התפרקות ה"משותפת": בסיעת בל"ד מאשימים את לפיד

  אבי יעקב No Comments on התפרקות ה"משותפת": בסיעת בל"ד מאשימים את לפיד

  התפרקות הרשימה המשותפת: בסיעת בל"ד מאשימים את עמיתיהם ברשימה המשותפת בפירוק השותפות ביניהם בשיתוף סיעת יש עתיד וראש ממשלת המעבר יאיר לפיד | ב"יש עתיד" מכחישים את האשמות אך בגוש השמאל חוגגים את פרישת בל"ד וטעונים כי זהו המפתח לקואליציה הבאה

  הכנסת
  הכנסת צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת
  12:46
  19.04.24
  אבי יעקב No Comments on הלכה למעשה: מרן הגאב"ד הגר"מ גרוס בדרשת שבת הגדול | צפו

  התכניות האחרונות

  ארכיון תוכניות

  פוסטים אחרונים

  תגיות

  אחרי הפיצול ברשימה המשותפת בתנועת בל"ד טוענים כי  כי אחמד טיבי ואיימן עודה קיבלו החלטה ברגע האחרון לפני הגשת הרשימות לחסל את בל"ד ולהוציא אותה מהרשימה. "חד"ש ותע"ל", האשים הגורם הבכיר שצוטט ב-N12, "חתמו על הסכם פוליטי עם בל"ד שפורסם לציבור, אך בל"ד החליטה ברגע האחרון לפרק את הרשימה בגלל חלוקת מנדטים. בחד"ש-תע"ל מקבלים את כל ההחלטות שלהם באופן עצמאי וללא כל תיאום עם גורמים חיצוניים".

  ב"יש עתיד" הכחישו כי תיאמו את הפיצול של המשותפת. בחשבון הרשת החברתית של המפלגה נכתב: "יש עתיד וראש הממשלה לפיד לא היו מעורבים בהתפצלות הרשימה המשותפת ואין לנו מושג מי מפיץ את השטות הזו או למה".

  סקר מכון "קנטאר", בהנהלת דודי חסיד, עבור כאן 11:
  הליכוד – 33
  יש עתיד – 24
  המחנה הממלכתי – 12
  הציונות הדתית ועוצמה יהודית – 12
  שס – 8
  יהדות התורה – 7
  העבודה – 6
  מרצ – 5
  ישראל ביתנו – 5
  חד"ש ותע"ל – 4
  רע"ם – 4
  הבית היהודי (איילת שקד) – לא עוברת את אחוז החסימה (1.9%)
  צעירים בוערים (הדר מוכתר) – לא עוברת את אחוז החסימה (1.9%)
  בל"ד – לא עוברת את אחוז החסימה (1.5%)
  המפלגה הכלכלית (ירון זליכה) – לא עוברת את אחוז החסימה (0.7%)
  ישראל חופשית (אלי אבידר) – לא עוברת את אחוז החסימה (0.6%)
  חופש כלכלי (אביר קרא) – לא עוברת את אחוז החסימה (0.4%)

  גוש נתניהו – 60
  גוש מתנגדי נתניהו (כולל המשותפת) – 60

  במקביל, סקר שפורסם אמש מגלה כי התפרקות הרשימה המשותפת משאירה את בל"ד מתחת לאחוז החסימה, בעוד חד"ש-תע"ל מקבלת 4 מנדטים – נתון זהה לזה שמשיגה רע"ם של מנסור עבאס, שממשיכה לכוון אל הממשלה. הפיצול הדרמטי משנה גם את מפת הגושים: גוש נתניהו עם 60 מנדטים, הגוש שנגד נתניהו עם 56 וחד"ש-תע"ל עם 4 מנדטים.

