חוק שילוב חרדים בשירות המדינה אושר לקריאה ראשונה

  איתי גדסי 2 Comment on חוק שילוב חרדים בשירות המדינה אושר לקריאה ראשונה
  ח"כ משה גפני צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90
  20:33
  25.02.24
  המהדורה המרכזית No Comments on "צה"ל מבין שיש התקדמות לעסקה ומאיץ את הפעילות"

  התכניות האחרונות

  ארכיון תוכניות

  פוסטים אחרונים

  תגיות

  המגזר החרדי יזכה לייצוג הולם בדירקטוריונים של חברות ממשלתיות ובתעסוקה בשירות המדינה. כך סוכם היום בוועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת בעת שהוועדה אישרה לקריאה ראשונה הצעת חוק לייצוג הולם של יהודים בני המגזר החרדי בשירות הציבורי של חברי הכנסת משה גפני ואורי מקלב.

  החוק הנוכחי מחייב את נציבות שירות המדינה להעניק ייצוג הולם לנשים, לבני האוכלוסייה הערבית, הדרוזית והצ'רקסית, לאנשים עם מוגבלות וכן למי שהוא או אחד מהוריו נולד באתיופיה. הצעת החוק מבקשת לתקן את חוק שירות המדינה, ולהוסיף לחובת הייצוג ההולם הקבועה בו, חובה לתת ביטוי הולם לייצוגם של יהודים בני המגזר החרדי. בנוסף, מוצע לתקן באופן דומה את חוק החברות הממשלתיות, ולהוסיף חובה כי בהרכב דירקטוריון חברה ממשלתית, יינתן ביטוי הולם לייצוגם של יהודים בני המגזר החרדי.

  הייעוץ המשפטי של הוועדה סבור כי על אף שאין נתונים מדויקים בדבר אחוז החרדים העובדים במשרדי הממשלה ויחידות הסמך, ברי כי ישנו תת ייצוג של אוכלוסייה זו. לדעה זו הצטרפה סמנכ"לית משרד הכלכלה גב' מיכל צוק שאמרה "אני חושבת שברור שאין מספיק חרדים בשירות המדינה".

  יוזם הצעת החוק ח"כ משה גפני אמר "ישנה אמירה רווחת של התגייסות כללית לשילוב חרדים בעבודה למען הכלכלה. כמי עוסק בכך שנים רבות, אני אומר לכם, אין מאחוריה כלום. אם כנים דבריכם, תעניקו לחרדים העדפה. לאחר שההעדפה כלפי נשים נחקקה בחוק, מס' הנשים המועסקות גדל בצורה דרמטית. החוק השיג את מטרתו. בגדול, אתה לא מוצא חרדים בוודאי לא כפי גודלם באוכלוסייה בשירות הציבורי. בעיריית ירושלים מועסקים רק 1.3% עובדים חרדים כאשר 37% מתושבי העיר חרדים. בשירות המדינה אין אפילו אחוז אחד של חרדים. אמרו לי שישנה בעיה ביצירת אפליה לטובת החרדים, כיוון שחרדים אינם לא דת לא גזע ולא מין. זו בעיה שמשפטנים יודעים להתמודד איתה". גפני ציין כי ההצעה מעוגנת בהסכם הקואליציוני וכי גם השר בנט תומך בה. גפני ביקש להוסיף להצעתו גם עולים חדשים.

  יו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומינסקי תמך בהצעה ואמר "יש להצעה היבטים חשובים. חשוב לאפשר לחרדים להתפרנס בכבוד. המדינה לא תחזיק מעמד אם ציבור כה גדול שעשוי להגיע למחצית מהאוכלוסייה לא יעבוד. מבחינה כלכלית, המדינה עלולה להתמוטט. זו משימה לאומית כפולה, לטובת המגזר החרדי וכן לטובת המדינה".

  יו"ר לשכת עורכי הדין עו"ד אפי נווה "מצער מאוד שאנו נזקקים להצעה. המגזר החרדי כמעט לא מורגש. לא נתקלתי בשופט חרדי. אחד צריך לתקן את המצב.  מדברים על רצון לשלב את החרדים בחברה אבל הם לא מקבלים הזדמנות אמתית.  בחצי שנה שאני מכהן כיו"ר הלשכה, קלטנו ארבעה עובדים חרדים".

  נציג משרד רוה"מ מר רועי דרור אמר כי הממשלה החליטה לתת לחרדים מעמד של תת ייצוג. דרור פירט את הצעדים שהממשלה החליטה עליהם על מנת לעודד תעסוקת חרדים בשירות הממשלתי. "אני חושב שנגיע להישגים טובים יותר עם יישום החלטות הממשלה, לעומת הצעת החוק". אמר דרור. לדבריו הצטרפה עו"ד הדס אגמון ממשרד המשפטים שטענה כי ייצוג הולם, הינו צעד חריג, כיון שהוא חריג לעקרון השוויון ופוגע באוכלוסיות אחרות. לדבריה, ועדת שרים החליטה לתמוך רק בקריאה הטרומית ולכן הממשלה מתנגדת לקדם את הצעת החוק.

  דבריה הכעיסו את ח"כ גפני שהתריס לעברה "עקרון השוויון לא נוגע לחרדים. אתם הולכים נגד החרדים בסיסמאות". ח"כ אורי מקלב אמר כי להצעה ערך מוסף כיון שההחלטה תשפיע על המגזר הפרטי.

  ח"כ ענת ברקו אמרה "אני בעד שילוב חרדים. אולם אני לא רוצה שיקרה, מה שקרה בצבא שם בוצעה הדרת נשים".

  כאמור, הוועדה אישרה את ההצעה לקריאה ראשונה. אולם על מנת לאפשר לח"כ גפני לתאם את ההצעה עם ועדת שרים לחקיקה, סוכם כי ח"כ סלומינסקי יגיש רביזיה על אישור ההצעה.  2 תגובות

  מיין תגובות
  1. 2

   עם כל הכבוד
   אנו לא מכירים את החוק ומשמעותו אבל ללא ספק
   מדובר במספר משרות פוטנמיאליות המהוות אחוז מזערי
   ביחס המגה פיגוע שעושה נפתלי בנט למוסדות החרדיים
   בהם מועסקים אלפי חרדים
   אם מוזכר כאן בנט, ברור שללא ספק אם בציבור שלו הייתה
   קמה קול זעקה ממעללים של גורמים ממשלתיים כמו משרד החינוך, הרי שזה מה שהיה תופס את הסדר יום במדינה שלא הייתה יכולה להתנהל ללא תיקון מיידי של העוולות
   האם החכי"ם החרדים לא מסוגלים למתוח קו אדום ולומר עד כאן ושללא הסדר מיידי של החינוך החרדי אין קואליציה?

  2. 1

   ב"ה
   בתאריך י׳ בטבת תשע״ו 22/12/2015 התפרסם בתקשורת החרדית דיווח כי וועדת הכספים בראשות הרב גפני אמורה לאשר תקצוב שעות תמרוץ וטיפוח כפי שסוכם עם אנשי משרד ראש הממשלה וכפי שאושר על ידי השרים במשאל טלפוני
   האם יש מי שיודע מה קורה עם תקציב זה שנגרע מכבשת הרש של המוסדות החרדיים? זה בכלל אושר? האם זה שולם למי שהוא?