מעבר לאתר המותאם
1

פניני ה'אור החיים' הקדוש לפסח

הרב ברק בן ניסן No Comments on פניני ה'אור החיים' הקדוש לפסח

הרה"ג ברק בן ניסן עם דברים נפלאים לקראת חג הפסח, מתורת רבינו חיים בן עטר, ה'אור החיים' הקדוש זצוקללה"ה

הרב ברק בן ניסן
22:50
27.05.20
איתי גדסי No Comments on ח"כ אזולאי: "להתאים את מתווה הקפסולות להקלות במשק"

התכניות האחרונות

ארכיון תוכניות מוקלטות

גם בפייסבוק

היום ברדיו

[daily-schedule schedule=1]

פוסטים אחרונים

תגיות

'יש מצוה לספר שליל יציאת מצרים האיר כיום'

'וְהִגַּדְתָּ לְבִנְךָ בַּיּוֹם הַהוּא לֵאמֹר בַּעֲבוּר זֶה עָשָׂה יְהֹוָה לִי בְּצֵאתִי מִמִּצְרָיִם'

מקשה רבינו האור החיים הקדוש, מדוע כתוב 'ביום ההוא' והרי סיפור יציאת מצרים הוא בלילה ולא ביום???

ומתרץ רבינו הקדוש, שהפסוק מרמז שהיה נס באותו הלילה שיצאו ממצרים, שהאיר לישראל כיום, ולכן בצדק נקרא 'לילה' זה 'יום', כי הוא היה באמת יום.

ומוסיף רבינו הקדוש, שהפסוק מרמז, שיש מצוה מיוחדת לספר בליל הסדר, גם את הנס שאותו הלילה שיצאו ממצרים היה 'לילה כיום יאיר'.

וזה הכוונה 'והגדת לבנך ביום ההוא' שיש מצווה לספר ולהגיד לבן שלך, שאותו לילה נעשה יום.

רבינו הקדוש, בפרשת בלק כתב לפרש מה שאמר בלעם 'תָּמֹת נַפְשִׁי מוֹת יְשָׁרִים' שבלעם רצה למות מתוך תשובה, אבל לא רצה לחיות בתשובה.

ומוסיף רבינו הקדוש, ומספר: 'ראיתי רשעים שאמרו לי בפירוש, כי אם היו יודעים שיחזרו בתשובה ותיכף ימותו היו עושים תשובה, אלא שיודעים שאינם יכולים לעמוד בתשובה זמן ארוך, כי דבר מלך זקן וכסיל עליהם רחמנא ליצלן' עד כאן לשונו.

כלומר, אחד מהדרכים של היצר הרע, שכאשר אדם רוצה לחזור בתשובה, היצר אומר לו, אתה הרי כבר מכיר את עצמך שלא תחזיק מעמד, ועדיף שלא תתחיל כי ממילא מחר תיפול. והעצה היא להחליט שלפחות היום אהיה טוב, ואין אני צריך כעת לחשוב על המחר.

וזה מסביר ומשלים את דברי רבינו הקדוש המובאים למעלה, שלכאורה מה נשתנה ונתעלה נס זה יותר משאר ניסים שהיו באותו הלילה, שיש ציווי מיוחד מן התורה לספרו, ומהו החשיבות המיוחדת שיש לו???

אלא התשובה לכך היא: לפעמים היצר הרע מכניס את האדם ליאוש שהוא שקוע כבר כל כך בעבירות שאין לו אפשרות לצאת משם, ובודאי שלא יוכל להשתנות ולהתעלות לקצה השני של הטוב.

אולם ליל יציאת מצרים מלמד אותנו שאין זה נכון, כי גם כשהאדם נמצא במצב של 'לילה' המסמל עוונות ורוע, יכול ברגע אחד אותו לילה להאיר כמו 'יום' המסמל קדושה וטוב.

וזה גם ההדגשה 'והגדת לבנך ביום ההוא' שאין לאדם לחשוב מה יהיה לעתיד ואם יוכל לעמוד בתשובה זמן ארוך, וגם אין לחשוב על העבר, והעיקר הוא 'ביום ההוא' מה מצבו עכשיו.

[אור החיים בא פרק יג, פסוק ח]

עוד כתב רבינו האור החיים הקדוש, שמצוות סיפור יציאת מצרים הוא סגולה לבנים, ובזה מפרש את הפסוק 'והגדת לבנך' שאם תקיים מצוות 'והגדת' אז תזכה 'לבנך' שיהיו לך בנים.

ובלשון קודשו של רבינו הקדוש: 'ירמוז באומרו והגדת לבנך, שאם יגיד הגדה האמורה בענין, יזכהו ה' שיגיד לבנו'.

קטע זה של רבינו האור החיים הקדוש, התפרסם כסגולה גדולה לחשוכי בנים, ללמוד אותו בליל הסדר לזכותם של חשוכי בנים, והדבר מביא לישועות גדולות בענין. ויש בידינו עדויות על עשרות אנשים שנושעו על ידי כך.0 תגובות