  יו"ר חד"ש איימן עודה התייחס לפיצול הרשימה המשותפת מבל"ד, ולא שלל שיתוף פעולה עם יאיר לפיד ועם בני גנץ. לדבריו, למרות הסקרים המצביעים על אחוז מצביעים נמוך בחברה הערבית, הוא מאמין שהציבור יתגייס ברגע האמת כדי "למנוע מבן גביר ומסמוטריץ' להיות שרים". מאידך, יו"ר בל"ד סאמי אבו שחאדה טען בריאיון כי "הייתה החלטה ביחד עם לפיד לחסל את בל"ד, הצורך של עודה לשקר אומר הכול".

  ראשי הרשימות התייחסו לדרמה הגדולה שהתחוללה שעות ספורות לפני סגירת הרשימות לכנסת: זמן קצר לפני המועד האחרון להגשת הרשימה, בבל"ד חזרו בהם מההסכמות ודרשו לעצמם את המקום השישי שאמור היה להתחלק ברוטציה. אחרי שכבר נראה היה שהמשבר נפתר, בסופו של דבר הרשימה התפצלה ובל"ד הגישה רשימה נפרדת מחד"ש-תעל – מה שעשוי להתברר בעתיד כמהלך שיכריע את גורל הבחירות.

  אבו שחאדה טען כי המהלך נעשה מאחורי גבו במטרה לחסל את בל"ד. "הגענו אתמול לכנסת כדי להגיש רשימה אחת שכוללת את כולם, הניירות היו מוכנים והצוותים עבדו, ואז הוחלט שעודה וטיבי יגישו רשימה לבד", אמר לגדעון אוקו, "בלי הסבר או להגיד לנו, הם חידשו תנאים בניגוד להסכם החתום. הייתי אצל איימן במשרד כמה דקות לפני שהם הגישו רשימה והכול באווירה טובה, ומאחורי גבינו הם הלכו והגישו רשימה, אני לא נהנה מזה". לדברי אבו שחאדה, "הייתה החלטה ברורה עם לפיד לנסות ולחסל את בל"ד". מנגד, יו"ר חד"ש טען כי "רצינו מאוד לרוץ ביחד, כולל בל"ד, אבל לצערי הרב הם לא הפנימו שזו שלישייה ולא רק שניים". עודה הוסיף כי בל"ד סירבו לחתום על "המסמך המכונן לריצה משולשת", ולכן הגישו תע"ל וחד"ש את הרשימה בנפרד מבל"ד.

  עודה הדגיש כי רצה ברית "כמה שיותר רחבה", אך הוא מאמין כי חד"ש-תע"ל שהביאה 6 מנדטים לפני שלוש שנים בלבד תגיע לאותו מספר מנדטים גם בסבב הנוכחי. על הטענה כי הפיצול ברשימה המשותפת מקרב את נתניהו לניצחון אמר עודה כי "האוכלוסייה הערבית יודעת להבדיל בין העיקר לתפל". עודה העריך גם כי אחוזי ההצבעה לא יהיו נמוכים כל כך ברגע האמת. "האוכלוסייה שלנו אחראית ביותר, היא לא רוצה שבן גביר וסמוטריץ' יהיו שרים", אמר. "אנחנו נצא ונצביע. האוכלוסייה שלנו יודעת היטב שאנחנו יכולים להכריע אז נעשה את זה".

  יו"ר חד"ש רמז כי הפיצול מבל"ד, הגורם הניצי ברשימה המשותפת, מפנה את הדרך לשיתוף פעולה עם לפיד ועם גנץ. לדבריו, עוד מוקדם לומר אם ימליצו על אחד מהשניים לראשות הממשלה או שיתמכו בממשלה בראשותם מבחוץ, אבל "אנחנו קודם כל נדע להיות מכריעים". אבו שחאדה, לעומתו, טען כי אחוזי ההצבעה הנמוכים החברה הערבית נובעים מכך ש-60% מהמצביעים הערבים לא רואים בעודה או בעבאס כתובת. "האלטרנטיבה של בל"ד, של מדינת כל אזרחיה, היא האלטרנטיבה הכי אטרקטיבית לציבור הערבי וזה מה שיעלה את אחוזי ההצבעה", טען.

