- רדיו קול חי - https://www.93fm.co.il -

פוטין הזהיר את בוש מפיגועי טרור, יומיים לפני אסון התאומים

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הזהיר את נשיא ארצות הברית דאז ג'ורג' וו. בוש מפני פיגוע טרור שצפוי להתרחש בארצות הברית, יומיים לפני אסון התאומים שהתרחש ב-11 בספטמבר 2001. כך פורסם השבוע בספר שכתב אנליסט לשעבר ב-CIA, ג'ורג' ביבי. כך מתפרסם בחדשות 13.

האזהרה הדחופה אודות הפיגוע שמקורו מאפגניסטן, שהעביר נשיא רוסיה, מוזכרת בספרו של האנליסט שעבד בשירות סוכנות הריגול האמריקנית בתקופת הנשיא בוש. המידע שפורסם בספר מחזק את הטענה כי ארצות הברית קיבלה אזהרות אודות מתקפת הטרור הקשה.

עצם קיומה של האזהרה היה ידוע, אך כאמור, כעת נחשף כי פוטין פנה באופן אישי אל עמיתו האמריקני וניסה להזהיר אותו.

נוסף לאזהרות מצד רוסיה, על פי דיווחים, מרגלים בריטים הזהירו את ארצות הברית אף הם. לא ידוע האם ארצות הברית התייחסה לאזהרות מאחד הצדדים וכיצד. בספרה של קונדוליזה רייס, שרת החוץ האמריקנית בממשל בוש, סיפרה כי התייחסה בביטול לאזהרות רוסיה שקדמו האסון, וכתבה כי "הנחתי שהאזהרה הרוסית קשורה למרירות שלהם כלפי פקיסטן, שתמכה באפגניסטן באותה התקופה".

אסון התאומים, הידוע גם בשם "פיגועי 11 בספטמבר" הם סדרת הפיגועים הגדולים ביותר שאירעו אי פעם בארצות הברית, ובין פיגועי הטרור הזכורים והקטלניים ביותר בתקופה המודרנית. באותו היום חטפו 19 מחבלים, שהיו חברים באל-קעאידה, ארבעה מטוסי נוסעים. הם ריסקו שניים מהמטוסים החטופים במגדלי התאומים במרכז הסחר העולמי שבניו יורק.

כמו כן, כמה מהחוטפים ריסקו מטוס נוסף בבניין הפנטון בווירג'ינה. החוטפים ניסו לרסק מטוס רביעי בבית הלבן, אך כשלו בזכות מאבק בין החוטפים לנוסעים אמיצים.

בסדרת הפיגועים הקשה נהרגו 2,996 בני אדם, בהם גם 19 החוטפים. יותר מ-6,000 בני אדם נפצעו והנזקים מהפיגועים הוערכו בשווי של כ-10 מיליארד דולרים.