מעבר לאתר המותאם

  עונת הרחצה כבר גבתה קרבנות: אלו הכללים שיצילו את חייכם

  במד"א מביעים חשש בשל עלייה חדה במספר הטובעים בהשוואה לאותה תקופה אשתקד אז דיווחו במד"א על 44 מקרי טביעה מהם 10 מקרי מוות
  ישראל פריי No Comments on עונת הרחצה כבר גבתה קרבנות: אלו הכללים שיצילו את חייכם

  בארגון הבריאות הממלכתי מביעים דאגה ממניין ההרוגים הגבוה שכבר גבתה עונת הרחצה הנוכחית, שאך זה נפתחה • להלן מלוא כללי הזהירות שעליכם לנקוט בכדי למנוע אסון • אל תישארו אדישים, קראו והפנימו!

  חוף בת ים | אילוסטרציה צילום: יעקב נחומי, פלאש 90
  במד"א מביעים חשש בשל עלייה חדה במספר הטובעים בהשוואה לאותה תקופה אשתקד אז דיווחו במד"א על 44 מקרי טביעה מהם 10 מקרי מוות
  14:06
  26.05.22
  בנצי לייזרוביץ No Comments on הפלגים הפלסטינים ברצועה יתכנסו ל"ישיבת חירום"; קריאה לעימותים

  התכניות האחרונות

  ארכיון תוכניות

  גם בפייסבוק

  היום ברדיו

  [daily-schedule schedule=1]

  פוסטים אחרונים

  תגיות

  בימים הקרובים, צפויים מאות אלפי בני נוער וילדים מרחבי הארץ לצאת לחופשת הקיץ ולפקוד את חופי ישראל והבריכות הציבוריות. לאור זאת קוראים במד"א לציבור הרוחצים לשמור על כללי הבטיחות ומציגים נתונים מדאיגים חודש אחד בלבד לאחר פתיחתה הרשמית של עונת הרחצה.

  על פי נתוני מד"א, מתחילת עונת הרחצה שנפתחה לפני כחודש, ב 9 במאי, טיפלו צוותי מגן דוד אדום ב 99 בני אדם שטבעו בחופי ישראל ובריכות ציבוריות – מתוכם 14 טבעו למוות. במד"א מביעים חשש בשל עלייה חדה במספר הטובעים בהשוואה לאותה תקופה אשתקד אז דיווחו במד"א על 44 מקרי טביעה מהם 10 מקרי מוות.

  עוד עולה מדוח מד"א כי מתחילת עונת הרחצה לפני כחודש נספרו 19 מקרי טביעה בתל אביב והסביבה, 19 מקרים בחיפה ובצפון, 16 מקרים בחופי הדרום, 3 בכנרת ו 4 בים המלח.

  לאור הממצאים החליטו במד"א לרענן ולהדגיש את כללי הזהירות בחוף הים והבריכה ובתוך כך, להדריך על אופן הגשת טיפול ראשוני לטובע שעשוי להציל את חייו:

  כללי זהירות בחוף הים ובבריכות:

  יש לרחוץ רק בחופים ובבריכות מוכרזים הנמצאים בפיקוח מציל ובזמן שיש בהם שירותי הצלה. במידה והמתרחץ מגיע לאחר שעות הפעילות של המציל בחוף או בבריכה – אין להיכנס למים!

  יש להישאר תמיד בטווח העין של המציל. שימו לב – אם אינכם רואים את המציל, גם הוא כנראה לא רואה אתכם ואתם עלולים להימצא בסכנה.

  יש להימנע ממשחקים מסוכנים. אין לשחק "משחקי הטבעה" במים, אין לקפוץ על מי שנמצא במים ואין לקפוץ ראש במים רדודים מחשש לפגיעה בעמוד השדרה ובראש. בנוסף, אין לרוץ מסביב לשפת הבריכה, מחשש להחלקה ופציעה.

  דע את יכולותיך. שחה תמיד במים שהם בשליטתך, אל תגיע לאפיסת כוחות. אם חבריך שוחים למרחק רב ממה שאתה רגיל ומסוגל – אל תצטרף! קח בחשבון תמיד את הדרך חזרה בשחייה. אם התעייפת, צא מהמים, שתה ונוח במקום מוצל.

