מעבר לאתר המותאם
1

בג"ץ ביטל צו בית דין בנוגע לעריכת ברית מילה

אבי יעקב 1 Comment on בג"ץ ביטל צו בית דין בנוגע לעריכת ברית מילה
11:08
31.05.20
שלמה ריזל No Comments on מהומות אלימות ברחבי ארה"ב: עוצר ב-35 ערים מרכזיות

התכניות האחרונות

ארכיון תוכניות מוקלטות

גם בפייסבוק

היום ברדיו

[daily-schedule schedule=1]

פוסטים אחרונים

תגיות

כרסום הסטטוס קוו ורדיפת הדת על ידי הגורמים הדתיים במדינה נמשכת.

כאילו לא די בהצרת רגליהם של שומרי התורה במדינת ישראל בא היום משרד המשפטים ומוכיח שתמיד אפשר להדרדר יותר. והפעם: ברית המילה, אותה מצווה שיהודים מסרו נפש עליה כל השנים, בכל מצב ותנאי.

הכל התחיל בפסק הדין של בית הדין הרבני האזורי שהורה לאישה הנמצאת בהליכי גירושין לשתף פעולה ולאפשר לאב לבצע ברית מילה לבנם בן השנה, וכן אישר הטלת קנס על האישה בסך 500 ש"ח לכל יום שבו לא תשתף פעולה. בעתירה שהגיש משרד המשפטים לבג"ץ, בשמה של אותה אישה ההוא מבקש לקבל צו על תנאי המורה על ביטול פסק דין של בית הדין הרבני הגדול.

העתירה עוסקת בסמכותו של בית הדין הרבני לכרוך לתביעת גירושין את סוגיית מילתו של בנם הקטין של בני הזוג. העותרת, המיוצגת באמצעות האגף לסיוע משפטי, טוענה בעתירה כי זוהי הפעם הראשונה שבה קובע בית דין רבני כי מצויה בידיו סמכות להורות על ביצועה של ברית מילה וכי בית הדין הרבני חרג מסמכותו בעת שדן בבקשת האב לערוך ברית מילה לקטין. עוד נטען בעתירה כי בשים לב לכך שבית המשפט העליון, נמנע עד עתה מלקבוע כי סוגיית חינוך הילדים הינה סוגיה שניתן לכרוך בתביעת גירושין, קל וחומר כי סוגיית ברית המילה, על היבטיה הפיסיים והכירורגיים ועל תוצאותיה הבלתי הפיכות, אינה יכולה להיכרך בתביעת גירושין, הנידונה בבית דין רבני שעמדתו בסוגיה זו ידועה מראש, כפי שאכן באה לידי ביטוי בפסיקותיו נשוא עתירה זו.

כמו כן טענה העותרת בעתירה כי בית הדין הרבני האזורי פעל בניגוד לכללי הצדק הטבעי, שכן נתן את ההחלטה באופן מפתיע, לאחר שהאב העלה את רצונו לערוך ברית מילה לראשונה, אגב דיון בסכסוך הגירושין, וזאת מבלי שנתנה לעותרת הזדמנות ראויה להתגונן בפני בקשתו של האב. לטענת העותרת, לא נערך בבתי הדין הרבניים דיון הולם ומעמיק בעניין טובת הילד וזכויותיו. זאת ועוד, סוגיית עריכת מילה או אי עריכתה חוסה בצל הזכות החוקתית לחופש מדת וחופש המצפון, וניתן לפגוע בה רק מכוח חוק מפורש- ואין הדבר כך במקרה זה. עוד נטען כי נקיטת הסנקציות הכלכליות החמורות בוצעה שלא כדין ובניגוד לפרוצדורה הנדרשת.

"העתירה מעלה שאלת יסוד, הנוגעת לזכות הורה ולזכות הנימול, בעל כורחו, לחופש מדת, לזכות האם שלא להסכים למילת בנה ולפעול על פי מצפונה ואורח חייה המתנגדים לפעולה הפיזית של מילת הבן" כותבים במשרד המשפטים.

עם זאת הם ציינו כי "חשוב לציין כי אין העתירה נוקטת עמדה כזו או אחרת בסוגית ברית המילה עצמה כמצווה דתית ראשונה במעלה עבור יהודים רבים. העתירה ממוקדת בשאלה משפטית – סמכותו של בית הדין הרבני לדון בשאלת עריכתה של ברית המילה. כעולה מהעתירה, אם תשאר נטילת סמכות זו של בתי הדין הרבניים על כנה, תוצאתה המיידית תהיה כפיה של ביצוע פרוצדורה כירורגית, שתוצאתה כאמור בלתי הפיכה, בקטין בן למעלה משנה, שלא מחמת צורך רפואי כלשהו של הקטין, אלא מכוחו של ציווי דתי גרידא".

בנוסף, התבקש בג"ץ ליתן צו ביניים המורה על עיכוב ביצוע של הקנסות והציווי שהושת על העותרת לאפשר לערוך את ברית המילה, עד לתום הדיון בעתירה וכן לחייב את המשיבים בהוצאות המשפט ושכ"ט עו"ד.

את העתירה הגיש האגף לסיוע משפטי במשרד המשפטים, באמצעות עו"ד מרסלה וולף ועו"ד אביגדור פלדמן.

היום (ה') הוציא שופט בג"ץ יורם דנציגר צו ביניים המורה לעכב ביצועם של הצווים שהוצאו על ידי בית הדין הרבני הגדול.

רבנים ואישי ציבור הגיבו על העתירה בזעזוע וציינו את מסירות נפשו של עם ישראל לערוך ברית מילה לילדיו. "זוהי הברית האלוקית הראשונה שנכרתה עימנו, בני אברהם אבינו" אמר לקול חי אחד הרבנים הידועים.1 תגובות

מיין תגובות
  1. 1

    היהדות איבדה את הדרך. בראשה עומדים היום אנשים כוחניים שרק ישניאו אותה על כלל הציבור החילוני, רבנים מסוג זה חייבים ללכת הביתה!