מעבר לאתר המותאם
1

פיתוח צבאי ישראלי: מדבקת "מאיה" תגן על הצוותים הרפואיים

קובי פינקלר No Comments on פיתוח צבאי ישראלי: מדבקת "מאיה" תגן על הצוותים הרפואיים

המדבקה הישראלית שהייתה עד עתה בשימוש צבאי, עברה הסבה במרכז הרפואי בנהריה, וכעת תגן על הצוותים הרפואיים בבתי החולים

אילוסטרציה צילום: פלאש 90
13:49
28.05.20
דוד קליגר No Comments on שירה של תורה: גדולי הזמר בתוכנית מיוחדת לשבועות • צפו בשידור חוזר

התכניות האחרונות

ארכיון תוכניות מוקלטות

גם בפייסבוק

היום ברדיו

[daily-schedule schedule=1]

פוסטים אחרונים

תגיות

פיתוח ישראלי בשימוש המלחמה בנגיף: בצה"ל משתמשים במדבקה ייחודית המוצמדת למסכת הפנים והופכת אותה ליעילה יותר. עכשיו היא עוברת הסבה לשימוש בבתי החולים בהגנה על הצוות הרפואי. המסכה תגרום לצמצום ההידבקות בקרב עובדי הרפואה בכדי לשמור על רציפות תפקודית במהלך המלחמה בנגיף.

מי שאחראי על הפיתוח והסבתו הוא המרכז הטכנולוגי הלאומי למלחמה בקורונה, בראשות ראש מפא"ת במשרד הביטחון ד"ר דני גולד, שהחליט לאמץ את הפיתוח של פרופ' איל זוסמן מהפקולטה להנדסת מכונות בטכניון. הסבת הפיתוח נעשתה בליווי המרכז הרפואי לגליל בנהריה. המסכה החדשה תפחית את מקרי ההידבקות ותאפשר רציפות תפקודית של הצוותים הרפואיים.

פרופ' איל זוסמן, ראש מעבדת הננו-הנדסה בפקולטה להנדסת מכונות בטכניון, פיתח עם צוות המעבדה מדבקה ייחודית, המוצמדת למסכה הכירורגית הסטנדרטית ומשפרת את יעילותה. מדבקת "מאיה", המיוצרת בהדפסת תלת-ממד, מורכבת מסיבים ננומטריים המצופים בחומרי חיטוי – הרכב המשפר את הלכידה של חלקיקים ננומטריים ומנטרל ביעילות גבוהה את הנגיפים מטיפות הרסס המגיעות למסכה.

המדבקה פותחה בשיתוף עם מדעני המחלקה לתשתיות כימיה וביולוגיה במפא״ת, בהובלת ראש המחלקה ד"ר דן גרינשטיין, ובליווי פרופ' סאמר סרוג'י, מנהל המכון לכירורגיית פה ולסת במרכז הרפואי לגליל בנהריה.

משרד הבריאות נתן אישור ראשוני למדבקה הייחודית, ובימים הקרובים יחל פיילוט במרכז הרפואי לגליל לבדיקת הסתגלות הצוות הרפואי למדבקה. ד"ר מסעד ברהום, מנהל המרכז הרפואי לגליל, הודה למשרד הביטחון ולטכניון על שיתוף הפעולה הפורה, והביע את תקוותו כי השימוש במדבקה יצמצם את מקרי ההידבקות בקרב הצוותים הרפואיים.

פרופ' סרוג'י, המרכז הרפואי לגליל: "מדובר בפתרון זמין ומהיר, תוך שימוש בטכנולוגיות מתקדמות. אנו מקווים שהצלחת הפיילוט תביא לכך שהמיזם הייחודי ייכנס גם לבתי חולים רבים נוספים ברחבי המדינה".

מדבקת ״מאיה״ מצטרפת למערך הכלים המקיף שמפתחת מפא"ת כדי להילחם בנגיף הקורונה בכל מישור: זיהוי מהיר ואיתור מוקדם של נשאי הנגיף; מניעת הפצת הנגיף והדבקת אוכלוסייה רחבה; ניטור ומניעת הדבקה בתוך בתי החולים; ומימוש יכולת ייצור אמצעי מיגון לצוותים רפואיים.

המרכז הטכנולוגי הלאומי למלחמה בקורונה במפא"ת אשר במשרד הביטחון ממשיך באיתור ובפיתוח טכנולוגיות מתקדמות שיסייעו במאבק בהתפשטות נגיף הקורונה. במסגרת פעילות המרכז עוסקים הצוותים בהסבת טכנולוגיות שפותחו לצרכים צבאיים/ביטחוניים ליישומים אזרחיים. העבודה נעשית סביב השעון ובמשמרות על מנת להגיע מוקדם ככל הניתן ליישום בבתי החולים.0 תגובות