מעבר לאתר המותאם  76 שנים אחרי: בונקר סודי נחשף בגטו ורשה

  שלמה ריזל 3 Comment on 76 שנים אחרי: בונקר סודי נחשף בגטו ורשה

  עשרות זוגות תפילין שאותרו במהלך הריסת מבנים בגטו ורשה – הועברו לישראל בחשאי. הרב שדאג להבאתם ארצה: "ממצא נדיר מאוד"

  אילוסטרציה
  23:19
  28.02.21
  שלמה ריזל No Comments on דיווח בסוריה: תקיפה אווירית נגד יעדים איראנים בדמשק

  התכניות האחרונות

  ארכיון תוכניות מוקלטות

  גם בפייסבוק

  היום ברדיו

  [daily-schedule schedule=1]

  פוסטים אחרונים

  תגיות

  עשרות שנים לאחר השואה ממשיכים להתגלות פריטים ומסמכים שמעידים על חייהם של היהודים בגטאות ובמחנות ההשמדה. כך, 76 שנים לאחר השואה, התגלה לאחרונה בונקר בתוך הריסות גטו ורשה שבו תפילין בנות מאה שנה, שהוחבאו מהנאצים וככל הנראה נשארו במקום לאחר שהיהודים גורשו מהמקום. כך פורסם הבוקר ב'ישראל היום'.

  בשנים האחרונות החליטו הרשויות בפולין לבצע חידוש עירוני ולהרוס מבנים בתוך גטו ורשה כדי להפוך אותם למבני מגורים. לאחרונה, במהלך עבודות ההריסה, התגלתה במקרה כניסה לבונקר שנחפר על ידי מורדי גטו ורשה. אחד מעובדי הבניין הפולנים נכנס לתוך הבונקר כדי לפנותו, ואז גילה בפינת החדר עשרה זוגות תפילין מוחבאים מאחורי חפצים וספרים רבים. זוגות התפילין שימשו את היהודים בגטו ורשה והוחבאו על ידיהם לאורך כל תקופת המלחמה. התפילין שנמצאו יוצרו לפני כ־100 שנה ונשמרו היטב לאורך כל הזמן הזה, בזכות היהודים שהחביאו ושמרו עליהן בחירוף נפש, אף שידעו שהדבר מסכן את חייהם.

  הרב קריגר יו"ר מכון שם עולם ציין כי: "הגילוי של עשרה זוגות תפילין מרוכזים במקום אחד מעיד על אורח חיים יהודי שעליו הקפידו בגטו. על אף הזוועות והמציאות האכזרית שבה חיו, הם המשיכו לשמור על המנהגים והמסורת שעליה גדלו. כמות התפילין מצביעה על מניינים מחתרתיים שהצליחו לקיים בתוך הבונקר, מתחת לאדמה ומתחת לאפם של הנאצים. התפילין הוחבאו לצד כלי הנשק והציוד ששימש את מורדי גטו ורשה, מה שמעיד על החשיבות שהיתה להן בעיני היהודים".  3 תגובות

  מיין תגובות
  1. 3

   מורדי גטו ורשה לא החביאו תפילין וד"ל.

  2. 2

   מורדי גטו ורשה לא חפרו בונקרים, הם לא עסקו בהצלה ובודאי לא החביאו תפילין וד"ל.

  3. 1

   כדאי לבדוק ולתקן: "מורדי גטו ורשה" חפרו בונקרים? לא מסתבר, הם לא עסקו בהצלה. החביאו תפילין? בודאי לא, הם עצמם לא הניחו תפילין!