מעבר לאתר המותאם

פרויקטור הקורונה: "אין חולה אחד שהתחסן שלוש פעמים והוא מאושפז בביה"ח"

צבי טסלר 1 Comment on פרויקטור הקורונה: "אין חולה אחד שהתחסן שלוש פעמים והוא מאושפז בביה"ח"

פרויקטור הקורונה סלמן זרקא בתדרוך לתקשורת חשף את הנתונים של התחלואה בחברה החרדית, "ביממה האחרונה 12% מסך כל התחלואה הם מהחברה החרדית. מקדם ההדבקה בחברה החרדית גבוה יותר מהחברה הערבית והכללית" | במענה לביקורת על אי יצירת מתווה לחינוך החרדי אמר, "פועלים מול המגזר החרדי כדי לייצר מתווה"

סלמן זרקא צילום: פלאש 90
14:55
17.09.21
יונתן שורק No Comments on שנה להסכמי אברהם: ראש הממשלה מברך את המנהיגות הערבית

התכניות האחרונות

ארכיון תוכניות מוקלטות

גם בפייסבוק

היום ברדיו

[daily-schedule schedule=1]

פוסטים אחרונים

תגיות

ממונה הקורונה, פרופ' סלמן זרקא התייחס היום (רביעי) למצב התחלואה הקשה בקורונה בתדרוך לתקשורת החרדית והבהיר כי "אנחנו במלחמה, ויהיה צורך להדק את החגורה; אין חולה אחד שהתחסן שלוש פעמים והוא מאושפז בבית חולים" הסביר זרקא על יעילות החיסון.

בפתח דבריו זרקא הסביר כי כעת "אנחנו במלחמה, בטח בשבועיים הקרובים לאור העלייה בתחלואה, ויהיה צורך להדק את החגורה. עקומת התחלואה עולה ואנחנו עושים מאמץ גדול כדי למתן את העלייה הזאת. אחד האמצעים הוא החיסונים".

פרופ' זרקא הדגיש כי "אין חולה אחד שהתחסן שלוש פעמים והוא מאושפז בבית החולים. זה מלמד שהחיסון השלישי יעיל ביותר" אמר נחרצות.

ממונה הקורונה הוסיף ואמר "נבחן אם ניתן יהיה להכניס קבוצות נוספות לחיסון השלישי. התגובה ותופעות הלוואי במנה השלישית, במקרה הפחות טוב זהים לאלו של המנה השניה ובמקרה הטוב ישנן פחות תופעות לוואי מבעבר".

עם זאת הביע הפרויקטור אכזבה מהעובדה שיותר ממיליון ישראלים "לא נתנו כתף אפילו למנה הראשונה" כהגדרתו.

פרויקטור הקורונה הבהיר כי משרד הבריאות לא מרים ידיים, "אנחנו רוצים להגיע אליהם, גם באמצעותכם וגם באמצעות הרבנים ובכל דרך, על מנת שיתחסנו" אמר. אמצעים נוספים שיועילו לדבריו בבלימת התחלואה הם מסיכה ותו ירוק. "לחסל את המחלה זה פנטזיה לא רלוונטית כרגע, הנגיף כאן וכנראה גם יישאר איתנו" דברי הפרויקטור.

פרופ' זרקא הציג בתדרוך את נתוני התחלואה בערים החרדיות: "ביממה האחרונה 12% מסך כל התחלואה הם מהחברה החרדית. מקדם ההדבקה בחברה החרדית גבוה יותר מהחברה הערבית והכללית. הנתונים מספרים את הסיפור".

פרופ' סלמן זרקא אמר כי שיעור החיסונים בגילאי 12-18 הוא אתגר גדול, והפציר באוכלוסייה החרדית להתחסן ולחסן את הצעירים: "דווקא בציבור החרדי שמנהל אורח חיים בתנאי צפיפות ישנה חשיבות מוגברת לכך".

