מעבר לאתר המותאם

מדביר, 'מחבל', חרד"ק • למה אנחנו לא מרחמים על נשמות ילדנו?

אתי קצבורג 24 Comment on מדביר, 'מחבל', חרד"ק • למה אנחנו לא מרחמים על נשמות ילדנו?

ילד טהור ותמים ילד חיידר קלאסי, משפחה מצוינת, יש גבול לכל תעלול והאמא מאושרת כולה על הגאונות פרי בטנה, האב הסתובב נפוח מהתרגשות מהחכמה, הילד היצירתי חשב על הרעיון ועל הביצוע לבד. לא מגיע לא צלש?

IMG-20170313-WA0128

הרהורים לאסרו חג.

זהו עבר. התחפושת כבר עמוק במחסן, הבונבונירות מסודרות לפי סוג וצורה, הבית עמוס ממתקים לעייפה מכל זן שקיים בעולם, אבל בגדול פורים מאחורינו.

דקה לפני שאנחנו עפים לנקיונות וללחץ האטומי של פסח אני חייבת להבין משהו שאולי פיספסתי, ולא, אל תתחילו לי עם הקטע של "את נאיבית, ולא מבינה כלום מהחיים" כי בסך הכל מבחן האייקיו שלי האחרון עבר על הגבול אבל עבר.

כחלק ממצעד התחפושות המרהיב שכלל קריאטיביות ויצירתיות כמו כל שנה, תחפושת אחת צדה את עיני המשתאה; ילד רעול פנים, אקדח, ציציות משתלשלות ותמונה של ישיבה מלאה בחורי חמד שיושבים ושוקדים על תורתם.

למה התחפשת? אני מבררת בשקט ובעדינות בשביל לא לצאת טפשה (איך למען ה' אני לא יודעת לזהות תחפושות?).

מה זאת אומרת למה? לעצניק.

הלם.

ילד טהור ותמים ילד חיידר קלאסי, משפחה מצוינת, יש גבול לכל תעלול והאמא מאושרת כולה על הגאונות פרי בטנה, האב הסתובב נפוח מהתרגשות מהחכמה, הילד היצירתי חשב על הרעיון ועל הביצוע לבד. לא מגיע לא צלש?.

נראה שהפורים הזה היה מישהו שהחליט לסגור חשבונות עם כל מי שלא בדיוק מסתדר לו בטייפ קאסט, יש מי שהחליט לעשות דמוניזציה לכל מה שלא מתאים לו.

והעניין הוא שהמבוגרים שבחבורה נותנים לזה לגיטימציה מלאה, מציאות.

נכון פורים, נכון הכל מותר, הכל נכון. אבל מה זה השנאה שמבעבעת פושה בין כל חלקי העם, איך הורים יכולים לקחת על המצפון שלהם לתת לילדיהם לעשות ככל העולה על רוחם באצטלה של תחפושת?

שלא לדבר על חילול ה' ועל הסיפור במאה שערים והמשטרה שהיתה צריכה להתערב, מי החליט מי שפוי מי לא, מה אסור מה מותר, האם נדמנו לפורקי עול, אין דין ואין דיין??

כשאנחנו כמגזר שסועים מבפנים לא מקבלים את האחר ולא נותנים מקום של כבוד לדעות ולהתנהגות של השני גם אם זה מציק לנו במרחב שלנו, איך נרצה שההסברה שלנו תעבוד? אנחנו לא יודעים להתמודד עם מה שיש לנו בפנים.

כאמא, כשילד מביא לי ציון 100 ודקה אחר כך רב עם אחיו הציון שהוא הביא שווה אפס, קודם כל דרך ארץ זה אלף בית.

זה היינו אך.

ילד שיושב ולומד ומתנהג לכאורה כמו בן תורה ואחר כך בא עם תחפושת כזו או שהוא מדבר רע חופשי על כל מי שלא מתיישר עם הערכים עליהם גדל או חונך הוא פושע או ההורים שלו פושעים (כי הוא שמע את זה בבית ) או גם וגם. זה לא התנהגות חרדית.

חבל, חבל שזה ככה. זה כואב זה מכעיס וזה נגע שפושה ולא נראה שהולך לסגת בקרוב אם לא יהיה מי שיתעורר וירעיד את אמות הסיפים ויצעק ויארגן כנסים של אחדות ואהבת האחר לפחות כמו כנסים של פגעי הטכנולוגיה או האקדמיה, כי ממחלוקת צריך לברוח כמו מאש, לפני שיהיה מאוחר מדי.24 תגובות

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

מיין תגובות
 1. 24

  למה לזרוע פירוד תמצאו דרכים להשכין שלום ואחדות בן כל אחינו בני ישראל

 2. 23

  העצניקים הם קבוצה שברובה מורכבת מאנשים שתמיד חשבו שהם יותר חכמים מכולם, (כולם – ליטאים או חסידים, אברכים או עובדים, רבנים או דיינים, אדמורי"ם ואפילו גדולי הדור), וכשיש להם הזדמנות לומר שכולם טועים ורק הם שומרים על הגחלת (כלשונם…) הם פשוט מנצלים אותה, כזו דרך מחובתינו להוקיע!!!!! נכון שיש כמה בודדים ממש תמימים שבטוחים שהם עושים לשם שמים, אבל הרוב המוחץ הוא מהסוג הראשון. וזוהי וודאי קבוצה שצריך להוקיע, כי אחרת אנחנו נאבד את חינוך ילדינו.

 3. 22

  בכלל לא הבנתי מה הרעיון בתחפושת.
  בעד או נגד? ובעד או נגד מי?
  ואיך זה מתבטא בתחפושת?

