נשיא ונצואלה הזמני: "מדורו הבריח אורניום לאיראן"

  שלמה ריזל No Comments on נשיא ונצואלה הזמני: "מדורו הבריח אורניום לאיראן"

  חואן גואידו, "הנשיא הזמני" של ונצואלה, סיפר על אנשי הצבא שהבריחו לטהרן את החומר. "ישראל – תומכת חשובה במלחמה בדיקטטורה"

  צילום: ויקיפדיה
  14:30
  04.03.24
  קובי פינקלר No Comments on שב"כ סיכל חוליית מחבלים שייצרה מטענים ותכננה פיגועים

  התכניות האחרונות

  ארכיון תוכניות

  פוסטים אחרונים

  תגיות

  חואן גואידו, "הנשיא הזמני" של ונצואלה, אומר בראיון לישראל היום כי: "זה ידוע בציבור שמספר אנשי צבא נעצרו לאחר שהבריחו אורניום מוונצואלה, ואנו סבורים שאיראן היא אחד היעדים העיקריים לכך".

  גואידו דיבר על החשש שייעצר בידי משטר הנשיא הרשמי ניקולס מדורו, הזהיר מהחדירה האיראנית למדינה וגם העביר מסר לירושלים. סביר מאוד להניח שהשיחה עם גואידו בן ה-37 התקיימה תחת מעקב של שירותי הביון המקומי, דבר שגרתי בחייו של האיש שהפך לדמות שמובילה את המאבק להחלפתו של מדורו ושל המפלגה הסוציאליסטית המאוחדת שבראשה הוא עומד, המהווה מודל כושל נוסף של סוציאליזם פופוליסטי אשר שולט במדינה מאז שנת 1999.

  גואידו חושף ממשכנו בעיר הבירה קראקס כי: "שלטון מדורו הפך לתאגיד פשע, תוך יבוא של נפט מאיראן. מתקיימת כיום חקירה ראשונית הנוגעת להחזקת אורניום בוונצואלה ולגבי המדינות שאליהן החומר עשוי להגיע, יש מאגר גדול של אורניום בוונצואלה שמוברח מהמדינה בצורה כלשהי, באמצעים לא חוקיים".

  כבר שנים שהמדינה הדרום-אמריקנית מקיימת יחסים קרובים עם איראן, תוך שמועות על שיתוף פעולה והצלבה עם מדינות שכנות בתחום הגרעין.

  על תחילת החדירה האיראנית למדינה, גואידו אמר כי: "הדיקטטורה של מדורו נתנה לאיראן להיכנס. זה התחיל מכך שצ'אבס, נשיא ונצואלה לשעבר, ששלט במדינה במשך 14 שנים, החל להכניס למדינה חברות שהיו עליהן סנקציות מצד ארה"ב ומדינות נוספות".

  בינואר 2019 ראש הממשלה בנימין נתניהו הכיר בגואידו כמנהיג הרשמי של המדינה, וזו עמדתה הרשמית של מדינת ישראל עד היום.

  מאז 2009, אין יחסים בילטרליים בין המדינות, זאת מכיוון שצ'אבס הכריז על ניתוק דיפלומטי עם ישראל בעקבות פעולות צה"ל ברצועת עזה במהלך מבצע צוק איתן.

  כיום גואידו אסיר תודה, ויש לו מסר לירושלים: "ממשלת ישראל היא תומכת דיפלומטית חשובה במלחמה נגד הדיקטטורה".  0 תגובות