מעבר לאתר המותאם
1

מהפכה היסטורית בעולם הערבי: השליטים לא מתנגדים להחלת הריבונות

שלמה ריזל 2 Comment on מהפכה היסטורית בעולם הערבי: השליטים לא מתנגדים להחלת הריבונות

למרות ההצהרות השגרתיות של שליטי ירדן, מצרים, סעודה ואיחוד האמירויות כבר לא ישכבו על הגדר בשביל הערבים המתגוררים ביו"ש. בכירים במדינות ערב מודים כי מדינות ערב לא יסכנו את הקשר עם ארה"ב בשביל הריבונות שגם ככה לא מעניינת אותם. הדבר החשוב כעת זה ההתמודדות מול איראן | אור ירוק מהערבים לריבונות

צילום: צילומסך אל-גזירה יוטיוב
11:40
12.07.20
צבי טסלר No Comments on 18,940 חולים פעילים; 141 במצב קשה: 48 מונשמים

התכניות האחרונות

ארכיון תוכניות מוקלטות

גם בפייסבוק

היום ברדיו

[daily-schedule schedule=1]

פוסטים אחרונים

תגיות

התוכנית להחלת החוק הישראלי על בקעת הירדן וגושי ההתיישבות הגדולים ביהודה ושומרון, שלפי רה"מ בנימין נתניהו צפויה לצאת לדרך כבר ביולי, מעוררת תסיסה וזעם רב בעולם הערבי וחשש מפני הידרדרות.

אבל מתברר שמאחורי הקלעים נשמעים המנהיגים קצת אחרת ואינם ממהרים לשכב על הגדר עבור הפלשתינים. שליטי מדינות ערב, ובראשן ירדן, מצרים, סעודיה ונסיכויות המפרץ הפרסי, מתריעים כי החלת הריבונות תביא לגל אלימות ולחוסר יציבות אזורי ואף תעמיד בסכנה את הסכם השלום בין ישראל לבין הירדנים.

המלך עבדאללה השני אף הזהיר בראיון שהעניק לפני שבוע לעיתון הגרמני "דר שפיגל", כי:
"סיפוח ישראלי של בקעת הירדן ושטחים בגדה המערבית עלול להוביל את ירושלים ועמאן למסלול התנגשות ואף לביטול הסכמי אוסלו ולקריסתה של הרשות הפלשתינית".

בכיר בממלכה ההאשמית אמר לעיתון ישראל היום: "המלך עבדאללה נאם לפני ימים אחדים לרגל יום העצמאות הירדני ודיבר על ההישגים הכבירים של הממלכה מאז הקמתה ועל ההצלחה בבלימה ומיגור מגיפת הקורונה בתוך ירדן. הדבר היחיד שהמלך לא הזכיר בנאומו ולו במילה אחת היה עמדתה הרשמית של ירדן בעניין סיפוח הבקעה וחלקים מהגדה המערבית".

לעמדה שהציג הבכיר הירדני שותפים גם גורמים ביטחוניים בכירים בקהיר, בריאד ובנסיכויות המפרץ הפרסי.

דיפלומט סעודי בכיר המקורב ליורש העצר מוחמד בן סלמאן, אמר בשיחה עם "ישראל היום" כי סעודיה, מצרים ואיחוד האמירויות מתואמות בעמדתן הלא רשמית בעד יישום תוכנית הסיפוח: "העמדה הרשמית הכלל ערבית היא נגד כל מהלך שלכאורה פוגע בזכויותיהם של הפלשתינים למדינה עצמאית ובאינטרס הלאומי הפלשתיני".

עם זאת הוסיף, "על הפלשתינים להבין שהעולם כולו ובייחוד מדינות ערב עברו טלטלות רבות מאז ועידת שלושת הלאווים בחרטום, וההכרה בקיומה של מדינת ישראל היא עובדה קיימת. עם כל הכבוד לכמה עשרות פלשתינים שמתגוררים בבקעת הירדן, מדינות ערביות כמו סעודיה, מצרים, איחוד האמירויות וירדן לא יסכנו את יחסיהן עם ממשל טראמפ בעבורם".

בכיר במערכת הביטחון המצרית הוסיף גם הוא ואמר כי שליטי מדינות ערב המתונות, ובראשם הנשיא המצרי א־סיסי, יורש העצר הסעודי בן סלמאן, מלך ירדן עבדאללה השני ושליטי הנסיכויות במפרץ הפרסי: "רואים במאבק באיראן ובבלימת ההגמוניה האיראנית שיעית במדינות הסוניות במזרח התיכון נושא חשוב יותר מהסוגיה הפלשתינית. לארה"ב ולישראל משקל רב במאבק באיראן. אף מנהיג ערבי לא יסכן את מארג האינטרסים לבלימת ההתפשטות האיראנית עבור הפלשתינים".

את הדברים מפרסם כתב לענייני ערבים של "ישראל היום"-דניאל סיריוטי.2 תגובות

מיין תגובות
 1. 2

  מסתבר שלא הערבים מתסיסים .השמאל היהודי הוא שמתסיס

 2. 1

  עסקת המאה סכנה איומה ליהודים!!!
  תתעוררו! זה התנקות!
  70% מיו"ש יהיו מדינה פלסטינאית!
  יש ישובים שיהיו מובלעת בתוך מדינת פלסטין!
  ירושלים תתחלק לעיר הבירה של פלסטין!

  ה-צ-י-ל-ו ! ! !