מעבר לאתר המותאם

  בשורה? רשות המים: כבר שלוש שנים נשמר ממוצע משקעים דומה

  בנצי לייזרוביץ No Comments on בשורה? רשות המים: כבר שלוש שנים נשמר ממוצע משקעים דומה

  כמידי שנה מפרסמת רשות המים את נתוני המשקעים שירדו במהלך השנה הסוכמת את כמות הגשמים שירדה במהלכה | לפי הדו"ח שפורסם הבוקר עולה כי הנתונים של השנתיים האחרונות כמעט זהים לנתוני השנה מה שמלמד על מגמה | כל הפרטים

  הכינרת צילום: צחי גביש רשות הכינרת
  12:06
  29.11.21
  אבי רבינא No Comments on פיצוי נפגעי אסון מירון: חברי הכנסת תוקפים את החלטת האוצר

  התכניות האחרונות

  ארכיון תוכניות מוקלטות

  גם בפייסבוק

  היום ברדיו

  [daily-schedule schedule=1]

  פוסטים אחרונים

  תגיות

  סיכום עונת הגשמים אותו מוסר איתי דודי מרשות המים לקראת החורף המתקרב והגשם שבעקבותיו. מנתוני משקעי השנה הנבדקים סטטיסטית ברשות המים עולה כי השנה האחרונה הייתה שנה ממוצעת למשק המים.

  השירות ההידרולוגי ברשות המים מדווח כי כמות המשקעים השנתית במרכז וצפון הארץ (מקו שדרות – חברון וצפונה), השתוותה לממוצע הרב שנתי. באזור אגן הכנרת כמות הגשם השנתית הייתה נמוכה מעט מהממוצע – 91%. לדבריהם: "בשנת 2021 הושלמה סדרה של שלוש שנים בהן כמות הגשם השנתית במרכז וצפון הארץ שווה לממוצע או גבוהה ממנו. הסדרה מהווה רצף נדיר שנצפה לאחרונה בין השנים 1995-1998".

  עם זאת, בניגוד לאזורי המרכז והצפון, באזור דרומית לקו שדרות – חברון , כמויות הגשם היו נמוכות משמעותית מהממוצע, מה שהוביל להכרזת בצורת ברצועה החקלאית של דרום הנגב המערבי. כמויות גשם מזעריות וחריגות נרשמו ברמת הנגב.

  מנתוני השירות ההידרולוגי ברשות המים עולה כי החזרה "למסלול הגשם הממוצע" לאחר שנתיים חריגות בכיוון החיובי, הפחיתה את המדדים ההידרולוגים ביחס לשנה הקודמת, אך עדיין הותירה אותם ברמות הקרובות לממוצע ואף למעלה מכך: ראשית, בכנרת התקבל בעונה זו נפח מים זמינים קרוב לממוצע- 319 מלמ"ק (ממוצע– 347 מלמ"ק), אך נמוך בהרבה מהשנה הקודמת – 542 מלמ"ק.

  בנוסף, השפיעה במעין הדן, בסיום עונת הגשמים, עומדת על 9 מ"ק/שנ'. מעין הדן, המהווה את רכיב הזרימה הדומיננטי של הירדן, בעיקר בתקופה הקיצית, נותר מעל הממוצע במועד זה (8.3 מ"ק/שנ). רמת השפיעה הגבוהה במעין הדן נותרה תודות ל"זיכרון ההידרולוגי" כתוצאה מהעשרת האוגר של מעין הדן בשנתיים הקודמות – ברוכות הגשמים.

  גם נפח הזרימה בירדן בעונת הגשמים הזו – 274 מלמ"ק היה קרוב לממוצע – 292 מלמ"ק. היחס בין נפחי הגאויות לנפחי הגשם באגנים המערביים בשנה זו – 5.1%, היה גבוה מהממוצע – 3.7%. בכך נרשם רצף ראשון ונדיר של שלוש שנים בהן מקדם הנגר באגנים אלה היה גבוה מהממוצע, מאז החישובים המתועדים מ- 1985.

  למרות מקדם הנגר הגבוה שחושב השנה, לא נרשמו אירועי זרימה נדירים כפי שתועדו בשנתיים הקודמות. אופי הגשמים השנה, שנגזר מהפסקות רבות בין אירוע לאירוע, הכתיב ספיקות מתונות.

  מנכ"ל רשות המים גיורא שחם אמר: שנת המים האחרונה הייתה מעט מתחת לממוצע אבל היא מצטרפת לשנתיים גשומות שקדמו לה ובכך נשמרו מאגרי המים של ישראל במצב טוב. רצף של שלוש שנים ברוכות הוא אירוע סטטיסטי לא שכיח ולכן אנו מחויבים להמשיך ולהוביל את פיתוח תשתיות המים בישראל כך שיתאימו למצבי בצורת עתידיים, במיוחד לאור תחזיות שינוי האקלים.

  מפלס הכנרת רשם עליה של 0.60 מ' במהלך עונת הגשמים האחרונה וטיפס לרום של 209.15- בסיום עונת הגשמים של השנה. אשתקד נרשמה עליה של 2.82 מ' במפלס הכנרת. ההקטנה בעלית מפלס הכנרת השנה נובעת משילוב של נפחי מים זמינים מופחתים השנה ומהגברת השאיבות במוביל הארצי.  0 תגובות