רוח גבית לשקד: הרב יעקב מדן מביע תמיכה בבית היהודי

  איתי גדסי No Comments on רוח גבית לשקד: הרב יעקב מדן מביע תמיכה בבית היהודי

  הרב מדן הסביר כי שקד עשויה להציל את גוש הימין אם תעבור את אחוז החסימה: "אסור שנקמנות ושנאה יכתיבו לנו לקבור את הסיכוי להכריע בהכרעה יהודית – ציונית את הבחירות הבאות עלינו לטובה"

  הרב יעקב מדן צילום: פלאש 90
  12:46
  19.04.24
  אבי יעקב No Comments on הלכה למעשה: מרן הגאב"ד הגר"מ גרוס בדרשת שבת הגדול | צפו

  התכניות האחרונות

  ארכיון תוכניות

  פוסטים אחרונים

  תגיות

  הרב יעקב מדן, מרבני הציונות הדתית וראש ישיבת ההסדר הר עציון באלון שבות, מביע תמיכה במפלגת הבית היהודי בראשותה של איילת שקד. "התגייסות של רבים מאתנו לטובת הבית היהודי עשויה על פי הסקרים להביא לכך, שהבית היהודי יעבור את אחוז החסימה, והוא יהיה לשון המאזניים. זה לא בשמים. יש לכך משמעות רבה במאבקנו על המשך המדינה היהודית והדמוקרטית", כתב הרב מדן.

  הרב מדן פתח את מכתבו בנימה אישית: "יש לי כל הסיבות הטובות שבעולם להימנע מפרסום שורות אלו, שיקימו עליי רבים מאוהביי, שהלכתי עמם דרך ארוכה מאוד בימי חיי. אך הסיכוי לבלום את המפולת שאצביע עליה, קורא לי לפרסם, ו'על כן שמתי פני כחלמיש', ועם אוהביי הסליחה.

  "בשורות אלו לא אכנס לשאלה מהי המפלגה הראויה יותר לציונות הדתית ולבשורה שהיא רוצה להוביל. גם למפלגת הציונות הדתית וגם לבית היהודי מעלות חשובות. לדעתי יש לשתיהן גם חסרונות, כמו לכל אחד מאתנו. השאלה מי משתי המפלגות צודקת יותר, ראויה יותר – לדעתי כרגע היא שאלה משנית.

  הרב מדן הדגיש: "השאלה הגדולה היא מי המפלגה שתהיה לשון מאזניים בתיקו המאיים שנקלענו אליו בעל כרחנו בכל מערכות הבחירות האחרונות. תיקו זה עלול להוות סכנה אסטרטגית קיומית, בעיקר בעת הזאת של איומים עלינו מטהרן ועד ג'נין. שתי האפשרויות המסתברות העומדות על הפרק בשאלת לשון המאזניים הן המפלגות הערביות מצד אחד, ומפלגת הבית היהודי, אם אכן תעבור את אחוז החסימה, מצד שני. מהנחה שמפלגת הבית היהודי לא תעבור את אחוז החסימה קיימת לדעתי סכנה של ממש, שמפלגות השמאל יגיעו להסכמה על תמיכה ערבית, לפחות מבחוץ, ויקימו ממשלה. המחיר העלול להיות משולם בתמורת לתמיכה זו הוא מחיר העלול להעמיד בסימן שאלה את המשך דרכה של מדינת ישראל כמדינה יהודית (כולנו מסכימים על הצורך לתת לכל אזרח את כל מלוא זכויותיו במדינה, ולא על כך הדיון). מדינת ישראל כמדינת כל אזרחיה ולא כמדינה יהודית תהיה גוויעת חלום הדורות הציוני.

  לדבריו "האפשרות שתיארתי כאן אינה האפשרות היחידה אם לנתניהו ולמפלגות הלוויין שלו לא יהיה רוב. קיימות גם אפשרויות פחות פסימיות (כמו חבירת החרדים לגוש השמאל). אך הסכנה שתקום ממשלת שמאל בתמיכה חיצונית של הערבים היא סכנה ממשית, והיא אמורה להדיר שינה מעינינו.

  הרב מדן הוסיף: "התגייסות של רבים מאתנו לטובת הבית היהודי עשויה על פי הסקרים להביא לכך, שהבית היהודי יעבור את אחוז החסימה, והוא יהיה לשון המאזניים. זה לא בשמים. יש לכך משמעות רבה במאבקנו על המשך המדינה היהודית והדמוקרטית. קיימת אפשרות שלמרות התגייסות, אם לא תהיה חזקה דיה, הבית היהודי לא יעבור, ותחושת ההחמצה של המצביעים תהיה מרה וחמוצה. לעניות הבנתי – הסיכוי להפוך את חוסר ההצלחה הנוכחי של הימין להכרעה ביום הבחירות מכוח לשון המאזניים של הבית היהודי צריך לגבור על הפחד מההחמצה. קיים סיכוי, ואסור לנו לבזבז אותו.

  עוד כתב לסיום: "מול דבריי עומדת תחושת נקמנות עמוקה מאוד של מאוכזבי 'ימינה' בבחירות האחרונות ושנאה עמוקה מאוד של משפחת נתניהו לאיילת שקד. אסור שנקמנות ושנאה יכתיבו לנו לקבור את הסיכוי להכריע בהכרעה יהודית – ציונית את הבחירות הבאות עלינו לטובה".

  כאמור, הרב יעקב מדן הוא ראש ישיבת ההסדר הר עציון באלון שבות וממחברי אמנת גביזון-מדן, להסדרת הסטטוס קוו הדתי בישראל למרות התנגדות המפלגות החרדיות.

  למרות דעותיו הימניות, היה הרב מדן מאלה שהתנגדו לסירוב פקודה של חיילי צה"ל במהלך תכנית ההתנתקות מרצועת עזה. ב-2020 נרשם ברשימת מייסדי מפלגת דרך ארץ של יועז הנדל וצבי האוזר כהכרת הטוב על כך שמנעו ממשלה עם המפלגות הערביות. במהלך קידום רפורמת הכשרות של השר מתן כהנא, תמך הרב מדן ברפורמה.  0 תגובות