הפיזיקאי מודה: "יירוט הטילים האיראניים – נס מוחלט"

  פנחס בן זיו 57 Comment on הפיזיקאי מודה: "יירוט הטילים האיראניים – נס מוחלט"

  ניסים גלויים בכישלון המתקפה האיראנית: דברים שכתב ד"ר מרדכי אביטבול, מהנדס אלקטרואופטיקה וד"ר לפיזיקה מהאוניברסיטה העברית לראש ישיבת שבי חברון הרב חננאל אתרוג אחר אירועי הלילה הדרמטי בתולדות ישראל והסערה שפרצה בעקבותיה 'נס או מדע'. תקשיבו מה שיש לפיזיקאי לומר: "זה יותר חד מהניצחון של מלחמת ששת הימים או מלחמת העצמאות. שם ניתן להסביר על פי הטבע. אם זה לא מעשה אלוקי אז אני כבר לא יודע מה זה נס"

  צילום: דובר צה"ל
  22:41
  28.05.24
  פנחס בינדר No Comments on הרב נויגרשל: כך עניתי לאחד מראשי 'אחים לנשק' שביקש לפגוש אותי

  התכניות האחרונות

  ארכיון תוכניות

  פוסטים אחרונים

  תגיות

  שלום הרב!

  רציתי לשתף את הרב במשהו שהוא הרבה יותר מתחושה. משהו שנובע מהרגשה אמיתית. שבמוצאי שבת קרה פה משהו בסדר גודל של קריעת ים סוף.

  אני ד"ר לפיזיקה ועבדתי מספר שנים בתעשייה הביטחונית בארץ, בפרויקטים שהם עדיין חוד החנית של מדינת ישראל. כשאני מסתכל על מה שקרה במוצאי שבת, ברמה המדעית זה פשוט לא יכול לקרות. הסבירות, שהכל, אבל ממש הכל מסתדר, לא קיימת במערכות מורכבות כמו מערכות ההגנה שפעלו.

  הן לעולם, אבל לעולם, לא רק במדינת ישראל, טרם נוסו בזמן אמת.

  לקחתי עיפרון וצללתי לחישובים כדי לבדוק את הסבירות שתוצאה כזו תתממש. הריבוי הגדול של האירועים שהיה צריך לטפל בהם, כשכל טיל או כטב"מ מטופל באופן עצמאי (קרי-טעות אנוש או סטיה כלשהיא של פעולה אחת, אינה מתקזזת בפעולות מוצלחות אחרות), מכפיל את הסיכוי לטעות. עם כל הטכנולוגיות הגבוהות, הצפי היה לפריצה בהגנה על שמי מדינת ישראל.

  גם אם היינו מקבלים הגנה של 90% זה היה בגדר של נס.

  מה שקרה זה שכולם, אבל כולם – הטייסים, מפעילי המערכות ומפעילי הטכנולוגיות פעלו כאיש אחד ברגע אחד באחדות כוללת. אם זה לא מעשה אלוקי אז אני כבר לא יודע מה זה נס.

  זה יותר חד מהניצחון של מלחמת ששת הימים או מלחמת העצמאות. שם ניתן להסביר על פי הטבע.

  ההצלה שהתחוללה לעם ישראל במוצאי שבת היא פשוט בלתי אפשרית באופן טבעי. אני מאמין שהנס הזה חסך חיי אנשים רבים מעם ישראל.

  אם מערכת ההגנה היתה נכשלת ביירוט מספר טילי שיוט, התוצאה היתה גוררת אותנו למערכה מאד מורכבת. אני לא הייתי מהמר שבפעם הבא זה יעבוד ככה ללא השגחה אלוקית. ההוכחה הפשוטה לדברי היא שמנהלי התעשיות הביטחוניות המפתחים ומייצרים את המערכות האלו, מבטיחים לא יותר מ 90% הצלחה!

  "כימי צאתך מארץ מצרים הראנו נפלאות", חג שמח!

