מעבר לאתר המותאם

  המפכ"ל בהתייחסות נוספת לפרסומים: "נוודא שלא הייתה חריגה"

  בנצי לייזרוביץ No Comments on המפכ"ל בהתייחסות נוספת לפרסומים: "נוודא שלא הייתה חריגה"

  מפכ"ל המשטרה התייחס להמשך הפרסומים בעניין תוכנת הפריצה ואמר כי בוצעה בדיקה של הנושא והיא לא העלתה על חריגה מהדין. המפכ"ל קרא לעיתון כלכליסט להעביר למשטרה פרטים קונקרטיים ועדכן כי הנחה לבצע בדיקה פנימית נוספת. "אם וככל שיתברר כי היו מקרים נקודתיים בהם היתה חריגה מנהלים – המשטרה בראשותי תפעל לשיפור ולתיקון"

  המפכ"ל יעקב שבתאי צילום: פלאש 90
  16:09
  26.05.22
  נדב דוד 10 Comment on התזמורת מתגברת את צמד "טובים השניים" לתוכנית קצבית | צפו

  התכניות האחרונות

  ארכיון תוכניות

  גם בפייסבוק

  היום ברדיו

  [daily-schedule schedule=1]

  פוסטים אחרונים

  תגיות

  מפכ"ל המשטרה, רב ניצב קובי שבתאי מתייחס פעם נוספת לפרסומים אודות הפריצה לטלפונים של אזרחים ללא צו: "משטרת ישראל פועלת ללא לאות לאיתור, מניעה וסיכול פשיעה, בכל האמצעים החוקיים העומדים לרשותה. את תפקידה זה ממלאת המשטרה בהתאם לחוות דעתם של הגורמים המשפטיים הבכירים ביותר, והוא מיושם, על פי דין, בכפוף לצווים שיפוטיים ולנהלים קשיחים", אומר המפכ"ל.

  "בימים האחרונים פורסמו בעיתון כלכליסט דיווחים על פעולות חקירה, אשר נעשו לכאורה שלא בהתאם לנהלים. פעולות אלה אירעו, בהתאם לפרסומים, על פני תקופה ממושכת".

  שבתאי עדכן: "המשטרה בראשותי קשובה לכל ביקורת עניינית. ואכן, החל ממועד הפרסום, החלה המשטרה בבדיקה פנימית קפדנית. הבדיקה לא העלתה כל ממצא המלמד על חריגה לכאורה מהוראות הדין".

  עוד הוסיף המפכ"ל: "קראתי לעיתון כלכליסט בסמוך לפרסום הראשון בעניין, ואני שב וקורא לעיתון כלכליסט גם כעת, להעביר לידינו פרטים קונקרטיים אשר יאפשרו לבדוק את האירועים הנטענים. יחד עם זאת, המשטרה בראשותי לא תסתפק בכך, והבוקר הנחיתי שוב את כלל הגורמים הרלבנטיים, להמשיך ולהעמיק בבדיקות, מעבר לבדיקות שכבר נעשו, של כלל הפעולות, גם בהתייחס לשנים עברו. כל זאת ייעשה בשיתוף פעולה הדוק עם היועץ המשפטי לממשלה, על-מנת לוודא כי לא היתה חריגה כלשהי מהנהלים, לרבות בתקופה בה טרם שימשתי כמפכ"ל".

  הוא הדגיש: "אני מודיע, כי אם וככל שיתברר כי היו מקרים נקודתיים בהם היתה חריגה מנהלים – המשטרה בראשותי תפעל לשיפור ולתיקון, וזאת בשקיפות מלאה, ובשיתוף פעולה עם כל הגורמים הרלוונטיים. לא נשלים עם חריגה כלשהי מהוראות הדין, במידה ויימצא שהיתה כזו".

  עם זאת, הוסיף עוד המפכ"ל שבתאי: "חשוב להדגיש: האמצעים הטכנולוגיים המתקדמים בהם משטרת ישראל עושה שימוש הם גורם ראשון במעלה בסיכול ומניעת פשיעה חמורה. אמצעים אלה משמשים במקרים רבים להצלת חיים, פשוטו כמשמעו. הם משמשים את המשטרה לסיכול פגיעה בחפים מפשע, איתור עבריינים ובהתחקות אחר יעדים מסכני חיים בניסיון למנוע עבירות רצח ופגיעה בגוף, טרם שעבירות אלה בוצעו. לפיכך, כל ניסיון לייצר דה-לגיטימציה סביב עצם השימוש בכלים המתקדמים הללו, עלול ליטול מהמשטרה את יכולותיה להתמודד בהצלחה עם אתגרי הפשיעה בעת הזאת, וממילא להביא לפגיעה בביטחון האישי של כל אזרח ואזרח.

  "אשר על כן, אני מבטיח לכלל אזרחי ישראל, כי המשטרה תמשיך במילוי משימותיה המורכבות והחשובות, וכי היא לא תחסוך בכל האמצעים החוקיים, והחוקיים בלבד, על-מנת לסכל פשיעה חמורה במדינת ישראל. זה תפקידה של המשטרה. אני קורא לכלל האזרחים שומרי החוק, להבחין בין ביקורת עניינית, אותה נבדוק ובה נטפל, ובין ניסיונות בלתי לגיטימיים לפגוע במשטרת ישראל ולהחליש את מערכת אכיפת החוק", סיים שבתאי.

  הבוקר התפרסם ב'כלכליסט' חלק נוסף, שלישי בסדרת התחקירים בו נטען כי במשטרה משתמשים בתכנת הריגול "פגסוס" כדי לאסוף מידע רגיש על אזרחים שאינם חשודים בדבר, המידע נשמר ביחידה ומשתמשים בו במקרה שאותו אדם ביצע עבירה.

  כך למשל, על פי הפרסום, בוצע מעקב אחר פעיל חברתי שהוביל לחשיפת פרטים רגישים אודותיו. הסיבה להפעלת המעקב נגדו – "חשש כי יבצע עבירות סדר ציבורי בנסיבות מחמירות".

  בשבוע הבא תקיים הוועדה לביטחון הפנים של הכנסת, המפקחת על המשטרה – דיון בו תבדוק את הטענות לשימוש בתוכנת הריגול שלא כדין. הדיון יתקיים ביום שני בצהריים בהשתתפותם של ראש אגף חקירות במשטרת ישראל, חברי כנסת, נציגי הממשלה והארגונים החברתיים.

  ח"כ מירב בן ארי, יו"ר הוועדה לביטחון פנים מסרה כי: "פעמים רבות הוועדה בראשותי מגבה את משטרת ישראל בעבודתה החשובה, עם זאת ישנם מקרים שדורשים ביקורת, כמו באירוע זה. נציגי המשטרה מגיעים באופן קבוע לוועדה ונותנים מענה לשאלות השונות המופנות אליהם, כך יהיה גם בדיון הקרוב. אני מזמינה אתכם לצפות בדיון".  0 תגובות