מעבר לאתר המותאם  בעצרת הכללית: נאום ראש הממשלה בנט באו"ם

  שלמה ריזל ואיתי גדסי No Comments on בעצרת הכללית: נאום ראש הממשלה בנט באו"ם

  ראש הממשלה נפתלי בנט נאם לפני שעה קלה על בימת האו"ם בעצרת הכללית הנערכת בארצות הברית | בנאומו הוא התייחס להתנהלותה האלימה של איראן ובעיקר את העומד הראשה, ומעשיה מול שכנותיה ומול אזרחיה, וטען כי היא חצתה את כל הקווים האדומים | במפלגת הליכוד תוקפים את הנאום

  צילום: אבי אוחיון /לע"מ
  21:06
  28.10.21
  אבי רבינא No Comments on בנט העריך בשיחה סגורה: "הרוטציה לא תתקיים"

  התכניות האחרונות

  ארכיון תוכניות מוקלטות

  גם בפייסבוק

  היום ברדיו

  [daily-schedule schedule=1]

  פוסטים אחרונים

  תגיות

  ראש הממשלה, נפתלי בנט, הגיע למטה האו"ם , ונשא נאום בפני הנציגים. להלן דבריו המלאים, של ראש הממשלה, נפתלי בנט, בפני העצרת הכללית של האו"ם, בניו יורק:

  [תרגום]

  "תודה לך אדוני הנשיא,

  נציגים נכבדים,

  ישראל היא מגדלור בלב ים סוער. לפיד של דמוקרטיה, מגוונת במכוון, חדשנית בטבעה ונחושה לתרום לעולם, חרף הימצאותה בשכונה הקשוחה ביותר על פני כדור הארץ.

  אנו אומה עתיקת יומין. חזרנו למולדתנו הקדומה. הפחנו רוח חיים בשפתנו הקדומה. שיקמנו את ריבונותנו הקדומה.

  ישראל היא נס של תקומה יהודית. עם ישראל חי ומדינת ישראל היא ליבו הפועם.

  ידידיי, במשך יותר מדי זמן, ישראל הוגדרה על ידי מלחמות עם שכנינו. אבל זו איננה מהותה של מדינת ישראל. זו איננה מהותו של עם ישראל. ראו, הישראלים לא מתעוררים בבוקר במחשבה על הסכסוך. הישראלים, בדומה לכולם, רוצים לחיות חיים טובים, לדאוג למשפחות שלנו ולבנות עולם טוב יותר עבור ילדינו. ומשמעות הדבר היא שמפעם לפעם, יתכן שנידרש לעזוב את משרותינו, להיפרד ממשפחותינו ולמהר לשדה הקרב כדי להגן על מדינתנו, בדיוק כפי שחבריי ואני נדרשנו לעשות בעצמנו מפעם לפעם. אין לשפוט אותם על כך.

  ישראלים זוכרים את הזוועות החשוכות בעברנו אבל הם נחושים להישיר מבט לעבר העתיד, לבנות עתיד טוב יותר.

  נציגים נכבדים,
  יש שתי מגיפות שמסכנות את מרקם החברה ברגע זה. האחת כמובן היא נגיף הקורונה, שקטל יותר מחמישה מיליון אנשים ברחבי העולם. השנייה, גם היא מערערת את העולם כפי שאנו מכירים אותו, והיא מחלת הקיטוב הפוליטי. הן נגיף הקורונה והן הקיטוב יש ביכולתם לשחוק את אמון הציבור במוסדותינו. שניהם יכולים לשתק מדינות. אם לא יטופלו – השפעותיהם על החברה עלולות להיות הרסניות.

  בישראל, התמודדנו עם שתי המגיפות האלה. במקום לקבל אותן ככוח טבע – נעמדנו, נקטנו בפעולה וכעת אנו כבר רואים את האופק.

  בעולם מקוטב שבו אלגוריתמים מלבים את הכעס שלנו, אנשים בימין ובשמאל מתנהלים בשתי מציאויות נפרדות, שתי ספירות נפרדות. כל קבוצה בבועת הרשת החברתית שלה, בה הם שומעים רק את אותם הקולות שמאששים את מה שהם כבר מאמינים בו. זה מוביל לכך שאנשים מפתחים רגשי שנאה אחד כלפי השני וחברות נקרעות לגזרים כיוון שהם לא שומעים אחד את השני.

  למדינות שנשברות מבפנים אין עתיד.