  (מתוך עמוד הפייסבוק של אהרון אגל-טל)  57 תגובות

  מיין תגובות
  1. 57

   ב״ה נס אבל כואב ששכחו להזכיר בתיקשורת את מי שהמציא את החץ בע״ה הציל נפשות רבות והרים את קרן ישראל הדגישו שעשה טעות שילם מחיר וישב בכלא שנה מי לא טועה ולמי לא מוחלים על אחת כמה וכמה במי שבהמצאתו עשה פעולה שאין שעור לתמורה שלה מכול הבא בשנה הזאת דווקא הוא זה שהכי צריך להדליק את המשואה ולגמול לו טוב ובגדול

   1. אני תוהה איפה כל העשרות / מאות נפלים?
    מעבר לכמה בודדים שראינו.
    נפלו בעולם? סבבה, איפה תמונות וסיקור?

    1. מעל הבית שלי ראיתי חמש, והיו עוד כמה פיצוצים, ועד אחרי שנכנסתי לממד. אז נגיד 15. לא צילמתי- שזה מבאס. אבל כמוני יש עוד בעוד מקומות שראו. וז ה אלו שהגיעו. הרוב המוחץ ייורט לםני שהגיע לארץ

     1. כל מה שראית זה לא היה ממש כטבמי"ם אלא כיפת ברזל, וכל המערכות השונות

   2. עשרות אלפי שנות אדם של מחקר ופיתוח זה לא נס ולא בטיח.

  2. 56

   מהנדסים פיזיקאים ומתכנתים יצרו את מערכת ההגנה והוא כםיביקאי חושב,שזה נס .
   שיחליף מקצוע לבבא כלשהו.

   1. מהנדסים, פיזיקאים ומתכנתים גם יצרו את הנשק האיראני, דא עקא שלא הכל עבד לפי התוכנית וחלק התפוצצו להם בשיגור.
    מהנדסים, פיזקאים ומתכנתים יצרו מערכות זיהוי, הגנה ותקיפה מדהימות ועדין נפלו היום שני כטב"מים בגליל.
    מהנדסים, פיזיקאים ומתכנתים יוצרים מכשירים ותוכנות, מכונות ומפעלים שבכולם יש 'באגים' ותקלות, פגם בייצור ו/או פגם בתפעול
    מהנדסים, פיזיקאים ומתכנתים המציאו מכשיר מדהים שמשייף את הקרנית ופוטר אותך מהמשקפיים, ועדין לפני הניתוח מסבירים על הצורך/אפשרות בניתוח תיקון. ולמה שבכלל נצטרך תיקון אתה שואל??? כי כל 'מספר במשקפיים'= שיוף אחד, ובכל שיוף תתכן סטייה מסויימת, במצטבר הסטיה עשויה להצריך 'תיקון'.

    בהצלחה בהמשך עם 'כשל טכני' ו/או ה'גורם האנושי', אני בכל אופן סיימתי ספר תהילים באותו לילה.

    1. מה לגבי ה 7 באוקטובר?, במקום שהפקרנו כשלנו ובמקום שהשקענו, פרויקט ההגנה נגד טילים וכו', הצלחנו. נס או לא, אין סומכים על הנס לבדו. העיסוק בניסים, מסייט את האדם מעשיה רציונלית, גורם לא לחשוב שהוא מעל הטבע, ממלא רצון האל, שהימים ימי משיח ועוד ועוד.

     1. ב 7.10 היו תפילות והנס לא קרה, ב 13.10 היו תפילות והנס קרה. האם זה קרה בזכות התפילות? האם הנס הוא של 30 שנות פיתוח שהבשילו לרגע מסויים. מי יודע מה זה נס? מה נחשב לנס? כל יום שהמדינה מתקיימת זה נס. כל יום שהאדם חי זה נס. עבודה קשה מאומצת והתמדה מזמנים את הנס.

    2. אה, אז כל הסבר לזה שהטכנוגיה הישראלית מתקדמת יותר מהאיראנית זה בגלל זה?
     לא בגלל המוסדות לימוד הנחשבים בישראל? לא בגלל ההון האנושי? לא בגלל זה שאנחנו דמוקרטיה ועם פחות שחיתות מערכתית שמובילה לכשלונות לעומת האיראנים?

     1. זה בגלל שאנחנו לומדים תורה

   2. אם ה׳ לא ישמור עיר …
    שוא שקד שומר
    שתזכה לפקוח את עיניך לאמת ולצאת מהחשכה

    1. הכל בעזרת השם. גם אם לא היה חץ הטילים היו מתפוצצים לפני שהיו מגיעים לארץ הקודש. הכל בזכות לימוד תורה והתפללות.

