מעבר לאתר המותאם

כפיה חילונית? התנגד להדפסת דברים הנוגדים את אמונתו ונתבע

איתי גדסי 3 Comment on כפיה חילונית? התנגד להדפסת דברים הנוגדים את אמונתו ונתבע

תביעה אזרחית הוגשה כנגד בית דפוס בעיר באר שבע. זאת בעקבות סירוב בית הדפוס להדפיס חומרים הנוגדים את אמונתו. בעל בית הדפוס: "אנו מכבדים כל אדם, ומצפים כי יכבדו את אמונתנו ולא יכפו עלינו כפיה חילונית"

סטודנטים מאוניברסיטת בן גוריון הגישו תביעה אזרחית לבימ"ש השלום בבאר שבע כנגד בית דפוס בעיר. הסטודנטים תובעים את בית הדפוס על סכום עתק של 100,000 ₪, וזאת מאחר ובעל בית הדפוס מסרב להדפיס את עבודתם בטענה כי זה נוגד את אמונתו.

האירוע נשוא התביעה התרחש לפני מספר חודשים, בעת שנשלחה לבית הדפוס במייל בקשה להצעת מחיר עבור הדפסת חומרי הפרסום. בתגובה לבקשה השיב בית הדפוס לפונים מייל בו הזהיר שלא לשלוח לבית הדפוס חומרי תועבה "איננו עוסקים בחומרי תועבה, יהודים אנחנו" נכתב באזהרה. לאחר מייל זה לא התקיימה כל פניה ישירה חוזרת מצד הסטודנטים, אלא באמצעות עו"ד שהתגלגלה לתדהמת בעל בית הדפוס לתביעה משפטית.

"אני ועובדי שומרי תורה ומצוות, וככאלה איננו מבצעים עבודות אשר נוגדות את התורה, ואשר פוגעות בערכנו ובאורח חיינו, אנו רואים זאת כחלק מהזכות שלנו לחופש דת ולחופש העיסוק, כמו זכויות כלל האזרחים במדינה" סיפר יוסי מבעלי בית הדפוס, "אני מחויב הן כלפי אמונתי הדתית והן כלפי עובדי שלא להכניס לבית הדפוס חומרים אשר פוגעים בנו ובאמונתנו. אנו מכבדים כל אדם, ומצפים כי יכבדו את אמונתנו ולא יכפו עלינו דברים אשר נוגדים את אמונתנו".

יוסי הוסיף "מצער אותי שישנם אנשים אשר מנסים בכוח לכפות עלי לבצע דברים כנגד ערכי, וזאת מבלי לדבר כלל. לא דיברו איתנו מילה, ישר רצו לעורכי דין ולבית המשפט. לצערי יש כאן ממש ניסיון של כפיה חילונית".

מי שמסייע ליוסי ולבית הדפוס בעניין זו המחלקה האזרחית של ארגון חוננו, אשר העמידו לאנשי בית הדפוס ייצוג משפטי, עו"ד מנשה יאדו מהארגון הסביר "לא ניתן להחיל על המגזר הפרטי נורמות ציבוריות באופן שיכתיב לאנשים פרטיים חובת פעולה בניגוד לצו מצפונם, אמונתם או דתם. מדובר בתביעה שמוגשת באיצטלה ליברלית אולם בפועל מפעילה איום על אדם לפעול עבור ארגון שנותן מעטפת לפעילות אסורה על פי ערכיו וערכי התורה. אני מאמין ומקווה כי ביהמ"ש ידחה את התביעה".3 תגובות

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

מיין תגובות
  1. 3

    וואו! כל הכבוד להם. זה ניסיון גדול להישמר מכאלה דברים בעסק.

  2. 2

    אני במקומם הייתי נותן הצעת מחיר פי 10 ממחיר השוק ובמזומן מראש, הם היו הולכים לבד