  בישראל, אחרי ארבע מערכות בחירות תוך שנתיים והיתכנות לבחירות נוספות בפעם החמישית, העם כמה למזור: רוגע, יציבות. ניסיון כן לנורמליות פוליטית.

  כוח ההתמד הוא תמיד הבחירה הקלה ביותר. אולם, יש רגעים בהם מנהיגים חייבים לאחוז בהגה רגע לפני התהום, לעמוד מול הביקורת ולהסיע את המדינה לחוף מבטחים. זה בדיוק מה שעשינו.

  לפני כמאה ימים, שותפיי ואני הקמנו ממשלה חדשה בישראל. הממשלה המגוונת ביותר בהיסטוריה של ישראל. מה שהתחיל בתור טעות פוליטית יכול כעת להפוך למטרה. והמטרה הזו היא אחדות.

  היום אנו יושבים יחד סביב שולחן אחד. אנו משוחחים זה עם זה בכבוד, נוהגים בהגינות ונושאים מסר: דברים יכולים להתנהל אחרת. למרות שיש לנו דעות פוליטיות שונות מאוד, אנו יושבים יחד למען טובת האומה שלנו. אפשר לא להסכים. זה בסדר, למעשה זה חיוני, שאנשים שונים יחשבו אחרת. זה אפילו בסדר להתווכח. ויכוח בריא הוא עיקרון בסיסי במסורת היהודית ואני יכול לומר לכם שזה אחד מסודות ההצלחה של אומת הסטארט-אפ. פשוט היכנסו לאחת החברות ותראו שהם בעיצומו של ויכוח. ויכוח הוא כוחה של חדשנות. אבל מה שהוכחנו כעת בישראל הוא שאפילו בעידן הרשתות החברתיות, אפשר להתווכח בלי לשנוא.

  המחלה הגדולה השנייה שכולנו עומדים מולה היא נגיף הקורונה שסוחף את העולם. כדי לנצח אותה יהיה עלינו להמציא תגליות חדשות, להגיע לתובנות חדשות ולהשיג פריצות דרך חדשות. הכול מתחיל בחתירה לידע.

  מדינת ישראל נמצאת בחזית בחיפוש אחר הידע החיוני הזה. פיתחנו בישראל מודל שמשלב בין חוכמת המדע לבין כוחה של קביעת מדיניות.

  למודל הישראלי יש שלושה עקרונות מנחים: הראשון, המדינה חייבת להישאר פתוחה. כולנו שילמנו מחיר עצום — מחיר כלכלי, מחיר פיזי ומחיר רגשי, פשוט שאלו את ילדיכם — על הקפאת החיים שהייתה ב- 2020. כדי לגרום לכלכלות לשגשג שוב, להחזיר ילדים לבתי ספר והורים לעבודה – סגרים, הגבלות ובידודים הם לא הדרך. לא ניתן לעשות את זה בטווח הרחוק. המודל שלנו מגייס אנשים למאמץ במקום להחזיק אותם במצב סביל של תרדמה. הם יכולים לקחת חלק מהמאמץ. לדוגמה, ביקשנו ממשפחות ישראליות לבצע בדיקות ביתיות לילדיהם לפני מספר שבועות על מנת שנוכל לפתוח את בתי הספר ואכן, בתי הספר נותרו פתוחים. כעת אני יכול לומר שנחלק שוב בדיקות כאלה להורים ישראלים. הם יכולים להיות חלק מהמאבק.

  הכלל השני – חסנו מוקדם. כבר מההתחלה, ישראלים מיהרו להתחסן. אנחנו נמצאים במרוץ נגד נגיף קטלני ועלינו לנסות להקדים אותו. בחודש יולי, היינו הראשונים ללמוד, להבין, שהחיסונים דועכים ונחלשים – מה שהביא לעליה חדה במקרי הידבקות בזן הדלתא. באותו זמן ממשלתי החליטה לספק את המנה השלישית של החיסון, הבוסטר, לציבור הישראלי. זו הייתה החלטה קשה, בהתחשב בכך שבזמנו הוא עדיין לא אושר על ידי ה-FDA.

  עמדנו מול בחירה בין לגרור את ישראל לסבב סגרים נוסף, גרימת נזק נוסף לכלכלה ולחברה שלנו או להתמקד בחיסונים. בחרנו באפשרות השנייה. ישראל הייתה חלוצה במתן מנת הדחף.

