חוקרים ישראלים גילו מנגנון חדש הגורם להפרעות בקצב הלב

  עפר גדנקן No Comments on חוקרים ישראלים גילו מנגנון חדש הגורם להפרעות בקצב הלב

  במחקר בהובלת מרכז הלב, חזה וכלי דם בשיבא, אוניברסיטת תל אביב, הטכניון ומכון ויצמן, נמצא גם הסבר אפשרי לרגישות של בעלי עודף משקל לווירוס הקורונה ולסיבוכי המחלה

  התכניות האחרונות

  ארכיון תוכניות

  פוסטים אחרונים

  תגיות

  גורם חדש להפרעות בקצב הלב נמצא לאחרונה במחקר שהובילו רופאי וחוקרי מרכז הלב, חזה וכלי דם בשיבא ביחד עם הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב, הטכניון ומכון ויצמן.

  המחקר נתמך על ידי האקדמיה הישראלית למדע וקרן פפר, ופורסם
  ב-CIRCULATION – מהעיתונים המובילים במחקר הלב.

  פרופ' יהונתן ליאור מהמכון לחקר הלב במערך הקרדיולוגי בשיבא וממובילי המחקר, מסביר כי במחקר נמצא שהשומן סביב הלב פוגע בשריר הלב וגורם לפרפור עליות. "פרפור עליות הוא הפרעת הקצב השכיחה ביותר בחולי לב", מסביר פרופ' ליאור ומוסיף כי "המחלה מלווה בסיבוכים משמעותיים כמו שבץ, דמנציה ואי ספיקת לב. לפרפור עליות  גורמים רבים ובהם עודף משקל. המנגנון להתפתחות המחלה מורכב וקשור בחלקו להצטברות שומן סביב הלב, כאשר השומן מפריש הורמונים וגורמים דלקתיים שפוגעים במבנה ותפקוד הלב".

  במסגרת המחקר, בדקו החוקרים דגימות שומן מהלב שנלקחו מחולים בזמן ניתוח לב פתוח, ומצאו כי רקמות השומן בחולי לב מתאפיינות בהצטברות תאי דלקת וצלקות. עוד מצאו החוקרים כי חלבונים גורמי דלקת והצטלקות מופרשים מהשומן סביב הלב, כשהם ארוזים בתוך בועיות זעירות המעבירות את תוכנן לרקמות קרובות ורחוקות – ומשפיעות על תפקודן. למעשה, הראו החוקרים כי חשיפה של תאי לב לבועיות שמקורן בשומן מהלב של חולים עם פרפור עליות, גורמת להפרעות קצב בתאי שריר לב בתנאי מעבדה.

  ממצא מעניין נוסף היה צפיפות רבה של הקולטן לווירוס הקורונה  בתאי הדלקת ורקמת החיבור בשומן סביב הלב. לדברי פרופ' ליאור, ממצא זה עשוי להסביר את הרגישות של חולים עם עודף משקל לווירוס הקורונה ולסיבוכי המחלה.

  לדברי החוקרים, הבנה מעמיקה יותר של מנגנון הפעילות של הבועיות, תוכל להסביר את המנגנון להתפתחות מחלות לב אחרות שקשורות להשמנת יתר כמו אי ספיקת לב, יתר לחץ דם וטרשת עורקים.

  את המחקר הובילו פרופ' יהונתן ליאור והדוקטורנטית אולגה שייחוב-טפר מהמכון לחקר הלב בשיבא ובית ספר לרפואה באוניברסיטת תל אביב,  ד"ר אילון רם – מנתח לב בשיבא , פרופ' אהוד רענני – מנהל מרכז הלב, חזה וכלי דם בשיבא, ופרופ' לאוניד סטרניק – מנהל מחלקת ניתוחי לב בשיבא; בשיתוף פעולה עם מעבדתו של פרופ' ליאור גפשטיין והדוקטורנט נימר בלן מהפקולטה לרפואה בטכניון, ד"ר תמר זיו מהמרכז לפרוטאומיקה בטכניון ופרופ' נטע רגב-רוצקי מהמחלקה למדעים ביו-מולקולריים במכון ויצמן.  0 תגובות