חוק השבת של ח"כ זוהר אושר לקריאה שניה ושלישית

  איתי גדסי No Comments on חוק השבת של ח"כ זוהר אושר לקריאה שניה ושלישית

  אושר לקריאה שניה ושלישית: גם חילונים יוכלו לבחור שלא לעבוד בשבת

  ח"כ מיקי זוהר וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן צילום: איציק הררי, דוברות הכנסת

  התכניות האחרונות

  ארכיון תוכניות

  פוסטים אחרונים

  תגיות

  ועדת הכספים אישרה לקריאה ושניה שלישית את הצעת החוק של ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) ומיקי זוהר (ליכוד), ולפיו כל אדם, גם חילוני, יוכל לסרב לעבוד ביום המנוחה השבועי, ללא הצורך בתצהיר דת ומבלי להסתכן בפיטורין.

  במצב כיום, חוק שעות עבודה ומנוחה קובע שמי שמקיים את מצוות דתו רשאי לסרב לעבוד ביום המנוחה בכפוף להגשת תצהיר המעיד על קיום מצוות דתו, לרבות שמירת כשרות ושבת. התיקון לחוק מייתר את הצורך באותו תצהיר, ויאפשר לכל עובד לסרב לעבוד ביום המונחה השבועי הקבוע לגביו, ולא רק למי שמקיים מצוות דתו.

  להצעת החוק נוסף סעיף המקנה לוועדת השרים ובאישור עבודת הוועדה והרווחה להחריג מקומות עבודה בשל טעמים ייחודיים הקשורים באותו מקום או סוג עבודה. בתום הדיון הוגשה רביזיה.

  ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) אמרה: "במצב כיום, בחוק במדינת ישראל מעוגנת אפליה אבסורדית בין דתיים וחילונים בכל הקשור ליום מנוחה שבועי. התיקון חשוב כי הוא מכיר בכך שהשבת שייכת לכולם, וכי אין להבחין בין מי שמדקדק בתרי"ג מצוות ובמי שמגדיר עצמו כמסורתי או חילוני". לביא הוסיפה: "כוחה של ההצעה הוא בכך שאינה כופה דבר על אף אחד, אלא רק מאפשרת את הבחירה לעובד. בין אם מטעמי דת, ובין אם משיקולים סוציאליים ואחרים, ההצעה תאפשר לכל אדם החפץ בכך לבחור שלא לעבוד בשבת, מבלי להיבדק בציציות ומבלי לחשוש מפיטורים. מקווה מאוד שנשלים את תיקון החוק כבר במושב הנוכחי".

  ח"כ מיקי זוהר אמר: "החוק נועד לאפשר חופש בחירה לכל אזרח. אין חוק דמוקרטי מזה ואין יהודי מזה. החוק נועד להגן בעיקר על העובדים החלשים שמקבלים שכר גלובלי ואינם מקבלים תוספת שבת, הם אלה שבאים לעבודה בשבת מכורח ולא מרצון. לפי החוק, מי שירצה לעבוד יעבוד ומי שלא ירצה לעבוד ביום המנוחה יוכל להישאר בבית. אין סכנה לסגירת מפעלים ומי שאומר זאת זורה חול בעיני הציבור. במקרים חריגים יש ועדה מיוחדת במשרד העבודה והרווחה לשם כך".  0 תגובות