מעבר לאתר המותאם
1

"כאמן מן הגטו": המכתב של שאגאל לבן גוריון

קובי פינקלר No Comments on "כאמן מן הגטו": המכתב של שאגאל לבן גוריון

מתפרסם: מכתב נדיר שכתב הצייר היהודי מארק שאגאל לראש הממשלה דוד בן-גוריון ביום הקמת המדינה

22:57
18.01.21
בנצי לייזרוביץ No Comments on התפללו: יולדת חרדית שנדבקה בקורונה נמצאת בסכנת חיים

התכניות האחרונות

ארכיון תוכניות מוקלטות

גם בפייסבוק

היום ברדיו

[daily-schedule schedule=1]

פוסטים אחרונים

תגיות

ארכיון צה"ל במשרד הביטחון, המציין בימים אלה 70 שנה להיווסדו, חושף היום לקראת יום הזיכרון לשואה ולגבורה מכתב נדיר שכתב הצייר היהודי הנודע מארק שאגאל לראש הממשלה דוד בן גוריון ב-14 במאי 1948, יום הקמת מדינת ישראל. המכתב שכתוב במקור בשפת היידיש, הוצג לשופט אליקים רובנשטיין- המשנה לנשיאה (בדימוס) בבית המשפט העליון, בעת ביקור פרטי שערך לפני כחודש בארכיון צה"ל, רובינשטיין ראה את המכתב והציע לתרגם אותו מיידיש לעברית.

כותב מארק שאגאל בתור אמן ניצול שואה לראש הממשלה דוד בן-גוריון: "אני כבן ואמן מן הגטו – שולח לך דרישת שלום חמה– לך, הלוחם והמייסד של הרפובליקה היהודית החדשה". הוא מביע את הרצון שלו להתמסר למען עתיד המדינה החדשה וכותב: "אני עצמי, אף שאינני צעיר, נכון להתמסר לרשותך, ואת חייו של בני דוד, בן השנתיים, הייתי רוצה למסור למען עתיד הארץ". את המכתב חותם מארק שאגאל בתקווה כי כל האומנים ואנשי התרבות יסייעו לבנות את הארץ ובכך גם לתקן את העוול שנעשה ליהודים בגלות: "מקווה אני, כי כל האנשים ההגונים, האינטלקטואלים והאומנים מכל הארצות… יסייעו לבנות את הארץ המקראית החדשה ולהגן עליה בכל האמצעים – ובכך גם לתקן את חטאה של האנושות כלפי היהודים לאורך אלפיים שנות גלותם".

לדברי השופט אליקים רובינשטיין בזמן שהוא תרגם את המכתב הוא הרגיש תחושה של חמימות משום ש"מארק שאגאל היה אחד האומנים הגדולים של המאה הקודמת, יהודי רוסי שבא לצרפת והיה ברובד העליון של האומנות ולימים כשהוא עלה לארץ, הוא תרם הרבה למדינת ישראל." עוד הוסיף רובינשטיין כי "רואים במכתב את גודל המסירות וההקרבה שמארק שאגאל היה מוכן לעשות למען מדינת ישראל, רואים שהוא מדבר על התנ"ך וההיסטוריה של העם היהודי- הגלות והשואה ואפשר ממש לראות את הזיקה היהודית שלו".

מארק שאגאל ודוד בן- גוריון היו בני אותו גיל לערך; שאגאל נולד ב- 1887, בעיירה ליוזנה, עיירה חב"דית ליד ויטבסק ובן-גוריון נולד ב-1886 בעיירה פלונסק שבפולין.

מכתב שגאל0 תגובות