   

  זהבה גלאון כתבה הערב: "3 סיבות להיות אופטימיים, לקראת השבוע הקרוב:"

  1. פירוק המשותפת אכן מטריד, בגלל האפשרות שיהיו רשימות שלא יעברו את אחוז החסימה – אך אולי דווקא הפיצול יגביר את השתתפות הציבור הערבי בבחירות. ההכרזה של איימן עודה ואחמד טיבי עם הגשת הרשימות, על הרצון לקחת חלק בהשפעה על המשחק הפוליטי פותחת בפנינו אופק פוליטי חדש, שלא היה בישראל כבר שנים. לראשונה אפשר לבנות ממשלה משותפת, ממשלה של שוויון, פתוחה ליהודים ולערבים יחד. המחנה הדמוקרטי שלנו סבל במשך שנים מהסתה גזענית כהניסטית שהפכה את המפלגות הערביות ללא לגיטימיות. מיום חמישי בלילה – מסע ההפחדה מאחורינו. למי שמאמין בדמוקרטיה ובשוויון בישראל, במדינה מתקדמת שבה אזרחית ערביה ואזרח יהודי יחיו בשוויון זכויות, יש באופק ממשלה שתייצג אותו. זה לא יהיה קל, אבל זה אפשרי.

  2. יאיר לפיד ואחמד טיבי, איימן עודה ובני גנץ. מי היה מאמין שאפשר יהיה לרקום שיתוף פעולה בין האנשים האלה. אבל אני אומרת לכם, בתור מי שנמצאת בדיבור צפוף עם כל הרביעייה הזאת – אני אופטימית. ב-44 הימים שנותרו לבחירות, ובימים שאחרי הבחירות, אני מתכוונת לעשות הכל כדי לגשר ולחבר על הפערים בין מפלגות המרכז לבין המפלגות הערביות. גם כי זה הדבר ההכרחי לעשות כדי לשמור על הדמוקרטיה שלנו מפני הכוחות שמאיימים עליה, וגם כי זאת הדרך לפתור את בעיות העומק של החברה שלנו: להיאבק באופן משותף למען מיגור הפשע והאלימות ברחוב הערבי, להגביר את הבטחון האישי ולקדם שוויון – וגם לפתוח אופק מדיני חדש לכולנו. אני גאה לעמוד בראש מפלגה שיש בה ייצוג לנשים גברים, יהודים וערבים. זה בדיוק הייצוג שאני רוצה לראות בממשלה שתקום כאן אחרי הבחירות. לכן מרצ תעשה הכל כדי לבנות את הבלוק הדמוקרטי הזה. וכל קול למרצ יהיה קול לגשר, לחיבור שיקים ממשלה דמוקרטית של שוויון. זאת לא הבטחה בחירות – זה תהליך שהתחלנו להניע כבר מיום חמישי בלילה. צפו להפתעות.

  3. זה תלוי בנו. רק בנו. אם נצא להצביע, אם נגיע אל הערים, הישובים והכפרים במגזר הערבי ונעודד את כל מי שמאמין בעתיד משותף לצאת ולהצביע, אנחנו נקים את הממשלה הזאת, ונשאיר את נתניהו ובן גביר באופוזיציה. לכן אנחנו מתכוונים לעשות הכל, בשטח וברשתות, כדי להוציא כמה שיותר אזרחים להצביע בעד שותפות, בעד סובלנות, בעד ישראל שווה שיש בה עתיד משותף לכל אדם, בין אם הוא יהודי או ערבי, גבר או אישה. אני מתחייבת כאן ועכשיו: מרצ גדולה וחזקה תהיה גשר לממשלה של שוויון וזכויות אדם, בהשתתפות המפלגות הערביות. זה בידיים שלנו.  0 תגובות