מעבר לאתר המותאםיו"ר הכנסת: "כינוס הוועדה תהיה טעות קשה"; "זו תעמולה זולה"

איתי גדסי No Comments on יו"ר הכנסת: "כינוס הוועדה תהיה טעות קשה"; "זו תעמולה זולה"

יו"ר הכנסת חלק על עמדתו של היועמ"ש של הכנסת והביא את דבריו בנאומו, את הסיבה להחלטה היטיב לבטא היועמ"ש של הכנסת, עו"ד אייל ינון, בְּאומרו בְּאותה ישיבה, ואני מצטט: "השיקולים של יו"ר הכנסת היו שיקולים הרבה יותר ממלכתיים ופחות פוליטיים מאשר של יֶתֶר השחקנים בָּזירה"

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין צילום: פלאש 90
11:30
24.02.20
שלמה ריזל No Comments on מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם: 6 נהרגו בהפצצה הישראלית בדמשק

התכניות האחרונות

ארכיון תוכניות מוקלטות

גם בפייסבוק

היום ברדיו

[daily-schedule schedule=1]

פוסטים אחרונים

תגיות

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הגיב לראשונה לחוות דעתו של היועמ"ש של הכנסת שקבע כי וועדת הכנסת תוכל להתכנס ולדון בחסינות למרות שהכנסת התפזרה. אדלשטיין התייחס לאיומי כחול לבן להדיחו ואמר "אלו דיבורים של מאפיה" והוסיף "אם אתם רוצים לירות תירו – אל תדברו".

אדלשטיין תקף את התנהלות האופוזיציה ואמר "אנשים שלא ידעו עד כה לבטא את המילה ממלכתיות מסבירים לי שאני פוליטי". לדבריו "כינוס ועדת הכנסת בעת הזו תהיה טעות קשה ותהפוך לתעמולת בחירות, לג׳ונגל שיבזה את כבוד הכנסת".

נאומו של יו"ר הכנסת: חבריי, בתאריך חמישה עשר בדצמבר 2019 קבעה הוועדה המסדרת, כי ניתן יהיה לכנס את הוועדה רק באישור יושב ראש הכנסת, לאחר שקיבל חוות דעת מן היועץ המשפטי לכנסת.

הוועדה לא הגבילה בְּהַחְלַטַתַהּ את תְחוּמֵי סמכותי. אני מזכיר לכם שאין לָקואליציה רוב בַּוועדה המסדרת. את הסיבה להחלטה היטיב לבטא היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד אייל ינון, בְּאומרו בְּאותה ישיבה, ואני מצטט: "השיקולים של יו"ר הכנסת היו שיקולים הרבה יותר ממלכתיים ופחות פוליטיים מאשר של יֶתֶר השחקנים בָּזירה".

עו"ד ינון התייחס באותה ישיבה גם לעניין חוק המצלמות שמבקשים להשוות באופן שגוי בינו לבין המצב הנוכחי, ואמר: "הַהִתְנַהַלוּת של יושב ראש הכנסת בְּמקרה סופר רגיש מבחינת המפלגה שלו, ומבחינת הָלְחַצִים שהופעלו עליו, היתה סוּפֶּר ממלכתית. היושב-ראש נהג בממלכתיות, ובניגוד לעמדת מפלגתו וְלַלֵחצים הפוליטיים שהופעלו עליו". עד כאן דבריו.

אדלשטיין פנה לחברי הכנסת ואמר: "חבריי, כינוס ועדת הכנסת בעת הזו, יהיה טעות קשה".

עוד הוסיף, "אסור שהליך כה חשוב, מעין שיפוטי, יהפוך להיות במה לתעמולת בחירות פסולה. אנחנו נמצאים שבועות ספורים לפני הבחירות. כולם יודעים שבִּתְקופה כָּזו, ועדת הכנסת תהפוך לְג'ונגל שֵׁיְבַזֵה את כְּבוֹד בֵּית המחוקקים".

"אני יכול להבטיח שאם נשים שם מצלמות, הרייטינג יהיה בַּשַׁמַיִם. מה שאני לא יכול להבטיח זה הליך הוגן וראוי. בלי קשר לזהות מבקש החסינות מגיע לו הליך הוגן. מגיע לכנסת, הליך הוגן. מגיע לנו, אזרחי ישראל, הליך הוגן".

אדלשטיין עדכן, כי "לפני שעה קלה קיבלתי את חוות הדעת של היועץ המשפטי לכנסת, בה נקבע כי אין בסמכותי למנוע את כינוסה של הוועדה, למרות החלטה של אותה ועדה שהזכרתי בתחילת דבריי".

"משמעות הדבר היא שהוועדה המסדרת יכולה להתכנס גם ללא אישור יושב ראש הכנסת. אני חייב לומר בצער שאני חולק על עמדתו של היועץ המשפטי לכנסת. בכל מה שתלוי בי – לא אתן יד להפיכתה של הכנסת לזירה של תעמולת בחירות זולה, על ידי שום סיעה בכנסת".

אדלשטיין סיפר על ההכרות עם ינון, "אני מכיר את עו"ד ינון שנים רבות. בשבע שנותיי כיושב ראש הכנסת ראיתי מאות חוות דעת שלו וקיימתי מאות התייעצויות איתו. במקרים רבים הסכמנו, במקרים מסויימים חלקתי עליו. מותר לחלוק עליו. מותר לא להסכים עם חוות הדעת שלו. מותר גם להעלות את עניין ניגוד העניינים, אבל אסור בתכלית האיסור להסית נגדו באופן אישי. אסור בתכלית האיסור להשתמש כלפיו בשפה פוגענית ואלימה. ואני דורש מכל אלה שעושים זאת להפסיק לאלתר".

"אזרחי ישראל, כל מי שחושב, בתמימות, שהיום אנחנו שמים סוף-פסוק לאירוע בו אנחנו נמצאים – טועה. בימים הקרובים, בשבועות הקרובים, ואולי אף בשעות הקרובות, נמצא את עצמנו בעוד צמתים רבים, ועם הצורך לקבל החלטות והכרעות שישפיעו על הכנסת ועל המדינה בעשרות השנים הקרובות".

"המצב שלנו הוא מצב תקדימי. כל החלטה שלנו תשפיע על דורות של מחוקקים ושל אזרחים; ועל כל המערכת הפוליטית והציבורית במדינת ישראל. אני יודע שאני אישית עוד אדרש להרבה החלטות והכרעות. לאורך כל שנותיי בפוליטיקה, עוד לפני שהגעתי לתפקיד יושב ראש הכנסת, פעלתי בממלכתיות ובשיקול דעת".

בסיום דבריו אמר יו"ר הכנסת: "בִּרצוני לומר כאן, גם לתומכים הנלהבים ביותר של מתן החסינות לראש הממשלה; וגם למתנגדים החריפים ביותר למתן החסינות – את כל ההחלטות אקבל על פי אותם ערכים בהם אני דוגל כל חיי ובהתאם להוראות החוק, תקנון הכנסת ופסיקה משפטית קיימת".

יו"ר הוועדה המסדרת, ח"כ אבי ניסנקורן אמר בתגובה לחוות דעתו של עו"ד ינון: "על יו״ר הכנסת להתנהל כעת בצורה הממלכתית המתחייבת ולאפשר את כינוס הוועדה המסדרת באופן מיידי. אפעל להקמת ועדת הכנסת החל ממחר ונקיים את דיוני החסינות בצורה הוגנת ויעילה".0 תגובות