  כעת לאחר חודשיים, אני יכול לדווח שהיא עובדת. עם מנה שלישית, אתם מוגנים פי שבעה מאשר עם שתי מנות ומוגנים פי ארבעים ממי שלא התחסן כלל. הבוסטר עובד. כתוצאה מכך, ישראל נמצאת במסלול לצלוח את הגל הרביעי ללא סגר, ללא נזק נוסף לכלכלה שלנו. הכלכלה של ישראל צומחת והאבטלה יורדת. אני שמח שהמעשים שלנו נתנו השראה למדינות אחרות לספק את מנת הדחף.

  הכלל השלישי – להסתגל ולפעול במהירות. הקמנו צוות משימה לאומי שמתכנס כל יום, אני עומד בראשו, על מנת לעקוף בירוקרטיה ממשלתית מסואבת, לקבל החלטות מהירות וליישמן מידית. ניסוי וטעיה הם המפתח. כל יום הוא יום חדש שמביא איתו מידע חדש והחלטות חדשות. כשמשהו עובד אנו ממשיכים לעשות אותו. כשמשהו לא עובד – אנו זונחים אותו וממשיכים הלאה.

  ידידיי, ניהול מדינה בעת מגיפה זה לא רק עניין של בריאות. זה עניין של איזון עדין בין כל היבטי החיים שמושפעים מהקורונה, במיוחד תעסוקה וחינוך. נקודת מבטם של הרופאים חשובה אך הם לא יכולים להוביל את המאמץ הלאומי. האדם היחיד שיש לו נקודת תצפית טובה על הדבר הזה הוא המנהיג הלאומי של כל מדינה. מעל לכול, אנו עושים כל שביכולתנו כדי לספק לאנשים את הכלים שנדרשים כדי להגן על חייהם.

  הטקסט היהודי העתיק, התלמוד, אומר ש"כל המציל נפש אחת כאילו הציל עולם ומלואו", וזה מה שאנו שואפים לעשות.

  נציגים נכבדים,

  שעה שישראל שואפת לעשות טוב, עלינו להיות ערניים בכל רגע למה שקורה בשכונה שלנו. ישראל, פשוטו כמשמעו, מוקפת על ידי חזבאללה, מיליציות שיעיות, הג'יהאד האסלאמי וחמאס שנמצאים על גבולותינו. קבוצות הטרור אלה חותרים לשלוט במזרח התיכון ולהפיץ את האסלאם הקיצוני ברחבי העולם. מה משותף לכולם? כולם רוצים להשמיד את המדינה שלי והם כולם נתמכים על ידי איראן.

  הם זוכים למימון מאיראן, לאימונים מאיראן ולנשק מאיראן. מטרתה הגדולה של איראן ברורה לחלוטין לכל מי שעיניו פקוחות: איראן חותרת לשלוט באזור והיא חותרת לעשות זאת תחת מטריה גרעינית.
  במשך שלושת העשורים האחרונים, איראן הפיצה שפיכות דמים והרס ברחבי המזרח התיכון, מדינה אחר מדינה: לבנון, עיראק, סוריה, תימן ועזה.

  מה משותף לכל המקומות האלה? הם כולם מתפרקים. האזרחים שלהם – רעבים וסובלים. הכלכלות שלהם – קורסות. בדומה למגע מידאס, למשטר האיראני יש את מגע המולא. כל מקום שאיראן נוגעת בו – הופך לכושל.

  אם אתם חושבים שהטרור של איראן מוגבל רק לישראל – טעות בידיכם. הרשו לי לספר לכם חדשות. רק השנה, איראן החלה להפעיל יחידת טרור קטלנית חדשה, סטארט-אפ – נחילים של כטב"מים קטלניים חמושים בנשקים קטלניים שיכולים לתקוף כל מקום ובכל זמן. הם מתכננים לכסות את שמי המזרח התיכון באמצעות הכוח הקטלני הזה. איראן כבר השתמשה בכטב"מים הקטלניים האלה, שנקראים שאהד-136, כדי לתקוף את ערב הסעודית, מטרות אמריקאיות בעיראק וספינות אזרחיות בים, שלאחרונה הרגו אזרח בריטי ואזרח רומני. איראן מתכננת לחמש את שלוחותיה בתימן, עיראק, סוריה ולבנון במאות ולאחר מכן אלפי כטב"מים קטלניים כאלה.

  אתם יכולים להתעלם מזה אבל הניסיון מראה לנו שמה שמתחיל במזרח התיכון, לא מסתיים שם.

