבחנים האלו, הרי בסופו של יום להיות עו"ד טוב זה להיות שקרן טוב אז מה משנה הציון?!

  1. גם בשביל להיות שקרן טוב צריך ראש טוב חוכמה רבה חדות לשון ,שלא לכולם יש זאת

 7. 11

  יישר כח, סוף סוף מישהו מזיז את העגלה ההרוסה והמושחתת ולא רק בדיבורים.
  מקוה לראות תוצאה ולא דיבורים.

 8. 10

  לשכת עורכי הדין מיצרים פושעים עם תעודה .מרוב שיש עוכרי דין.צריך מצב שעוכר דין גנבים או מקבל שוחד לעיות דין יועמדו לשיפוט מאיר ותלקח מהם התעודה .רובם גנבים וגזלנים .עובדים עם משפחות פשע

 9. 9

  אפשר לחשוב שעד היום כל הסטודנטים עברו הציונים טובים. כמות עוה"ד העוברים בציון 60 הוא גבוה. מאוד. בעיקר מהמכללות שצצות כמו פיטריות. יש 2 עורכי דין לכל אזרח. כמו זבל. כולם לומדים בזום ורק הם נכשלים

 10. 8

  תודה רבה חכ בוסו, בה תעשה ותצליח.
  מדובר בנבחנים שלמדו בזמן קורונה עם ילדים בבית 24 שעות, כמויות חומרים ובמקום מבחן מתחשב, או רק מבחן הוגן, נתנו מבחן מכשיל שהוא יותר כמו טופס לוטו, כך גם מי שעבר טוען. לא בכדי הציונים ככ נמוכים.
  מועד מיוחד הוא אמנם לא פקטור, אך בהחלט מוצא נוח לכל העוסקים במלאכה.

  ישר כח

 11. 7

  תבורך חכ בוסו, הצעה מתבקשת. אבל תדאג בבקשה שתהיה חקיקה

 12. 6

  עוד כמה אלפי עילגים יצטרפו לרשימת עורכי הדין
  תת רמה

 13. 4

  מציע גם לבטל את בחינות ההסממכה לראאחת חשבון. לרפואה ולרישוי נהיגה