   3. גזען פולני מסרי..

  3. 55

   איזה קשקוש לא מדעי בעליל ממדען שלא באמת קיים במציאות. אתם חיים בחשיכה.

  4. 54

   מ.ת
   הד"ר הנכבד לא מחזיק לוח שנה עברי?
   אם היה מואיל להסתכל בו, היה מבין שכבר ביום חמישי לפני המתקפה האיראנית, כל התלמידים שתורתם אומנותם יצאו לחופשת בין הזמנים.
   לא היה מי שיתפלל לנס.
   בהתחשב בזה, קצת משונה התאוריה שלו.

   1. בדיוק מה שחשבתי כשהסתכלתי בלוח השנה וראיתי שהאכלתי את הדגים החדשים שלי אתמול ובכל זאת הם המשיכו לחיות גם היום! כשלא נתתי להם פרור! נראה לי שאמשיך כך, יותר חסכוני. נראה לי שבעל החנות לחיות מחמד סתם ניסה לעשות עלי קופה.

   2. החיפוש בגוגל למוצ״ש למילה תהילים הגיעה למקום החמישי בכל העולם.
    עם ישראל קרה תהילים נגד טילים

  5. 52

   אז מיותר לבנות חץ ואמצעי הגנה.יש ניסים ויש מי ששומר עלינו ולא צריך לגייס בחורי ישיבה.
   תודה לאל ששמר עלינו

   1. הבנת נכון, רואים שעברת את מלחמת המפרץ.

    1. במלחמת המפרץ נפלו מספר קטן של טילים על פני זמן רב עם ראש עשוי בטון לא חצי טון חומר נפץ.

  6. 51

   כל הכבוד לך . אבל זה לא נס . אנשים כמוך לומדים וחוקרים שנים להגיע לתוצאות כאלו. זה לא ניסים זאת עבודה של שנים ומחקר.

   1. אני תוהה איזה ידע מחקרי/אקדמי יש למגיבים ואם אי פעם ערכו מחקר. האם הם יודעים מה האחוז הנדרש כדי לאשש השערות מחקר (כל תחום והדרישות שלו)? האם הם יודעים כמה 'נבדקי קצה' מוצאים מהמחקר? האם הם יודעים מהי הסתברות? סטיית תקן? שונות? ועוד מושגים סטטיסטיים בסיסיים???
    נאלצת להסיק שלא. ועדין-
    האם חייתם פה בשנים האחרונות? שמעתם על כיפת ברזל? כישלון ביירוט? מערכות מכ"ם והתראה שלא זיהו/התריעו כשחדר טיל/כטב"ם???
    מחוברים למציאות???

   2. ההסתברות של הצלחה פנומנלית כזו היא הנס.

    1. לא היא לא נס והיא בהחלט נמצאת בגבולות סטיית התקן וכל זה עוד לפני שאתם מחשבים את כל הטילים והכטבמים שהופלו על ידי צבא ארה"ב צבא ירדן ושאר בעלי בריטינו. איך אומר שטרסל'ה: "אז שלא יעבדו עליכם…"

     1. מישהו ראה חדשות אתמול? משהו על כטב"מ ומערכות התראה שלא הופעלו?

  7. 49

   לא נס, מהנדסים שלמדו לימודי ליבה ולימודים גבוהים, התמקצעו במשך שנים, טייסים וחיילים שמקדישים שנים מחייהם לטובת המדינה. מזל שיש לנו כאלה. בשבעה באוקטובר ראינו מה קרה כשלא היו מספיק חיילים, אזרחים נרצחו בדרך לבית הכנסת.

