מבקר המדינה: "יוקר המחיה בראש סדר העדיפויות"

  ישראל רובין No Comments on מבקר המדינה: "יוקר המחיה בראש סדר העדיפויות"

  מבקר המדינה מתניהו אנגלמן בכנס איגוד מבקרי הרשויות המקומיות בישראל: "אפרסם דוחות על יוקר המחיה – הדבר חייב לעמוד בראש סדר העדיפויות של הממשלה"

  12:46
  19.04.24
  אבי יעקב No Comments on הלכה למעשה: מרן הגאב"ד הגר"מ גרוס בדרשת שבת הגדול | צפו

  התכניות האחרונות

  ארכיון תוכניות

  פוסטים אחרונים

  תגיות

  מבקר המדינה מתניהו אנגלמן הופיע היום בכנס של איגוד מבקרי הרשויות המקומיות בישראל. בדבריו התייחס בין היתר לסוגיית יוקר המחיה בישראל.

  לדבריו, "יוקר המחיה בישראל מרקיע שחקים, ושילובו עם סביבת ריבית גבוהה מקשֶה מאוד על משקי הבית בישראל. רק לפני עשרה ימים פורסם שישראל מדורגת בצמרת יוקר המחיה בקרב מדינות ה-OECD.

  בשנים האחרונות פרסמנו כמה דוחות בנושאי יוקר המחיה, ובפרט בתחומי המזון, הדיור ועידוד התחרות בענפים שונים במשק. לאחר החגים בכוונתי לפרסם מקבץ דוחות בנושא יוקר המחיה.

  ביקורת המדינה בחנה בדוחות אלו את ההתמודדות של הממשלה עם יוקר המחיה והעלתה ליקויים משמעותיים ביותר. סוגיית יוקר המחיה חייבת לעמוד בראש סדר העדיפויות של הממשלה.

  הדוחות במקבץ זה עוסקים בכמה תחומים שבהם בחנו מכמה זוויות סוגיות המשפיעות על יוקר המחיה, ובכלל זה:

  – ההיערכות של משרדי הממשלה ובנק ישראל להתפרצות אינפלציה.
  – הפיקוח על המחירים בענף המזון.
  – מאגר נתוני האשראי, שאחת ממטרותיו הייתה להביא להגברת התחרות במערכת הבנקאית ובשוק האשראי.
  – וכן סוגיות בפעילות נמלי הים בישראל – שאחראים ל-99% מסך המוצרים המיובאים לישראל והמיוצאים ממנה.

  השפעתם של הנושאים האמורים על יוקר המחיה היא כבירה.

  די אם נציין כי בתקופה האחרונה רמת המחירים בישראל במונחי כוח קנייה הייתה גבוהה בכ-27% בממוצע לעומת מדינות ה-OECD. בענף המזון פערי המחירים היו גבוהים אף יותר: מחירי המזון בישראל היו גבוהים בכ-37% לעומת מדינות ה-OECD ובכ-51% לעומת מדינות האיחוד האירופי.

  בהתאם למדיניותי, ביקורת המדינה עוסקת רבות בסיכונים אסטרטגיים, בנושאים לאומים-רוחביים ובתחומי הפעילות של הגופים הציבוריים מנקודת מבטו של האזרח.

  על כן בחרתי כבר לפני כשנה לבקר את פעילות הממשלה בתחומים אלו, וכאמור נפרסם את ממצאינו לאחר החגים.

  אנחנו נכנסים עכשיו לתקופת החגים, שבה למשקי הבית בישראל צפויות הוצאות ניכרות. וזאת, זמן קצר לאחר העלויות הגבוהות שבהן נשאו משפחות רבות בתקופת החופש הגדול. על הממשלה לעשות כל פעולה שתביא להקלה משמעותית ביוקר המחיה".  0 תגובות