מעבר לאתר המותאם
1

למרות הסחרחורת: בואו לצפות ב'עליות והירידות' של דוד הרסון

דוד קליגר No Comments on למרות הסחרחורת: בואו לצפות ב'עליות והירידות' של דוד הרסון

המוזיקאי והיוצר דוד חכם הרסון מגיש את השיר 'עליות וירידות' המבוסס על תורה של רבי נחמן מברסלב ועל פירוש אותו פירש על אותה תורה רבו של הרסון הרב בזאנסון, על העיבוד הופקד ראובן חיון • צפו

12:20
29.10.20
אריאל שרפר No Comments on העבר-עין – מבקר המדינה 2020 \\ אריאל שרפר • דעה

התכניות האחרונות

ארכיון תוכניות מוקלטות

גם בפייסבוק

היום ברדיו

[daily-schedule schedule=1]

פוסטים אחרונים

תגיות

השיר מבוסס על מאמר כ"ה הנפלא בספר ליקוטי מוהר"ן שם רבי נחמן מלמד אותנו, "ובזה טועין החסידים הרבה שפתאום נדמה להם שנפלו מעבודת השם ובאמת אין זה נפילה כלל, רק מחמת שצריכין לעלות ממדרגה למדרגה ואז מתעוררין ומתגברין מחדש הקליפות, שהם התאוות והבלבולים והדמיונות והמחשבות והמניעות כנ"ל, על כן צריכין להתגבר בכל פעם מחדש לחזור ולהכניע ולשבר הקליפות והמניעות וכו' שבכל מדרגה ומדרגה מחדש, אבל באמת אין זה נפילה כלל".

בהשראת המאמר הזה – מספר הרסון – ובהשראת הספרון של הרב בזאנסון נ"י שנקרא "אין זה נפילה כלל", כתבתי את השיר כדי לחזק את עצמי ואתכם אחים יקרים, שגם אם נדמה לנו שאנחנו בירידה גדולה, אולי בכלל עלינו שלב? ומה אם נדמה לנו שאנחנו בעליה רצינית, אולי זה בכלל מגלשה גדולה של גאווה? אנחנו אף פעם לא באמת יודעים מתי אנחנו עולים ומתי יורדים, אבל אנחנו צריכים תמיד להמשיך להלחם ולהתמודד עם הירידות וגם עם העליות, וזה בעצמו הנצחון.

אתם בטח שאלתם את עצמכם למה אני שר אין "זה" נפילה ולא אין "זו" נפילה נכון? אז התשובה נמצאת בספרון של הרב בזאנסון, הוא מציע שם פרוש מעניין ומיוחד מדוע רבי נחמן כתב אין "זה" נפילה ולא אין "זו" נפילה כמו שיותר נכון בשפה העברית המודרנית.

טמון פה סוד גדול: אי אפשר להתכחש לנפילה, היא כואבת, מביישת, ומאוד קשה לקום ממנה, אם אני אנסה להשלות את עצמי שאין "זו" נפילה, אני משוגע, הרי כן הייתה פה נפילה, עובדה נפלתי.

ולכן רבי נחמן אומר אין "זה" נפילה. נכון זו הייתה נפילה אבל המצב בכללותו איננו נפילה, אנחנו דווקא מתקדמים – עלינו ממדרגה למדרגה, כמו ילד שעולה כיתה ופתאום כל מה שהוא למד מתערער מול החומר החדש והקשה יותר שהוא צריך ללמוד.

אז בעצם דווקא בגלל שעליתי שלב, הקליפות החדשות חזקות יותר ולכן נפלתי, אבל אסור להישאר למטה אני צריך להתחזק ולקום על הרגלים, "אין זה נפילה כלל".

מאחל לכולנו שנזכה לעבור את הירידות והעליות בשלום, נצליח למצוא את הקול שמחזק אותנו להמשיך לחפש ולמצוא לעלות ולרדת ושוב לחפש ולמצוא לעלות ולרדת ושוב לחפש ולמצוא לעלות ולרדת. יו איזה סחרחורת… "וכשהכל שוב מתגלגל…" עד יבוא גואל – במהרה ממש.

מילים:
מלמעלה הכל כ"כ יפה פורש כנפי ציפור אל רקיעים של אור.
מלמטה דווקא בשבור פוגש כנות וחיבור.
וכך כל החיים מטפסים ונופלים.

עליות וירידות, ירידות וירידות
וכשהכל שוב מתגלגל תחזיק חזק אל תתבלבל.
לפני הבוקר בא הלילה, מדרגה לדרגה אין זה נפילה כלל.

בלבן הכל כ"כ מובן הבזק של השראה זכה ובהירה.
בשחור הרבה יותר מורכב הנה עולים עוד שלב.
וכך כל החיים מערבב צבעים.

עליות וירידות, ירידות ועליות.
וכשהכל שוב מתגלגל תחזיק חזק אל תתבלבל.
לפני הבוקר בא הלילה, מדרגה לדרגה אין זה נפילה כלל.

המתוק כ"כ עמוק כמו צוף על פרח מלבלב רופא את הכאב.
המר שלליבי חזר אלח לו נחמה עלית עוד קומה.
וכך כל החיים טעמים מתחלפים.

עליות וירידות, ירידות ועליות.
וכשהכל שוב מתגלגל תחזיק חזק אל תתבלבל.
לפני הבוקר בא הלילה, מדרגה לדרגה אין זה נפילה כלל.

קרדיטים:
לחן, שירה, אקורדיון, סקסופון סופרן, קרן יער: דוד חכם הרסון.
גיטרות, באס, כינורות: ראובן חיון
תופים: ניר סגל
הוקלט באולפני oovstudio
מיקס ומאסטרינג: ראובן חיון.
אנימציה: רמי פייקין0 תגובות