מעבר לאתר המותאם

הסכמה: החוק להגנה מפני הסתה נגד חרדים יעלה בתחילת מושב החורף

אבי רבינא No Comments on הסכמה: החוק להגנה מפני הסתה נגד חרדים יעלה בתחילת מושב החורף

תיקון חוק הגזענות להגנה מפני הסתה נגד חרדים: בסיכום של שר המשפטים גדעון סער עם יוזמי החוק ח"כ יעקב אשר וח"כ איתמר בן גביר הוחלט כי החוק יימשך כעת ויעלה בהסכמה בתחילת מושב החורף. עד אז תגבש ועדה במשרד המשפטים את המלצותיה לתיקוני החקיקה הנדרשים

0:04
29.09.21
יונתן שורק No Comments on וַיְהִי בִּנְסֹעַ הָאָרֹן; תיעוד: מיר ברכפלד מכניסים את ספרי התורה

התכניות האחרונות

ארכיון תוכניות מוקלטות

גם בפייסבוק

היום ברדיו

[daily-schedule schedule=1]

פוסטים אחרונים

תגיות

בסיכום של שר המשפטים גדעון סער עם יוזמי החוק ח"כ יעקב אשר וח"כ איתמר בן גביר הוחלט כי החוק להגנה מפני הסתה נגד חרדים יימשך כעת ויעלה בהסכמה בתחילת מושב החורף. עד אז תגבש ועדה במשרד המשפטים את המלצותיה לתיקוני החקיקה הנדרשים.

על פי הצעת החוק "תורחב ההגדרה לגזענות, כך שתקיף רדיפה, השפלה, ביזוי וגילוי איבה, גם על רקע השתייכות למוצא דתי, או עדתי". כאמור, בעקבות העלאת החוק להצבעה במליאה הודיע שר המשפטים גדעון סער שבכוונת משרד המשפטים להקים ועדה לבחון הגדרת הגזענות ולשקול הרחבת ההגדרה.

בדברי ההסבר לחוק נכתב, כי הצורך לתיקון עלה לאחר שורה של התבטאויות חמורות ביותר מצד אנשי ציבור שהשתלחו בצורה גזענית בחרדים, ביוצאי עדות המזרח ובעולים מחבר העמים.

בדברי ההסבר צוטטו מספר דוגמאות: "קריין ידוע ברדיו כינה את החרדים, "עלוקות וטפילים", איש ציבור אחר כינה אותם, "בורים שמסכנים את ביטחון ישראל וכי מספרם גדל בקצב מבהיל", וחבר כנסת אחר אמר כך: "הייתי שם את החרדים יחד עם ביבי במריצה, ולמזבלה הקרובה". התבטאויות דומות וחמורות לא פחות, נשמעו גם כנגד יוצאי עדות המזרח ועולים מחבר העמים.

עוד נכתב בדברי ההסבר כי קיימים הבדלים בהעמדה לדין בין יהודים לערבים: "סעיף הגדרת הגזענות מאפשר כיום להעמיד לדין פלילי אדם המסית לגזענות כנגד אדם אחר בשל צבעו או בשל השתייכותו לגזע או למוצא לאומי-אתני. אם כך, לו אמירות אלו היו נאמרות ביחס לציבור הערבי בישראל, היו המשתלחים מועמדים לדין פלילי".

ח"כ בן גביר יזם את ההצעה ביחד עם חברי כנסת נוספים מסיעת הליכוד, ש"ס, יהדות התורה והציונות הדתית. בהצעתו מרחיב ח"כ בן גביר את ההגדרה לגזענות, כך שתכלול רדיפה, השפלה, ביזוי וגילוי איבה, עוינות, או אלימות גם על רקע השתייכות למוצא דתי, או עדתי.

ח"כ בן גביר מסר בתגובה: "אעקוב אחרי דיוני הוועדה ויישום המסקנות בפועל. הגיע הזמן להרחיב היריעה: גזענות והכללה פוגעות בכל המרקם החברתי וגורמות לקיטוב ושסע והתיקון ימנע את אותו קיטוב ושסע ויסלק גזענות נגד עדות המזרח, חרדים, אתיופים ועולים חדשים מרוסיה".

ח"כ יעקב אשר שהגיש את החוק גם בכנסות קודמות בירך על הסיכום שהושג: "אם אין ענישה – אין הרתעה, ואם אין הרתעה – יש הסתה. הגיע הזמן לעשות סוף להסתה הנוראית שמשתוללת בתקשורת וברשתות נגד חרדים, בחסותם של פוליטיקאים ציניים שבחוסר אחריות מנסים לקושש קולות על גלי השנאה הזו. נעקוב אחר עבודת משרד המשפטים בנושא עד לאישור החוק שיעשה צדק לעוול המתמשך הזה".0 תגובות