   1. ראינו מה קרה בשבעה באוקטובר, עם אותו צבא בדיוק, כשלא הייתה השגחה אלוקית, אחרי ששנה שלמה היינו עסוקים בלריב ואפילו את יום כיפור חיללו. זו גם דרך להתסכל על זה.
    כל הכבוד לצבא המדהים שלנו לא מזלזלת בו לרגע. אבל אפילו החיילים שלנו מתפללים ויודעים שבעזרת ההשגחה של הקדוש ברוך הוא אנחנו מנצחים ולמרות שמנסים להשמיד אותנו כבר דורות, אנחנו רק הולכים ומתחזקים.
    רופאים, חיילים, כל מי שמציל חיים יש לו שליחות מלמעלה

   2. ב7.10 למדנו הרבה דברים.
    בשביל לדעת שאחרי שפספסת את ההזדמנות האחרונה לחסום חדירה של אלפי מחבלים, תצטרך הרבה חיילים, ושחיל האויר לא יוכל להועיל כי הוא הקדיש שנים לתרחישים אחרים ולא לתרחיש הלא הגיוני בעליל שקרה, לא היינו צריכים את ה7.10, וגם לא לימודי ליבה ולימודים גבוהים, מספיק היה שיעור חשבון בכיתה ב'.

  8. 48

   הצחקתם אותי נס. לא יודע מי זה הפיזיקאי הזה אבל נעילה תרמית על טיל בליסטי מתבצעת על פי משוואות מתמטיות מדויקות וחיישנים תרמיים רגישים. את החיישנים מיצרים על פי חוקי פיזיקה שלאלוהים ולהם אין שום קשר. נמאסתם עם הקשקושים המטופשים האלו

   1. אוי גבי, כל המערכת בסוף זה ההתבייתות על הטיל??? רק להכניס את הכפית לפה??? לפני כן אף אחד לא חשב, תכנן, שקל- איפה וכמה? בישל, תיבל, טעם, תיקן, ערך, הגיש….??? אז למה כל מי שמבין באמת היה ער כל הלילה????????????????

    והנה בשבילך אנשים שמדברים נתונים לא ניסים- "לפי דב רביב (הנחשב למייסד פרויקט החץ ואבי תוכניות טילי היירוט והמשגרים של מדינת ישראל[40][41]), טיל חץ בודד יכול ליירט טיל בליסטי בודד ב־90% הצלחה.[42] כדי לשפר את סיכויי היירוט, משוגרים שני טילי חץ כנגד טיל בליסטי יחיד, ואם שניהם אינם מצליחים ביירוט, משוגר טיל שלישי. בניסויים האחרונים של המערכת שולבה גם מערכת הפטריוט כשכבת הגנה נמוכה יותר, בתור גיבוי".

    1. אז לפי מה שאתה אומר הסיכוי שלא נצליח ליירט טיל הוא 0.1*0.1, שזה אחוז אחד. וראה איזה פלא – באמת יירטנו 99% מכל הטילים. אז מתמטית לפי סיכויי ההצלחה שמדווחים ע"י המהנדסים, שתמיד מחמירים ליתר ביטחון, עמדנו בדרישות. אז מה הנס פה?

  9. 47

   כל הכבוד לצהל במלחמה כמו במלחמה אין רחמים על האויב ! רק הבעיה שאנחנו לא יודעים לנצח אם היינו יודעים ארץ ישראל היתה מפונה מכל הערבים אויבנו !!! רק ההנהגה לא נכונה כלל כי חייבים להכריע !!!

  10. 46

   איפה שהוא תמיד. השאלה איפה אנחנו היינו עד ה-7.10 ואיפה החלטנו להיות מה-7.10.

  11. 45

   מי שמגיע לו להדליק משואה השנה זה גיהורים שהצילו בנובה, בעוטף, ובשדה הקרב. לדעתי יש לתת לנציגים מכל אלה להדליק בשם כל הגיבורים, בשם כל צה"ל, המיתנדבים זקא וטייסים. ולא פחות מגיע גם לגאונים שהמציאו את המיכשור הגנה כמו חץ,קלע דוד כיפת ברזל….להדליק משואה.

  12. 44

   ברור שזה נס
   רק שקשה להסביר נס בדרך הטבע עם הסברים מדעיים כי נס כדרכו הוא משהו לא מובן שאין לנו בני אנוש פשוטים דרך להסבירו.
   נס זה באמונה והתחושה שלנו ולא בהסבר הגיוני וברור שהיו כאן ניסים מעל הטבע וצריך להודות לבורא עולם בלי סוף ממש!!!

