מעבר לאתר המותאם
1

שר הדתות דוחה על הסף את המלצת הנציב להדיח את מרן הראש"ל

איתי גדסי No Comments on שר הדתות דוחה על הסף את המלצת הנציב להדיח את מרן הראש"ל

יו"ר ש"ס גיבה את שר הדתות על החלטתו הנחרצת ואמר, "לא יעלה על הדעת שבמדינת היהודים הרבנים הראשיים יחששו לומר את דעתם"

מרן הראש"ל רבי יצחק יוסף צילום: פלאש 90

התכניות האחרונות

ארכיון תוכניות מוקלטות

גם בפייסבוק

היום ברדיו

[daily-schedule schedule=1]

פוסטים אחרונים

תגיות

לאחר ההמלצה חסרת התקדיםשל נציב תלונות השופטים אורי שוהם להדיח את מרן הראש"ל הגאון רבי יצחק יוסף, הערב (שני) משגר שר הדתות הרב יעקב אביטן מכתב תשובה ארוך ומנומק לשוהם ודוחה על הסף את המלצתו ומידע לו נחרצות, כי אין לו כלל כוונה להביא לוועדה למינוי דיינים המלצה זו.

במכתבו לשוהם מבהיר השר כי "שימוש בוועדה למינוי דיינים כפלטפורמה לסתימת פיות הרבנים הראשיים והגבלתם מלבצע את תפקידם הוא שימוש לא דמוקרטי המבטל את רצון העם".

בתגובה להחלטת שר הדתות, יו"ר ש"ס השר דרעי מציג גיבוי מלא לשר הדתות וכותב, "אני מגבה באופן מוחלט את החלטתו של שר הדתות. השר דרעי הבהיר כי "לא יעלה על הדעת שבמדינת היהודים הרבנים הראשיים יחששו לומר את דעתם, בפרט בתחומים שהם בליבת תפקידם ושליחותם – להביע את העמדה ההלכתית בעניינים הנתונים להכרעתם".

השר דרעי ציין כי "השר אביטן ביטא באופן מדויק את התחושות הכואבות של רבים בישראל, החשים כיצד התנועות הרפורמיות זרמים שונים מנסים להשתמש בבתי המשפט כדי לכבול את ידה של היהדות האורתודוקסית". דרעי הוסיף בסיום דבריו, "תנועת ש״ס על כלל נציגיה תעמוד כחומה בצורה מול מגמות הרסניות אלו. מדינה יהודית זו לא רק סיסמה. חזק וברוך ר' יעקב".

מכתבו של שר הדתות לנציב תלונות השופטים:

בפתח מכתבו, כותב השר אביטן לשופט כי הוא חרג מסמכותו בהמלצה מרחיקת לכת זו: "החלטה להעמיד דיין וכל שכן רב ראשי לישראל בגין התבטאות הלכתית הנובעת מעצם טיבו וטבעו של תפקידו, איננה יכולה לעמוד במבחן ציבורי כלשהוא, הרב הראשי מחוייב גם מתוקף תפקידו כנשיא מועצת הרבנות הראשית לישראל להביא את עמדתו ההלכתית בכל נושא שהלכתי העומד לפתחו, סעיף 2) 1)(2 (לחוק הרבנות הראשית לישראל קובע כי תפקידי מועצת הרבנות הראשית אשר הרב הראשי עומד בראשה הם "מתן תשובות וחוות דעת בהלכה לשואלים בעצתה".

וכן "פעולות לקירוב הציבור לערכי תורה ומצוות". לא יעלה על הדעת כי הרב הראשי יימנע מלמלא את חובתו ולהביע את עמדתו ההלכתית בעניינים הנתונים להכרעתו, או יימנע חלילה מלפעול למניעת הרחקת יהודים מערכי תורה ומצוות".

בנוסף, טוען השר אביטן במכתבו, כי הועדה למינוי דיינים אינה הפורום לעיסוק בנושא זה. "הרבנים הראשיים לישראל אינם מכהנים כדיינים מכח המלצת הוועדה למינוי דיינים ואינם מתמנים על ידי נשיא המדינה, אלא נבחרי ציבור הנבחרים על ידי אסיפה בוחרת מגוונת המורכבת מ-150 חברי אסיפה הכוללת בתוכה רבני עיר, דיינים, שרים, חברי כנסת נבחרי ציבור מכל קצוות הקשת הציבורית בישראל, שימוש בוועדה למינוי דיינים כפלטפורמה לסתימת פיות הרבנים הראשיים והגבלתם מלבצע את תפקידם הוא שימוש לא דמוקרטי המבטל את רצון העם שבחר בהם באמצעות נציגיו כאמור".

השר אביטן מביע במכתבו את תחושתו ותחושת רבים בציבור מההמלצה הפוגענית של השופט שוהם: "קשה לחמוק מהתחושה כי המניע המרכזי העומד מאחורי ההחלטות בעניינו של כבוד הרב הראשי היא אג'נדה שמגמתה ומטרתה הסופית היא הכנסת התנועות הרפורמיות וזרמים אחרים בדלת הקדמית תוך רמיסת הסטטוס קו במדינה ישראל בכל ענייני הדת והמדינה"

בסיום מכתבו כותב השר אביטן: "כמי שמשמש השר לשירותי דת במדינת ישראל המחויב לשמירת זהותה היהודית של המדינה, לא אאפשר למגמות אלה להתפתח ואעשה את כל אשר לאל ידי ובמסגרת הסמכויות העומדות לרשותי למנוע מצב בו רבנים בישראל יחששו להביע את דעתם ההלכתית בכל נושא, אלחם ככל יכולתי לשמירת וביצור מעמדם של הרבנות הראשית לישראל ובתי הדין הרבניים ושל כלל רבני ישראל".

"לאור כל האמור, החלטתי כי אין כל מקום להעלות את הנושא לדיון בוועדה למינוי דיינים ומכל הטעמים שפורטו לעיל".0 תגובות