  אין לשחות באזור שובר הגלים. באזור זה עלולות להיווצר מערבולות חזקות שמושכות לקרקעית הים.

  הרחצה בים תחת השפעת אלכוהול אסורה מסוכנת.

  בבריכות פרטיות:

  אין להשאיר פעוטות וילדים בקרבת מקורות מים ללא השגחה צמודה. פעוט עלול להחליק בשניות והפגיעה בו תהיה קשה במיוחד, שכן חבלת ראש מנפילה שכזו עלולה לגרום לנזק משמעותי.

  יש לגדר ולסגור כל מעבר לכיוון הבריכה במידה ואין באזור מבוגר שיוכל להשגיח על פעוטות וילדים.

  למבלים עם תינוקות וילדים בים, בבריכה או סמוך לכל מקור מים אחר – שימו לב לכללי הזהירות הבאים:

  אין לאפשר לתינוקות וילדים להישאר אף לא לרגע ללא השגחת מבוגר אחראי סמוך למקורות מים!

  תינוקות וילדים עד גיל 5 הם אוכלוסייה מועדת לטביעה. עקב מבנה גופם, בו הראש כבד וגדול יחסית לגוף, מרכז משקל גופם גבוה יותר ולכן הם עלולים להתהפך כשראשם קדימה אל תוך מי הבריכה, הים, הגיגית, האמבטיה וכו'. ילדים גם אינם מבינים את מהות הסכנה ואינם יודעים להיזהר. על כן, החשיבות בשמירה צמודה אליהם ליד מקורות מים משמעותית מאוד.

  טביעה מתרחשת תוך רגעים בודדים. מספיקות דקות מעטות מאוד של חוסר תשומת לב מלאה, בהן הילד עלול לטבוע. יש להישאר כל העת בטווח יד מהילדים שבמים ולהתרכז רק בהם. במידה ונכנסתם למים עם מספר ילדים, אנא דאגו למבוגר אחראי שישהה לצידם.

  מצופים, גלגלי ים ודומיהם מקנים תחושה מוטעית של בטחון. זכרו שפריטים אלה אינם מעניקים הגנה מלאה לילד מפני סכנות הטביעה ועל כן חשוב להקפיד לשמור על ילדים גם כשהם מצוידים בפריטים אלה.

  יש לוודא כי הילדים מוגנים באופן מלא מפני נזקי השמש. יש להקפיד למרוח אותם בקרם הגנה מתאים, ואף רצוי להלביש תינוקות בבגד ים מלא וארוך על מנת להגן על גופם.

  במקרה של טביעה, יש לפעול על פי ההנחיות הבאות:

  1. יש להוציא את הטובע מהמים. נסו למשות את הטובע מהמים במידת האפשר והימנעו מלסכן את החיים שלכם. במקביל, הזעיקו את מד"א בקו החירום 101.

  2. הישמעו להנחיות החובשים והפאראמדיקים במוקד החירום 101 של מד"א אשר ידריכו אתכם כיצד להמשיך לטפל בטובע עד להגעת צוותי מד"א למקום.

  3. אם הטובע איננו נושם (בית חזה אינו עולה ויורד) השכיבו את הנפגע על גבו הרחק מקו המים והחלו מיד בביצוע עיסויי חזה עד להגעת צוותי מד"א למקום, ובהתאם להנחיות החובשים והפאראמדיקים במוקד.

  4. מומלץ שהטובע יתפנה לבית חולים, גם אם הוא מרגיש טוב יותר, להמשך מעקב ובדיקות בבית החולים.

  מנכ"ל מד"א, אלי בין: "עונת הרחצה רק החלה ולצערי הרב כבר גבתה קורבנות טביעה רבים. כוחות מד"א נערכו מבעוד מועד ופרוסים עם אמבולנסים ייעודיים לנסיעה בשטח ובחופים ועושים כל שביכולתם להעניק את הטיפול הטוב והמהיר ביותר למען הצלת חיים. יחד עם זאת, מוטלת על הציבור האחריות לנקוט במשנה זהירות. אנו קוראים לציבור הרוחצים להישמע להוראות הבטיחות ולא להקל ראש בסכנות הכרוכות ברחצה בים הפתוח. חופשה נעימה ורחצה בטוחה".  0 תגובות