   1. לכל החברים שאין להם אמונה ,כידוע שההצלחה עפי כל המומחים היא 90 אחוז, ופה היתה הצלחה של 100 אחוז , לכן זה נס גלוי ומכמות כזו של שיגור של כ 3000 כלים 10 אחוז זה 300 , אתם מזלזלים ה300 כלי משחיט המבוגרים לארץ ישראל , השם לא יטוש יטוש רתעם ישראל ,תתחילו להאמין

  13. 43

   מי שילם על הכתבה ביבי? חחח. אונ' עברית בנושאי פיסיקה זה אחד המקומות הירודים בעולם. תשאלו עכשיו מנגד 50 מהנדסים מאוניברסיטאות נחשבות באמת בעולם

  14. 42

   הכל ניסים ונפלאות.
   בייחוד איך ב 7 באוקטובר בהפתעה מוחלטת אלפי מחבלים פרעו בנו. שחיטה כזאת רק נס של אלוהים אבא ששומר עלינו ….

   1. אם אתה מחשיב את עצמך כאיש אמת איש 'חושב' וכו' תוכל למצוא הרבה תשובות לטענה הישנה הזאת

  15. 41

   לא פוסלת, אבל יש 2 הסברים פשוטים יותר. התער של אוקהם:

   1. מערכות הנשק האיראניות טופלו ע"י יד עלומה לפני שהשתמשו בהם
   ו/או
   2. הדיווחים לציבור אודות מספר הנפילות בשטח המדינה, לא היו נכונים.

   1. ראשית יד נעלמה טיפלה.
    שנית, כל הנפילות שדווחו נכונות, לא כל הנפילות דווחו.
    שלישית, טיל בליסטי שעתיד ליפול במקום לא מיושב לא מיירטים. חבל לבזבז עליו חץ

  16. 40

   מי שמאמין שיד ה' בדבר, צריך להאמין שגם ב-7.10 יד ה' בדבר.
   כמו שזה לא הצלחה בלעדית של חיל האוויר בבלימת המתקפה האיראנית, כך זה גם לא כשלון בלעדי של חיל האוויר ב-7.10.

   צריך להיות עקבי באמונה, לא רק מתי שנוח!

   1. איך בדיוק חיל האוויר הפך אשם עיקרי בפריצת הגבולות הקרקעיים? זו אחריות הצבא הירוק… ח"א אחראי לחדירת 20 מחבלים על טרקטורונים מעופפים. יתר ה 3000 על ראשם של ראש המן חליווה והרצי בחור טוב הלוי

  17. 39

   ממש נס גדול,טילים ממלחמת העולם הראשונה שמהירות השיוט שלהם120 קמ"ש

   1. אתה מצליח לראות את הסתירה בין להלל את צה"ל ולספר שהטייסים עשו עבודה פנומנלית כי נטרלו טילים ממלחמת העולם הראשונה ומאידך להקטין את גודל הנס?

  18. 38

   אם הוא פיסיקאי , אני צנצנת. נס הוא משהו שמנוגד בבסיסו לכל חוקי הפיסיקה. לא היה שום נס, לא פה ולא בשום מקום אחר. אם הטילים היו עושים 180 מעלות ופוגעים בחזרה באיראן אולי היה אפשר להגיד שזה נס, אבל תכניסו לראש, היה שיתוף פעולה של מדינות, היתה טכנולוגיה מצויינת, והיו גם טילים גרועים מאיראן, שחצי מהם לא הגיעו למטרה.

  19. 37

   אני לא רואה שום פוליטיקאי שיקח החלטה לפוצץ מיתקן גרעיני שישבית את אירן לגמרי..ואז ישראל תוכל לעשות את רצונה.

  20. 36

   פיזיקאי דה-לה שמטע. מאיפה הבאתם את התואר הזה? איפה למד? מה עשה בחייו?
   שלח בבקשה את החישובים המדוברים. מה חישבת? בוא תוכיח את השטות הזאת לאנשים חושבים שלמדו לימודי ליבה.

   1. גם מי שלא למד ליבה יודע לעשות חיפוש בגוגל, בהצלחה

  21. 35

   כמו תמיד כשמשהו מצליח לוקחים קרדיט ואם לא מצליח…….

  22. 34

   מדען קשקשן. גם לא יודע. גם לא מבין. סתם קשקשן