מעבר לאתר המותאם

'בדמייך': השיר שקושר יחדיו את ראש השנה והשואה

קלמן טלר No Comments on 'בדמייך': השיר שקושר יחדיו את ראש השנה והשואה

לקראת יום הזכרון לשואה ולגבורה, משחרר פנחס דולינסקי סינגל נוסף מתוך האלבום שבדרך, אותו כתב והלחין, בהפקה מוסיקלית של אבי טל. השיר 'בדמייך' מבטא זעקה על כל מה שעם ישראל עבר, בכל הגלויות והצרות, כאשר שואת יהדות אירופה היא הבולטת שבהם, השיר מבוצע בדואט עם הזמר סיני תור

פנחס דולינסקי מארח את הזמר סיני תור בסינגל חדש ומרגש היוצא לקראת יום הזכרון לשואה ולגבורה. השיר 'בדמייך' מבטא זעקה על כל מה שעם ישראל עבר, בכל הגלויות והצרות, כאשר שואת יהדות אירופה היא הבולטת שבהם, ועדיין מתוך אמונה מוחלטת בבורא עולם.

פנחס דולינסקי מתגורר בנצרת עילית, ביום יום הוא מלמד בישיבת כפר זיתים. בגיל שש-עשרה החל המפגש שלו עם עולם המוסיקה, אך רק לפני שמונה שנים, בהמלצת חברים פנה אל המפיק המוסיקלי אבי טל והחל לעבוד על אלבום הבכורה. שיר הנושא של האלבום 'מעבר לפינה' שעתיד לראות אור אי"ה בחורף הבא, יצא כסינגל לפני כשנתיים וזכה להצלחה רבה. האלבום יכלול שירים מקוריים של פנחס ושירים מתוך המקורות, בסגנון רוק רך יחד עם בלדות שקטות ונוגעות.

כעת, לקראת יום הזכרון לשואה ולגבורה, משחרר פנחס סינגל נוסף מתוך האלבום שבדרך, אותו כתב והלחין, בהפקה מוסיקלית של אבי טל. השיר 'בדמייך' מבטא זעקה על כל מה שעם ישראל עבר, בכל הגלויות והצרות, כאשר שואת יהדות אירופה היא הבולטת שבהם, ועדיין מתוך אמונה מוחלטת בבורא עולם. סבו שנפטר לפני כשנתיים היה ניצול שואה, בילדותו כל הזמן חווה את הסיפורים והתחבר מאוד לנושא. השיר מבוצע בדואט עם הזמר סיני תור. "כבר שנים רבות שמחובר לשירים של סיני תור, וחשבתי שהוא מאוד מתאים לאווירה. לשמחתי הוא אהב מאוד את השיר והתחבר למסר שלו".

פזמון השיר מבוסס על הפיוט העתיק והמרטיט 'עוקד והנעקד' אותו שרים בהרבה קהילות לפני התקיעות בראש השנה. "אני מאוד מחובר לפיוט הזה – בכל שנה ושנה הוא מצליח לבקוע את כל העטיפות שלי מחדש, מזכיר לי שבעצם באיזשהו מקום טהור בלבנו אנחנו מוכנים לתת ולהקריב ממש את הכל בשביל ה'. "הניגון הזה הולך אתי במשך השנה כולה".

שאר מילות השיר מבוססות על תורה של ר' שלמה קרליבך בעניין השואה.

מילים:
הנה הם באים, אנשים ילדים נשים
פנים כחושות, כתונת פסים

הנה הם באים, לדפוק בשערים
במקום זרם דמעות, לשפוך עלינו טל חיים

עת שערי רצון להיפתח, זכור נא לי ביום הוכח
לא עוקד אחד, לא נעקד ולא מזבח
כי אם עשן משרפות את האימה ואת הקרח

הנה הם באים, מהרכבות והשלגים
מספרים על היד, כמו היו עדרים

הנה הם באים, אודים עשנים
מתוך משפחות, נותרו בודדים

אבל הנה הם באים, מתוך העפר
לגאולת עולמים, לרפא לב נשבר

תראה איך הם באים, בעיניהם כבר אין אימה
פותחים את השערים, ונשמע קול דממה דקה

עת שערי רצון להיפתח, זכור נא לי ביום הוכח
לא עוקד אחד, לא נעקד ולא מזבח
כי אם עשן משרפות את האימה ואת הקרח

ואומר לך בדמייך חיי, ואומר לך בדמייך חיי
ואומר לך בדמייך חיי, בדמייך חיי

עת שערי רצון להיפתח, זכור נא לי ביום הוכח
לא עוקד אחד, לא נעקד ולא מזבח
כי אם עשן משרפות את האימה ואת הקרח

צילום: יוסף גרינוולד0 תגובות

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>