- רדיו קול חי - -

בלב העוטף ובעומק חאן יונס: שני הצדדים ללחימה

בלב מעוזי הטרור של חמאס, לוחמי הקומנדו מבצעים את הפעילויות המורכבות ביותר על אדמת האויב – ממארבים והסתערבות, דרך תקיפת מטרות איכות באמצעות אמל"ח קטלני, ועד קרבות פנים מול פנים.

אתר צה"ל

בו זמנית, הרחק משם, בצד השני של גדר הגבול, לאנשי מכלול האש של החטיבה – יש תפקיד חשוב לא פחות: להכווין תקיפות אש מדויקות שיסייעו לכוחות בזמן אמת. עד כה, נרשמו כ-500 מהן.

"התחלנו לתפעל את המכלול ב-7.10, ומאז, אנחנו פועלים ללא הפסקה", סיפר לנויה בן גיגי באתר צה"ל סרן א', קצין שיתוף אש (קש"א) של החטיבה, "אנחנו נותנים גב ללוחמים באמצעות אש מרחוק, ובמקביל מכוונים אותם קדימה, מכינים את הקרקע לקראת הפעילויות הבאות".

אתר צה"ל

דוגמה אחת מבין רבות לשיתוף הפעולה ההדוק, התרחשה במהלך הלחימה בעומק העיר חאן יונס. "יורים עלינו נ"ט", עדכנו הכוחות בשטח את המכלול. בתוך דקות, כפי שמתאר סרן א', הם כבר חברו לאירוע: "זיהינו את נקודת הירי, 150 מטר מהכוח, ידענו שאנחנו צריכים להוריד את האויב – ומהר. בעזרת מיצוי מודיעין וקשר הדוק עם חיל האוויר אישרנו אש, שיגרנו, הסרנו את האיום ואפשרנו את המשך הלחימה".

לוחמי הקומנדו נשלחים למשימות הרגישות והמורכבות במיוחד, עם יעדים בעדיפות גבוהה – זאת לאור יכולות הלחימה שרכשו בהכשרה והאמצעים הקטלניים שברשותם. הם מכירים את כל תוואי השטח, ומביאים הישגים ומידע מודיעיני קריטי שלא ניתן לאסוף מרחוק.

אחד מאותם יעדים חשובים, היה בית מלון ממולכד בצפון הרצועה. לאחר פעילות ממושכת ולחימה עיקשת מול מחבלי הארגון, איתרו והשמידו הלוחמים מצבורי אמל"ח רבים, פירים סמוכים למקומות חינוך ותשתיות טרור.

בין היתר הם משתמשים במכפיל כוח משמעותי של החטיבה – אמל"ח ייעודי. "עוקץ הפלדה" הוא רק אחד מהאמצעים המיוחדים שלהם, והיחיד שניתן לפרט עליו. בשונה משאר פצצות המרגמה, הוא מקבל נ.צ מדויק, ובזכות מערכת ניווט שמוטמעת בתוכו, הפצצה עוקבת אחרי קרן לייזר ומסוגלת לפגוע במטרה ברמת דיוק גבוהה, שמאפשרת לנו לא לפספס אף מטרה.

אתר צה"ל

"אם נתקוף רק מהאוויר, לא נאחוז בשטח באותו אופן", מסביר הקש"א, "כשתוקפים מרחוק בלבד, האויב עלול להסתתר או לרדת מתחת לאדמה, אל רשת המנהרות. מנגד, כשהלוחמים נוכחים במקום במקביל, זה משנה את תמונת המצב".

אתר צה"ל

"אנחנו נשארים ממוקדים על המטרה", מדגיש קצין שיתוף האש, "רובנו כאן במכלול אנשי מילואים. יצאנו מהבית, עזבנו את העבודה והלימודים בשביל משימה גדולה יותר – עבור המדינה שלנו".