 4. 21

  אני שם לב שחלק מהחברה קצת התבלבלו או שלא הבינו ממש את כל מה שקורה כאן בשנים האחרונות,.
  העצניקים הם קבוצה שונה לחלוטין מהחבניקים והחסידים ואפילו המזרחים ומכל הקבוצות והמגזרים השונים.
  הם קבוצה שחרטה על דגלה לצאת נגד גדולי ישראל ולא לשמוע בקולם וזה המוטו והסיסמה שלהם – "אני הרב של עצמי ואף אחד לא יגיד לי מה לעשות" ובזה הם שונים מכולם כי אף אחד, לא משנה כמה הוא שונה מאיתנו לא יצא כך בגלוי נגד גדולי התורה, אפילו החילונים הכי אנטישמים ולכן אנחנו באמת שונאים אותם ואת ההתנהגות שלהם ומוקיעים אותה בכל צורה.
  אתם יכולים להיכנס קצת לחדשות ולראות סרטונים מההפגנות ולהבין שעעה ניראים אנשים שעושים פשוט מה שבא להם, אין להם חינוך ואני רק מחכה לראות מה יצא מהדור הבא של הכופרים האלה.
  שהשם יעזור ויביא כבר את המשיח כי רק הוא יוכל לפתור את הנגע הנוראי הזה.
  וסתם בצד אני מוסיף שחבל שילד מחפש לעצניק רק בגלל שתחפושת מראה קצת על שאיפות…………….וזה לא שאיפה משהו.

 5. 19

  איזה יופי
  ממממש יפה

 6. 18

  רבויתי די לשנאה השני לא חייב לחשוב כמוני

 7. 17

  רעיון יצירתי!!!

 8. 16

  ההיתממות הזאת מגעילה מאד. זוהי תוצאה ישירה כבומרנג למסע הטרור והשנאה שאותו הוגים ומייצרים הצבועים המכנים עצמם בעלי ה'עץ', והם שמכניסים את שיח השנאה שלא מותיר למרבה הצער הרבה ברירות חוץ מלהדוף אותו חזרה. בבקשה להרגע!

 9. 14

  מסכים עם כל מילה בכתבה

 10. 13

  אל תשכחי דבר אחד:
  העצניקים הקדושים קדשו מלחמה נגד כל מה שלא בדיוק כמוהם: החסידים החבדניקים הליטאים, הספרדים, המודרנים, המזרחניקים ומי לא?
  אנחנו מסתדרים עם כולם ורק עם העצניקים לא, אז מה קרה?

 11. 12

  העובדה שהקבוצה הכי מאוסה ומזולזלת במגזר החרדי זה העצניקים וכבר מזמן לא החבדניקים זה רק ורק בגלל העצניקים עצמם אז טול קורה מבין עיניך.

 12. 11

  אין ספק שהעיקרון נכון. יש פה חינוך לשיסוע נגד ציבור.
  אבל, למען ה', למה להאשים אותנו? הילדים שלנ יודעים להגיד את המילה "עצניק" כי מישהו לימד אותם את זה בהפגנות, בפקקים, בחברים שעזבו את הכיתה לחיידר אחר, בחברות שעזבו את הכיתה לבית ספר אחר וכו' וכו וכו'.
  בואו ניגע בשורש. מה היה נכון להגיב על הדוגמאות הנ"ל כשהם קרו? שעושים הפגנות כי יש להם שיטה אחרת? אבל הם מהקהילה שלנו אז ממתי נהיה להם שיטה אחרת? שהם עברו מוסד כי יש להם שיטה אחרת? אז מה היה עד היום איך הסתדרנו?
  תחשבי על זה עוד פעם ותראי שבכל פעולה כזו הם הזמינו לעצמם את הבוז ואת הלעג ואת הזלזול.
  אז אל תתקפי עכשיו אותנו. הם אשמים בזלזול העצום שלנו בהם ובהמונם אז כמובן שבסוף זה יוצא גם בתחפושת!
  תחשבי על זה עמיים לפני שאת מגיבה שזה שטויות ומוכיחה שוב שאת קצת עצניקית.

 13. 10

  מי שלא יודע לכתוב "היינו הך" בלי טעויות כתיב, עדיף שלא יספר לנו איך לחנך את הילדים.

  1. חרדק = חרדי קדוש

   1. חרדק = חרדי קל דעת.
    בתרגום חופשי: ילד כפות מאפן

 14. 9

  חבל שמנפנפים רק במחלוקת לברוח כמו מאש ולא מהמכשירים הטמאים וכו'.

 15. 8

  היי אנשים מה נסגר עם קול חי אתם האנשים שלנו בשטח מעבירים את המחשבות שלנו איך אתם מגינים על קבוצת נבזים שכל גדולי הדור יצאו נגדם ונלחמו בהם ואסרו להזכיר אותם אין לנו קשר אליהם בשום צורה ואם תמשיכו תנידון בעניין הם רק יתגברו

 16. 7

  שטויות כולם צריכים תחפושת כזאת כי באמת אנחנו מוקעים את העצניקים בעמנו הם לא משלנו

  1. כן? וזה חלק מאהבת ישראל שלך פשוט?
   לבחור שלא יודע ללמוד ולא מסוגל לזה אין לך מקום בלב? לפחות עם כיפה בצבא ולא בלעדיה אם זה המקום שאתן נותנים להם כך זה גם יראה. בחור חרדי שלא שייך ללמוד פשוט יפרוק עול

  2. והעצניקים יאמרו שאתה לא מהם (יואל משה במקרה וכתוב יואל מה)

   1. חה חה חה
    אתה משתמש ברעיון שהיה לי (שיר למקרה שכתוב אנונימי)??? :)