מעבר לאתר המותאם

משבר: כשליש מהחולים שזקוקים לטיפול נמרץ מאושפזים במחלקות אחרות

צבי טסלר No Comments on משבר: כשליש מהחולים שזקוקים לטיפול נמרץ מאושפזים במחלקות אחרות

בכירים במערכת הבריאות אומרים כי "המערכת לא יכולה לעמוד בכזה עומס לאורך זמן"

מחלקת קורונה צילום: פלאש90

התכניות האחרונות

ארכיון תוכניות מוקלטות

גם בפייסבוק

היום ברדיו

[daily-schedule schedule=1]

פוסטים אחרונים

תגיות

כשליש מהחולים הזקוקים לטיפול נמרץ לא מאושפזים ביחידות אלה בגלל העומס הרב בבתי החולים. כך פורסם הערב (רביעי) ב'כאן חדשות'. בכירים במערכת הבריאות אומרים כי "המערכת לא יכולה לעמוד בכזה עומס לאורך זמן".

לדבריהם, המחסור הוא בעיקר בצוותים הרפואיים והמדינה לא עומדת בהבטחותיה למערכת הבריאות: פעימה בסוף אוגוסט של כמות רופאים ואחיות, ופעימה בספטמבר-של אותה הכמות.

הבוקר פורסם כי בכירים בבתי החולים ברחבי הארץ, ששבים ומתריעים מפני טיפול לקוי שהחולים קשה המתאשפזים מקבלים, אומרים כי: "כבר עכשיו בבתי החולים בארץ נאלצים לעשות בחירות והעדפות בין חולי הקורונה".

בפגישה שחלקים ממנה התפרסמו הבוקר ב'ישראל היום' העלו מנהלי בתי החולים את סוגית העומס הכבד על הצוותים הרפואיים ואת העובדה שחולי קורונה מתים בגלל מחסור במיטות טיפול נמרץ ומחסור בצוותים רפואיים סיעודיים.

הבחירה הבלתי אפשרית היא בין החולים במצב קריטי שיחוברו למכשיר הלב והריאה המלאכותיים (האקמו) לבין אלה שאין די מכשירים כדי לחבר אותם אליהם. הרופאים נאלצים לבחור בין חולי הקורונה שבמצב קשה מאוד והמחוברים למכונות הנשמה שיש מיטה עבורם במחלקה לטיפול נמרץ קורונה, לבין אלה שאין להם מקום במחלקה הייעודית ושיטופלו על ידי צוות סיעודי ורפואי פחות מיומן ומנוסה בטיפול בחולים מונשמים.

התרעה חמורה זו, שנחשפת הבוקר לראשונה ב'ישראל היום', הועלתה על ידי ד"ר אורלי ויינשטיין, ראש חטיבת בתי החולים בקופת חולים כללית, בפגישה שהתקיימה ביום ראשון בין מנהלי בתי חולים עם פרופ' נחמן אש, מנכ"ל משרד הבריאות. ד"ר ויינשטיין אחראית מתוקף תפקידה לכמחצית מבתי החולים בישראל שהם בבעלות כללית, כולל בתי החולים בילינסון, סורוקה, קפלן, העמק וכרמל.

ההתרעה החמורה וחסרת התקדים בגל הנוכחי של הקורונה נאמרה בעקבות דבריו בפגישה של פרופ' מסעד ברהום, מנהל בית החולים הממשלתי לגליל בנהריה, שהזהיר בפגישה כי: "אנחנו קרובים מאוד למצב של בחירה והעדפה בין חולים" במחלקות הקורונה.

לדברי מנהלים ורופאים בכירים בבתי החולים, האמירה חסרת התקדים של ד"ר ויינשטיין נאמרה בעקבות שיחה עם מנהלי בתי החולים שבבעלות כללית, שחלקם הזהירו שכבר עכשיו נאלצים לבחור בין החולים.

עוד אמרו הבכירים שהמצב הקשה של אי־ספיקה ותמותה של חולים עקב מחסור במיטות טיפול נמרץ ומכשירי אקמו קיים בימים האחרונים במרבית בתי החולים בישראל – גם באלה שבבעלות כללית וגם באלה שבבעלות משרד הבריאות.

משרד הבריאות עדכן הבוקר (רביעי), כי אתמול התגלו 4,800 מאומתים חדשים מתוך 102,696 בדיקות שבוצעו, 4.70% מהבדיקות חיוביות. 1,206 מאומתים נוספים מחצות.

מניין החולים הפעילים בישראל עומד על 74,898. 1,123 מאושפזים בבתי חולים ו-148 במלונות. 723 מהחולים במצב קשה. 251 במצב קריטי ו-172 מונשמים. 142 חולים במצב בינוני ו-227 במצב קל. 70% מהחולים קשה אינם מחוסנים.

מניין הנדבקים מאז תחילת הגל הראשון ועד כה עומד על 1,244,580. מניין הנפטרים המצטבר עומד על 7,582.

מבצע החיסונים: 6,073,103 בני אדם התחסנו במנה הראשונה ו-5,593,597 חוסנו גם במנה השנייה. 3,104,708 חוסנו במנה השלישית.

על אף נתוני התחלואה שממשיכים להיות גבוהים קבינט הקורונה שלא התכנס זה למעלה משבועיים, לא צפוי להתכנס בימים הקרובים ולמעשה אין אף דיון בקבינט הקורונה שמתוכנן להתקיים נכון לעכשיו. בגל"צ דווח כי הסיבה לכך היא שראש הממשלה בנט לא מעונין לקבל את המלצת גורמי המקצוע להגבלת התקהלויות.0 תגובות