מעבר לאתר המותאם

מעמד היסטורי: הנחת אבן הפינה לבית הכנסת "תפארת ישראל"

בנצי לייזרוביץ No Comments on מעמד היסטורי: הנחת אבן הפינה לבית הכנסת "תפארת ישראל"
בית הכנסת עומד על תילו לפני כ-150 שנה
בית הכנסת עומד על תילו לפני כ-150 שנה צילום: מתוך ויקיפדיה

בניית חורבות ירושלים. היום (שני) התקיים מעמד אבן הפינה לבית הכנסת ההיסטורי "תפארת ישראל" ברובע היהודי בירושלים אשר נחרב בידי הירדנים במלחמת העצמאות. בית הכנסת נוסד על ידי חסידי רוז'ין והיה מבתי הכנסת המפורסמים בעיר. מאז חורבנו נעשו ניסיונות רבים לחדשו אך לשווא. היום לראשונה החלה מלאכת הבנייה. כ"ק האדמו"ר מרוזין שליט"א בירך על המהלך.

מאז היווסדו בשלהי שנות השישים של המאה ה-19 היווה בית הכנסת 'תפארת ישראל' אחד מסימני ההיכר הבולטים של הרובע היהודי בירושלים ולמרכזה הפועם של הקהילה החסידית בעיר. בית הכנסת תפארת ישראל שימש עד לאמצע המאה ה-20 את הקהילה החסידית – אשכנזית שחיה ברובע.

במלחמת העצמאות נקבעה על גג בית הכנסת עמדה חשובה ונקודת תצפית, ובשל כך התנהלו בו ובסביבתו קרבות פנים אל פנים עם הלגיון הערבי, עד נפילת הרובע ופיצוץ שניי בתי הכנסת הגדולים, "החורבה" ו"תפארת ישראל"

על אף שבית הכנסת נחרב בשנת תש"ח ( 1948), לאחר מלחמת ששת הימים ומאז איחודה של העיר, שב האתר והיה למוקד לעלייה לרגל כשרבים מייחלים לשיקומו ובנייתו מחדש.

החברה לשיקום ופיתוח הרובע היהודי בירושלים פועלת מזה שנים רבות בתחומים רבים של תכנון, יזום וביצוע פרויקטים. ביניהם שיקום ושיחזור בית הכנסת תפארת ישראל. לפני כארבע שנים החלו במקום עבודות חפירה ארכיאולוגיות שנעשו על ידי רשות העתיקות, בראשות הארכיאולוג אורן גוטפלד במהלכן התגלו במקום מגוון ממצאים ארכיאולוגיים ובהם משקולת מימי בית שני שהייתה שייכת, ככל הנראה, למשפחת הכהן הגדול המוזכרת בתלמוד קתרוס – ועליה חרוט שם המשפחה בכתב עברי "ברי קתרוס".

בשנה האחרונה ולאחר סיום החפירות הארכיאולוגיות, פונו על ידי החברה לשיקום ופיתוח הרובע היהודי כ- 3,500 טון חומר ואבן באופן ידני בכדי לא לפגוע במקום, וכעת מתחילות עבודות הבניה.

כבר מחר יחלו עבודות השיקום והשחזור של בית הכנסת, שצפוי, על פי התכנונים להתנשא לגובה של 25 מטר. העבודות צפויות להתפרס על פני 4 שנים. בשלב הראשון, עבודות הבינוי יתמקדו בשלוש קומות תת קרקעיות בגובה של עשרה מטרים מתחת לאדמה.

כאשר המפלס התחתון ישמש לתצוגת העתיקות והמקוואות שהתגלו במקום, המפלס שני לחללים טכניים והשלישי לאולם כינוס. מעל 3 המפלסים ישוחזר בית הכנסת תפארת ישראל שיתנשא, כאמור, לגובה של 25 מטר. העלות הכוללת של הפרויקט נאמדות בכ-50 מיליון ₪.

WhatsApp Image 2018-12-31 at 18.02.39

שר השיכון והבינוי, אלוף (במיל') יואב גלנט: "היום כאשר יכולת ההגנה העצמית של ישראל בידיה, אנו נשבעים שאירועים כמו החרבת בית הכנסת לא יחזרו . כיהודי גאה לא אוכל לאפשר מצב שבית כנסת מפואר בקרבת הר הבית ישאר בשמימונו במשך יותר מ-70 שנה".

שר ירושלים ומורשת, זאב אלקין: "בית הכנסת תפארת ישראל הוא סמל לכח האחיזה שלנו בעיר העתיקה. כל סיפורו של בית הכנסת כבר משלב גיוס הכספים לבנייתו הוא סיפור של תעוזה יהודית. לא במקרה גם בית הכנסת הזה וגם בית כנסת החורבה שימשו כעמדות עבור לוחמים שהגנו על ירושלים במלחמת העצמאות, ושני בתי הכנסת האלה נחרבו על ידי הפורעים הערבים".

סגן שר הבריאות ח”כ הרב יעקב ליצמן: "בנייתו המחודשת של בית הכנסת הגדול תפארת ישראל רוז’ין היא בשורה מרגשת לירושלים ולחסידות רוז’ין בפרט. ביקרתי היום אצל האדמו”ר מבאיאן שליט”א ממשיך שושלת בית רוז’ין, שבירך על המעמד החשוב ושיבח את המהלכים לבניית בית הכנסת מחדש. מברך את השר יואב גלנט על הזכות הגדולה שנפלה בחלקו בגאולת המקום וזהו המשך לפעילותו למען יישוב הארץ ובנייתה".

WhatsApp Image 2018-12-31 at 18.02.40(1)

ראש העיר ירושלים, משה ליאון: "הנחת אבן הפינה הזו, החלטת המדינה להשיב את 'תפארת ישראל' לתפארתו, היא הבעת כבוד, מחווה, לאהבת ציון במובנה הרחב יותר. כי בית הכנסת הזה הוא הסמל של הצד היותר דתי, אמוני, של חזרתנו לארצנו, מאשר הצד החלוצי והמעשי".

 0 תגובות

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>