- רדיו קול חי - https://www.93fm.co.il -

התוכנית הסודית: הגירה מרצון לתושבי עזה; 35 אלף כבר עזבו

חוזרים לארצותיהם: המטה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה פעל בשנה האחרונה לאפשר יציאה בלתי חוזרת של תושבים עזתים משטח הרצועה. כך גילה גורם מדיני הנלווה לביקור ראש הממשלה נתניהו בקייב, בירת אוקראינה. התכנית קודמה באישור ראש הממשלה והוצגה בשנה האחרונה מספר פעמים במהלך דיוני הקבינט המדיני ביטחוני. כך חושף אריאל כהנא בישראל היום.

על פי הנתונים שהוצגו בקבינט, 35 אלף פלשתינים עזבו את רצועת עזה בשנת 2018 ללא כוונה לחזור. "מדובר בהגירה שלילית בשיעור גדול", אמר הגורם המדיני.

אותו גורם ציין כי ישראל הביעה נכונות לממן את עלות ההעברה של תושבים מעזה למדינה שלישית, אם אכן תימצא מדינה שתסכים לקלוט אותם. במטה לביטחון לאומי אכן פנו למדינות במזרח התיכון ובדקו אם יסכימו לקלוט תושבים מעזה, אך מדינה כזו טרם נמצאה. בנוסף, ישראל הסכימה להעמיד שדות תעופה של חיל האוויר (הכוונה ככל הנראה לבסיס נבטים) על מנת לאפשר את הטיסות.

חרף הכוונה לאפשר את ההגירה מרצון, עד כה התכנית לא יצאה לפעול כיוון שלא נמצאה מדינה שלישית שתקלוט את הפלשתינים. עם זאת, הגירה עצמאית של עזתים נמשכת, ככל שהם יכולים לאתר באופן עצמאי מדינות שיקבלו אותם.