דיווח: הממשלה האמריקני לא עודכן על התקיפה בנתנז

  שלמה ריזל No Comments on דיווח: הממשלה האמריקני לא עודכן על התקיפה בנתנז

  על פי כלי התקשורת האמריקני, ה'וול סטריט ג'ורנל' הממשלה בארה"ב לא עודכן מבעוד מועד על תקיפת רשמת החמשל של הכור בנתנז

  18:23
  09.06.24
  פנחס בן זיו No Comments on שהחיינו: בעלי העסקים המובילים משתתפים בחנוכת המשכן החדש

  התכניות האחרונות

  ארכיון תוכניות

  פוסטים אחרונים

  תגיות

  ה'וול סטריט ג'ורנל' מדווח הבוקר (שלישי) כי הממשל האמריקני לא עודכן על התקיפה באתר הגרעין בנתנז מבעוד מועד. על פי הדיווח, התקיפה בוצעה במקביל לפגישתם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר ההגנה האמריקני לויד אוסטין.

  יצויין, כי כשנשאל על התקיפה לפני הפגישה, אמר אוסטין כי המאמץ הדיפלומטי של ארצות הברית למנוע מאיראן יכולת גרעינית במסגרת הסכם הגרעין ימשיך.

  אתמול התייחס לאירוע דובר משרד החוץ האיראני שאמר כי תקיפת הכור בנתנז, שהאיראנים מייחסים לישראל, היא פשע נגד האנושות "התקיפה בנתנז מבשרת רעות. מדובר בפשע נגד האנושות מכיוון שהיא הייתה יכולה להביא לאסון הומניטרי. זה טרור גרעיני. לדבריו "יש לתת תשובות שונות למשטר הציוני. שר החוץ ומשלחתנו עוקבים אחר נושא זה והפעולות יוכרזו היום או מחר. פעולות מסוימות יבוצעו בדרך הבלתי מתפשרת ולעולם לא יתגלו".

  על פי דיווח בעלי תקשורת באיראן, מקור איראני בכיר טוען שאיראן יודעת מי האדם שגרם לפגיעה במתקן הגרעיני בנתנז.

  שר החוץ האיראני, מוחמד זריף האשים את ישראל בתקלה ברשת החשמל של הכור והבטיח לנקום: "הציונים רוצים לנקום במאבקנו המוצלח להסרת הסנקציות הנפשעות – אבל לא נרשה זאת וננקום בציונים על מעשיהם", אמר זריף.

  הערכת מערכת הביטחון היא שהאיראנים יחפשו ומחפשים דרך להגיב אבל לא בצורה כזו שתחתים אותם. זה יכול להיות בדמות פגיעה באחת הנציגויות שלנו בחו"ל, שגרירות או מתקנים של ישראל, זו יכולה להיות מתקפת סייבר על תשתיות ישראליות (מים, חשמל, בנקים וכד') וזו יכולה להיות פעילות נקודתית של שיגור מספר טילים מאזור רמת הגולן כפי שהיה ב-2019.

  כזכור, שלשום דיווחו האיראנים על תקלה חריגה שאירעה ברשת החשמל של הכור הגרעיני בנתנז. דובר ארגון האנרגיה אטומית מסר כי התאונה לא גרמה לנפגעים בנפש או לדליפה רדיואקטיבית ועדכן כי האירוע תחת חקירה. זאת, יממה לאחר שהאיראנים החלו להעשיר אורניום באמצעות צנטריפוגות מתקדמות.

  ה'ניו יורק טיימס' האמריקני דיווח כי למשטר בטהרן ייקח תשעה חודשים לתקן את הנזק שנגרם לאתר העשרת האורניום בנתנז. על פי הפרסום, שמקורו ב'גורמי מודיעין ישראלים ואמריקנים', התקלה נגרמה על ידי פיצוץ גדול ומכוון, שהרס את מערכת החשמל שמספקת אנרגיה לצנטריפוגות. גורם אמריקני שצוטט בעיתון, אמר כי ישראל עומדת מאחורי התקלה.  0 תגובות