מעבר לאתר המותאם  הנחיות מרן הראש"ל לשבת זכור ופורים: "לבטל את מסיבות הפורים"

  איתי גדסי No Comments on הנחיות מרן הראש"ל לשבת זכור ופורים: "לבטל את מסיבות הפורים"

  לאחר שפרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש נועד עם מרן הראש"ל בלשכתו וסיכם עימו על היערכות לקראת שבת זכור ופורים | מפרסם מרן הראש"ל קובץ הלכות לשבתות זכור – דרך קריאת הפרשה והאם יש חובה הלכתית לנשים? מסיבות פורים, קריאת מגילה והאם נכון לתתי"ם לאסוף כסף כפי שנהגו עד עתה?

  צילום: פלאש 90
  22:13
  07.03.21
  אסתי פלד No Comments on פרופ' גליה רהב: "הפתיחה מהירה מידי"

  התכניות האחרונות

  ארכיון תוכניות מוקלטות

  גם בפייסבוק

  היום ברדיו

  [daily-schedule schedule=1]

  פוסטים אחרונים

  תגיות

  לקראת שבת זכור. הרב הראשי לישראל מרן הראש"ל הגר"י יוסף נועד היום (שני) בלשכתו עם פרויקטור הקורונה הפרופסור נחמן אש, וסיכם איתו על ההיערכות לקראת שבת זכור וימי הפורים. החשש הוא כי בתי הכנסת יפתחו ויגיעו רבים לתפילות בניגוד להנחיות. הראשון לציום הוציא קובץ הלכות מיוחדת לשבתות פרה וזכור וכיצד ינהגו הנשים? והנהגות בימי הפורים, קריאת מגילה, התנהלות התתי"ם ומסיבות פורים.

  הנחיות הלכתיות ממרן הראש"ל הרב הראשי לישראל הרב יצחק יוסף:

  א. פרשת זכור – כידוע שישנו חיוב מן התורה לקרוא בשבת הקרובה בספר תורה פרשת זכור בעשרה. ועקב המצב נכון לארגן הוצאת ספר תורה לאחר התפלה, למניינים נוספים, ובכל מנין יקראו פרשת זכור בלי ברכה לפניה ולאחריה.

  [ורק במניין הראשון שבתפלה מברכים לפניה ולאחריה ומפטירין כנהוג]. ואפשר להוציא ס"ת גם אחר הצהרים במשך כל יום השבת, ולחלק את הצבור למניינים נפרדים.

  ב. בני נוער – פחות מגיל 16 שאינם מחוסנים או מחלימים יש להשתדל לארגן להם מניינים נפרדים לקריאת פרשת זכור ובכך יימנעו מלסכן את המבוגרים.

  ג. פרשת פרה – יש לנהוג במפורט לעיל לעניין פרשת זכור, דהיינו בשבת כ"ב אדר. שיחלקו את הצבור למניינים מנינים, כדי למנוע התקהלות גדולה.

  ד. נשים – השנה אינן צריכות להחמיר ולבוא לשמוע פרשת זכור, כדי להימנע מהתקהלויות, ויסמכו על גדולי הפוסקים שסוברים שהנשים פטורות משמיעת פרשת זכור. [כך דעת החינוך (מצוה תרג).

  וכך כתבו: הגאון בעל זית רענן, שו"ת ציץ הקודש, מהר"י עייאש, שו"ת אבני נזר, מהר"י נאג'ר, מרחשת, תורת חסד מלובלין, שו"ת קרן לדוד, שו"ת ערוגת הבושם, החפץ חיים, החזון איש, תשובות והנהגות, ועוד. ואף שכמובן יש החולקים על זה, בשעת מגפה כמו בשנה זו, יסמכו על כל גדולי עולם הנ"ל, ויימנעו מלבוא לבית הכנסת לשמוע פרשת זכור. [אלא אם כן יעשו זאת בלי התקהלות של הרבה נשים].

  והנשים שהיו רגילות בכל שנה לשמוע פרשת זכור, אינן צריכות התרה על כך שבשנה זו לא ישמעו פרשת זכור.

  ה. ילדים – עד גיל 13 פטורים בשנה זו מקריאת פרשת 'זכור' ויחנכו אותם לקרוא מתוך החומש בבית את פרשת זכור.

  ו. מקרא מגילה – חובה לשמוע קריאת המגילה מתוך קלף ואין מועיל שמיעת קריאת המגילה על ידי רדיו תכנת ZOOM וכדו'. וכדי להוציא את כולם ידי חובה יארגנו מנינים נוספים, כדי לצמצם ככל האפשר את ההתקהלויות בליל פורים ולמחרתו ביום הפורים. וכן הקוראים את המגילה לנשים, יארגנו קריאה מיוחדת לנשים על פי הכללים וכמפורט לעיל.

  ז. סעודת פורים – הנערכת ביום שישי, ובירושלים ביום ראשון, יש לקיים הסעודה בחוג המשפחה הגרעיני המצומצם ככל האפשר. ויסבירו לשאר בני המשפחה שעקב המצב בעולם, חובה הלכתית עלינו שלא להרבות בהתקהלויות.

  ח. משלוח מנות- [בכל הארץ ביום שישי, ובירושלים ולוד ביום ראשון], יש להסתפק בעיקר ההלכה, לתת שתי מנות לשתי אנשים. ולא להרבות במשלוח מנות כמו שעושים בשאר שנים.

  ט. מתנות לאביונים – לתת לכל הפחות שתי מתנות לשני אביונים, והשנה יש להרבות במתנות לאביונים וישתדלו לחלק מתנות לאביונים בדרך של העברה בנקאית וכדו'.

  י. בני ישיבות – הנוהגים בכל שנה להתרים עבור התתי"ם, יסתפקו השנה במשלוח בקשת תרומה בדואר, או על ידי טלפונים, ולבקש העברה בנקאית.

  יא. מסיבות פורים – השנה יש לבטל את מסיבות פורים הנערכים בכל שנה בישיבות ובמוסדות חינוך, ולקיים השמחה בחוג משפחתי מצומצם בבתים.

  יב. חיסון – ובהזדמנות זו אני חוזר וקורא לצבור הרחב להתחסן בהקדם, ולא לשמוע לאותם המבלבלים את הצבור ולוקחים אחריות בעניינים של פקוח נפש, נגד דעת תורה ובניגוד להלכה.

  מוקדם יותר, פרויקטור הקורונה, פרופ' נחמן אש, הציג את המתווה שלו לחג הפורים. על פי המתווה, במהלך חג הפורים יוטל איסור על קיום מסיבות, תהלוכות ואירועים רבי משתתפים.

  בנוסף, סעודות חג יתקיימו במסגרת משפחה גרעינית בלבד, ובבתי התפילה יוכלו להתפלל עד 100 בני אדם בקפסולות של עד 10 אנשים, כשהקפסולות יופרדו במחיצות קשיחות. בנוסף, על פי המתווה קבר רבי שמעון בר יוחאי בהר מירון ייסגר במהלך החג.  0 תגובות