מעבר לאתר המותאם

המחברת של רחל: פרידה מחני וינרוט ע"ה

עמית דניאל 6 Comment on המחברת של רחל: פרידה מחני וינרוט ע"ה

רחל פסטג פתחה את תכניתה "עניין משפחתי" בטור פרידה מרגש מחברתה חני וינרוט ז"ל

המחברת של רחל

בתכניתה "עניין משפחתי", נפרדה רחל פסטג מחברתה, חני וינרוט ע"ה, שנפטרה בשבוע החולף לאחר התמודדות ארוכה ומיוחדת במחלת הסרטן. וינרוט שהתראיינה מספר פעמים לתכנית, חיזקה מאזינות רבות וגרמה לרחל, מגישת התכנית, להפוך ממראיינת למאזינה. מאזינה שלומדת את הדרך הכה מיוחדת שהותירה וינרוט ע"ה.

הבוקר, פתחה רחל את תכניתה במילות פרידה שכתבה ופורסמו באתר קול חי.

האזינו:

חני יקרה ואהובה שלי,
עדיין לא מאמינה שאתמול ליוונו אותך למנוחת עולמים.. שאת אינך איתנו עוד..
שקול צחוקך לא ישמע, שקולך נדם..

בדרך ללוויה לאורך כל רחוב ז'בוטינסקי, נראתה קשת ענקית בשמים, קשת צבעונית בלי גשם. זה הרגיש לי כל כך סמלי – כי את צבעת את החיים בכל כך הרבה גוונים..
הסתכלתי על מיטתך בזמן ההספדים, היית עטופה במין תכריכים סגולים ורציתי לשאול אותך אם את בכלל אוהבת סגול.. לא יכולתי להאמין שזו את שם שוכבת במין שקט שכל כך לא אופייני לך..

מידי פעם הסתכלתי לעבר הכניסה לבית הלוויות, חיכיתי לך.. רציתי לחבק אותך שוב.. רציתי שתגידי לי שמה פתאום ויש לך עוד המון להספיק בחיים ועוד חצי שנה בר מצווה ובכלל.. אבל את נשארת שם דוממת..

והדמעות שלי זולגות ללא הרף ופתאום שמעתי אותך אומרת לי נו, רחל תפסיקי כבר את לא רואה שכל האיפור נמרח לך..
ואני מנסה להפסיק כי אני יודעת שאת רוצה אותי מחייכת, אבל הדמעות מסרבות לעצור והן זולגות מעצמן.. כמו קיבלו חיים משלהן..

האמת, אני כבר מתגעגעת אלייך, לחיוך השובב והמתוק הזה שלך, לחיבוק שלך, לתובנות המטורפות שלך על החיים, מרגישה תחושה נוראית של החמצה. למה לא נפגשנו יותר? למה לא עשינו עוד תוכניות רדיו.. למה לא שתינו עוד קפה ביחד.. (זוכרת את ההוא בקפה קפה במרום נווה, ואת התה אצל ההורים שלי?)

זוכרת את הפעם הראשונה שבה פגשתי אותך, זה היה לפני בערך 3 שנים. את פתחת את דלת האולפן ואני חשבתי לעצמי מה הקשר בין האישה היפה הזאת לסרטן, הסתכלתי עליך, את חייכת את החיוך הקסום והמתוק שלך, התחבקנו והבנתי שאני כבר מאוהבת.

נכנסת לי ללב, לקישקעס, התמקמת לך שם וזהו..
אני זוכרת את אחד ממשפטי המחץ שאמרת לי אז, אני, לא אתן לסרטן לנצח אותי פעמיים.
ואת חיית יותר מכולם.. הספקת בחייך הקצרים מה שאנשים לא חולמים להספיק במשך חיים שלמים.
וכמו שכתבת לשירי, חברתך שנפטרה בגיל 31, גם את חיית חיים מלאים ומיתתך שלמה.

אני עוברת על הרשתות החברתיות, כל כך הרבה כותבים עליך.. כולם כל כך מוכשרים ואני הקטנה בקושי מוצאת את המילים. והדמעות מרטיבות לי את המקלדת..
חני יקרה שלי, תרשי לי עוד קצת לבכות לפני שאני מנגבת את הדמעות..
וקולך שנדם, ימשיך לחיות בתוכינו.. בלכתך השארת כל כך הרבה חיים אחריך..
מבטיחה לקיים את הצוואה שלך..

וגם את תנסי לקיים את ההבטחה שלך להתראיין אצלי בשנה הבאה לפני ר"ה.. כי הרי לך אף אחד לא יכול לסרב.. אז תבקשי מאלוקים, תתחנני אליו שיביא כבר משיח..
מתקשה מאוד להיפרד,
אוהבת אותך,
רחל6 תגובות

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

מיין תגובות
 1. 5

  לרחל פסטג היקרה!!
  ממש ריגשת אותנו בתכנית המדהימה שלך.
  חני, את המרת את הכאב בעוצמה. כך, במילים אלה, נפרד בכאב עו"ד יעקב וינרוט מכלתו חני ז"ל. דומה שאין הגדרה קולעת מזו למה שחני וינרוט חוללה בעשור האחרון, כאן, בארץ החיים.
  לצערנו, התפשטות המחלה הנוראה בדור האחרון, הביאה עמה גם סלנג שחני ז"ל סלדה ממנו מאוד:
  ניצח את המחלה או נכנע למחלת הסרטן. חני לא אהבה את הטרמינולוגיה הזו, חני ניצחה כל מה שהמחלה הזו מסמלת: אי וודאות. ייאוש. ניתוק. אדישות. התכנסות. את כל הרשימה הזו היא המירה, כלשון חמיה, לשמחה אמיתית (ולא כפייתית), לתקווה נכונה, לתפילה כנה שנועדה בראש ובראשונה לחבר בין האדם ובין בוראו. בזמן שאני מתפללת אני בריאה, אמרה במאות הרצאות.
  נראה לי שאפילו השבח של קיבלה ייסורים באהבה לא שייך אליה. היא לא קיבלה אותם באהבה, היא פשוט לא קיבלה אותם. היא לא הזדהתה עם הייסורים. הם לא היו חלק ממנה. החיים שלה היו הרגעים הטובים, הרגעים שבהם כן אפשר לצחוק, להתפלל ביישוב הדעת, ליהנות מכוס קפה, להתבונן בזריחה, ואפילו להתפעל מהנוף המרשים שנשקף מהקומה העשירית של איכילוב, ורשימת החיים הזו עוד ארוכה מאוד. החידוש של חני ז"ל היה שהרגעים האלה לא נוחתים עליך מלמעלה אם אתה לא מתאמץ לחפש אותם. וחני התאמצה, ומצאה, ואף ביקשה וכתבה והפצירה, שזה מה שנעשה כולנו.

  1. תודה משפחה יקרה!
   ריגשתם אותי..

  2. לתגובה 1. מי שכתב/אמר את כל המאמר הזה שמופיע בתגובתך הוא ישראל מאיר עורך הספר של חני. שאת דבריו הביאה סיון רהב מאיר גיסתו. ראוי לומר דבר בשם אומרות

  3. מי שכתב את כל המאמר הזה הוא ישראל מאיר עורך הספר שלה. שאת דבריו בביאה סיוןמרהב מאיר. ראוי לציין זאת.

  4. מן הראוי לציין שזו הכתבה של סיון רהב מאיר ולא לגנוב כתבות בשם משפחה ירושלמית…