  נציגים נכבדים,
  ב-1988, איראן הקימה "ועדת מוות" שהורתה על רצח המוני של 5,000 פעילים פוליטיים. הם נתלו ממנופים. "ועדת המוות" הזו הורכבה מארבעה אנשים – איברהים ראיסי, נשיאה החדש של איראן, היה אחד מהם. ראיסי גם פיקח על רצח של ילדים איראנים. הכינוי שלו הוא "התליין מטהראן" כיוון שזה בדיוק מה שהוא עשה – טבח בעמו שלו.

  אחת העדות לטבח הזה אמרה בעדותה שכשראיסי היה מסיים סבב של רציחות הוא היה עורך מסיבה, לוקח לכיסו את כספם של אלה שהוא הרג לפני דקות אחדות ואז היה יושב לאכול עוגות שמנת. הוא חגג את הרצח של עמו שלו על ידי זלילה של עוגות שמנת. וכעת אותו ראיסי הוא נשיאה החדש של איראן. זה האדם שאנחנו מתמודדים איתו.

  בשנים האחרונות, איראן זינקה קדימה במו"פ הגרעיני שלה, ביכולות הייצור וההעשרה שלה. תכנית הנשק הגרעיני של איראן נמצאת בנקודה קריטית. כל הקווים האדומים נחצו. מתעלמים מהפיקוח. תקוות השווא הוכחו ככוזבות. איראן מפרה כעת את הסכמי ההגנה של סבא"א וחומקת מעונש. הם מטרידים את המפקחים ומחבלים בחקירות שלהם – והם חומקים מעונש. הם מעשירים אורניום לרמה של 60%, שזה צעד אחד בלבד מחומר בדרגת נשק – והם חומקים מעונש.

  יש ראיות שמוכיחות בבירור את כוונתה של איראן לייצור נשק גרעיני באתרים סודיים בטורקוזאבאד, טהראן ומריבאן, אבל מתעלמים מהן.

  תכנית הגרעין של איראן הגיעה לקו פרשת מים וכמותה גם הסובלנות שלנו. מילים לא עוצרות את סיבוב הצנטריפוגות.

  יש את אלה בעולם שנדמה כי הם רואים את חתירתה של איראן לנשק גרעיני כמציאות בלתי נמנעת, כעסקה גמורה או שפשוט נמאס להם לשמוע על זה. לישראל אין את המותרות הזו. איננו יכולים להתעייף. אנחנו לא נתעייף. ישראל לא תאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני.

  אני רוצה לומר לכם משהו: איראן היא הרבה יותר חלשה ופגיעה ממה שנדמה. הכלכלה שלה שוקעת, המשטר שלה רקוב ומנותק מהדור הצעיר באיראן, הממשלה המושחתת נכשלת אפילו באספקת מים לחלקים נרחבים במדינה. ככל שהם נחלשים יותר, כך הם נהיים קיצוניים יותר כדי להסתיר את החולשה שלהם.

  ואני אומר לכולם: אם ננסה לחשוב יחד, אם אנחנו רציניים לגבי עצירת הדבר הזה, אם נשתמש בתושייה שלנו, נוכל לנצח. וזה בדיוק מה שנעשה.

  ידידיי, לא הכול שחור במזרח התיכון. לצד מגמות מדאיגות, ישנן גם קרני אור. בראש ובראשונה, הקשרים הגוברים שישראל יוצרת עם מדינות ערביות ומוסלמיות. קשרים שהחלו לפני 42 שנים עם הסכם השלום ההיסטורי של ישראל עם מצרים, שהמשיכו לפני 27 שנים עם הסכם השלום של ישראל וירדן, ולאחרונה עם "הסכמי אברהם" שנרמלו את היחסים עם איחוד האמירויות הערביות, בחריין ומרוקו. יהיו עוד.

  בגיל 73 הצעיר והבשל, יותר ויותר מדינות מבינות את ערכה של ישראל ואת מקומה המיוחד בעולם.

  יש חברים שעמדו לצדנו מראשית הדרך. ארצות הברית היא ידידה ובת ברית אמינה וארוכת שנים של ישראל, כפי שראינו פעם נוספת לפני ימים אחדים בקונגרס. לצד חברינו הוותיקים, אנו רוכשים חברים חדשים במזרח התיכון ומעבר לו.

  בשבוע שעבר זה הוכח בכישלון של ועידת דרבן הגזענית והאנטישמית. במקור הוועידה הזו הייתה אמורה להיות נגד גזענות, אך עם השנים היא הפכה לוועידה של גזענות – נגד ישראל והעם היהודי. ולעולם נמאס מזה.