במהלך התדרוך סיפר הפרויקטור על המאמצים שנעשים לשלוט בגל התחלואה מבלי לפגוע בשגרת החיים: "כחלק מהניסיון של הממשלה לקיים חיי שגרה לצד הנגיף, אני אומר בסבירות שהגל החמישי גם יגיע. ההבנה היא שאי אפשר לחסל את המחלה ולא נוכל לחיות כאי בודד. יש לנו שיח עם החברה החרדית וחשוב לנו לשמר אותו. במטרה למצוא את האיזון בין שנת לימודים רציפה בלי בידודים או תחלואה, אנחנו צריכים לנהל סיכונים".

פרופ' זרקא פנה באמצעות התקשורת לציבור שצפוי לשהות שעות ארוכות בבתי הכנסת בחגי תשרי: "אני מפציר בכם, תגיעו אחרי שקיבלתם את המנה השלישית, אם אתם בקבוצה המתאימה, ואם לא התחסנתם בכלל, קחו את החיסון. הוא זמין, חינם, בטוח ויעיל"

בהתייחסו לנסיעתם של חסידי ברסלב בראש השנה לאומן ציין הפרויקטור כי "אנחנו מנהלים דיאלוג עם משרד הדתות על מתווה אומן, ומבינים את הצורך של אנשים לטוס ולהתפלל במקום שחשוב להם. יש כאן גם את אוקראינה בתמונה, ומבחינתנו, מחלימים ומחוסנים יוכלו לטוס".

עם זאת הבהיר זרקא כי "אנחנו מאד מוטרדים מהחזרה ארצה אחרי ראש השנה כי בפתח יהיה יום כיפור ואנחנו לא נרצה שחולים מאומתים או מי שנדרשים לבידוד יגיעו להתפלל בציבור ולסכן אותו, תפילה במניין היא חשובה אבל פיקוח נפש דוחה הכל". באופן כללי ציין פרופ' זרקא שבעת הזאת עדיף להתפלל בחוץ.

ביחס לביקורת שנשמעה ממנהלי מוסדות על פתיחת שנת הלימודים בחברה החרדית ללא מתווה מוסדר אמר: "ידענו ולא הופתענו שבתחילת חודש אלול נפתחת שנת הלימודים במגזר החרדי. אנחנו פועלים מול המגזר החרדי כדי לייצר מתווה, ואחד העקרונות שבו הוא מבצע הבדיקות הסרולוגיות ומבצע החיסונים לגילאי 12 ומעלה. אנחנו עוסקים בזה, ובקרוב ניתן הנחיות ברורות יותר"

עם האפשרות לסגר שנמצא על השולחן אמר זרקא, "אני מאד רוצה שהציבור החרדי יוכל לחגוג בחגי תשרי, ואנחנו פועלים לקיים את זה. אבל אם מביטים על נתוני התחלואה, וכשאני משווה את יולי לעומת אוגוסט וספטמבר, אני מודאג כי אני רואה תחלואה ותמותה גבוהה. התפקיד שלי הוא להציל חיים. השבועיים הקרובים יהיו מאתגרים, ואם נשמור על הכללים ונקפיד, נוכל לעצור את הדהירה"

בסיום דבריו אמר הפרויקטור "אנחנו רוצים לבחון מתווה לגילאים שמתחת כיתה ו' ששם תלמידים לא יכולים להתחסן, במסגרתו, אם תמצא תחלואה בכיתה, במקום לפזר את התלמידים לבידוד בבית, לערוך להם בדיקות מהירות בכל יום לכל התלמידים". זרקא דחה את הטענה שרמת התחלואה כיום זהה לרמת התחלואה שהיתה בגלים קודמים טרם קבלת החיסון, והסביר כי זן הדלתא מדבק הרבה יותר מהזן המקורי ולכן אין כל מקום להשוואה.1 תגובות

מיין תגובות
  1. 1

    בברוורר
    מה שתגיד