  אני מודה ל-38 המדינות (38!) שבחרו באמת על פני השקרים ולא נכחו בוועידה. ולאותן מדינות שכן בחרו להשתתף בפרסה הזאת אני יכול רק לומר: לתקוף את ישראל לא הופך אתכם למוסריים יותר; להילחם בדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון לא הופך אתכם לנאורים; לאמץ קלישאות לגבי ישראל בלי להתאמץ ללמוד את העובדות הבסיסיות… טוב, זו פשוט עצלנות לשמה.

  ידידיי, לכל מדינה חברה במוסד הזה יש בחירה. זו אינה בחירה פוליטית אלא מוסרית. זו בחירה בין חושך לבין אור. חושך שרודף אסירים פוליטיים, רוצח חפים מפשע, מתעלל בנשים ובמיעוטים וחותר להשמיד את העולם המודרני כפי שאנו מכירים אותו, לבין אור שחותר לחופש, שגשוג והזדמנויות.

  במהלך 73 השנים האחרונות, מדינת ישראל, עם ישראל, השיגו כל כך הרבה שעה שנאלצו להתמודד עם כל כך הרבה. למרות זאת אני יכול לומר בביטחון מלא: הימים הטובים ביותר עוד לפנינו.

  ישראל היא אומה של תקווה גדולה, אומה שהביאה לחיים את מסורת התורה בישראל המודרנית, אומה של רוח בלתי שבירה.

  "מעט מן האור דוחה הרבה מן החושך". המגדלור בלב הים הסוער נישא אל על, הוא עומד חזק ואורו בוהק חזק מאי פעם.

  תודה לכם".

   

  הליכוד  הוציא הודעה שתקפה את דברי ראש הממשלה: נאומיו של נתניהו באו״ם היכו גלים בכל העולם והביאו את האינטרסים של ישראל לקדמת הבמה העולמית. בניגוד אליו, בנט נתן נאום ריק מול אולם ריק ובזבז מילים ריקות במקום לנצל במה בינלאומית חשובה.

  הוא מדבר על הצלחה במאבק בקורונה בזמן שלקח את ישראל מהמקום הראשון שאליו הביא אותנו ראש הממשלה נתניהו לאחד המקומות האחרונים במלחמה בקורונה. תחת בנט רמת התחלואה שהייתה אפסית לפני שלושה חודשים הגיעה לשיא וקרוב ל – 1300 איש מתו מוות מיותר – בעולם של חיסונים ובמדינה מחוסנת. האסון הזה זה קרה כי בנט איחר כמעט חודשיים בלהביא את מיליוני החיסונים עבור החיסון השלישי שראש הממשלה נתניהו הזמין ושילם עבורם, חיסונים שחיכו במחסנים באירופה במקום להיות מוטסים לישראל בזמן. הוא גם איננו נוקט צעד ממשי למניעת המשך ההתפשטות של התחלואה בארץ ולזה הוא קורא מנהיגות.

  איזו מנהיגות ? בדיחה. בנט מדבר על הצורך באחדות ובאחווה פנים ישראלית אבל הוא משסה אזרחים אלו באלו. ובכלל, ממתי ראש ממשלה ישראלי מעלה נושאים פנים פוליטיים לראש הסדר היום מעל במה בינלאומית?
  המילים שלו על איראן גם הן ריקות ונבובות לאחר שהבטיח לא לנהל מאבק עולמי נגד הסכם הגרעין והכפיף את הפעילות המבצעית שלנו לתיאום מראש עם האמריקנים, בנט ויתר על שני יסודות הברזל ללוחמה בגרעין האיראני שנתניהו מעולם לא הסכים לוותר עליהם. על זה נאמר : מילים ריקות ללא כיסוי והבטחות ללא גיבוי. בדיוק כפי שהוא שיקר לציבור בוחריו.

  בנט הדגים היום איך רואה העולם פוליטיקאי ישראלי חסר ניסיון שבידיו רק 6 מנדטים – כמו עץ שנופל ביער שאף אחד לא ראה, אף אחד לא שמע ולאף אחד לא אכפת ממנו.  כמובן שהתקשורת הישראלית לא תחדל לשבח את הנאום חסר המשמעות הזה.

   

  צילום תמונה ראשית: אבי אוחיון/לע"מ  0 תגובות