מעבר לאתר המותאם
1

מרן חכם שלום כהן לראשי "בנועם": "חייבים להכשיר בודקי עירובין מומחים"

קלמן טלר No Comments on מרן חכם שלום כהן לראשי "בנועם": "חייבים להכשיר בודקי עירובין מומחים"

אברכים ספרדים תושבי הפריפריה עלו לנשיא מועצת חכמי התורה חכם שלום כהן וטענו, כי בעקבות מחסור חמור בבודקי עירובין מומחים מצב העירובין בעריהם פרוץ ורבים נכשלים באיסור טלטול בשבת | בעקבות כך זומנו ראשי 'בנועם' אל נשיא המועצת וסוכם על פעילות אינטנסיבית להכשרת בודקי עירובין בערי הפריפריה

22:44
08.08.20
איתי גדסי No Comments on ח"כ שלמה קרעי: "היועמ"ש ואנשי מתנגדים לשלילת זכויות למחבלים"

התכניות האחרונות

ארכיון תוכניות מוקלטות

גם בפייסבוק

היום ברדיו

[daily-schedule schedule=1]

פוסטים אחרונים

תגיות

קבוצת אברכים ספרדים, תושבי מספר ערים בפריפריה, ביקשו להתקבל בדחיפות אצל נשיא מועצת חכמי התורה מרן חכם שלום כהן שליט"א כשעל הפרק טענות קשות על הפקרות מוחלטת בתחום העירובין ברבים מערי ויישובי הפריפריה. מגובים בתיעודים רבים הוכיחו האברכים כי בהעדר בודקים מומחים מצב העירובין בפריפריה הינו שערורייתי וכי בערים רבות אין היתר לטלטל בשבת כלל וכלל, גם לאלה הסוברים שניתן להקל בטלטול במצבים שונים.

בשנים האחרונות, בשל מצוקת הדיור, עברו אלפי אברכים בני תורה לגור בערי הפריפריה, שם המחירים זולים יותר. הם טוענים שבניגוד לערים הגדולות, אצלם אין כל הסדרה על תחום העירובין, ורבים מבודקי העירובין אינם יודעים כלל מה עליהם לבדוק ולעשות.

"רבני הערים", סיפרו האברכים, "דווקא מאוד מעוניינים לעזור, אבל יש מחסור חריף בכוח אדם של בודקי עירובין מקצועיים, אין מי שיכשיר אותם בפרקטיקה המעשית בשטח, וכך ניתן לגלות קווי עירובין שהותקנו שלא כהלכה ותושבי הערים הללו כלל אינם יודעים שהם עוברים כל שבת על איסור טלטול".

במסגרת הדיון על מצב העירובין, סיפר חכם שלום כהן כיצד הוא למד את הלכות עירובין בצעירותו. "מרן הגר"ע יוסף זצוק"ל כינס אותנו כשהיינו צעירים לכולל ערב", סיפר נשיא המועצת, "שם למדו 20 דף בכל חודש. כשלמדנו מסכת עירובין, הביא מרן את הראב"ד של העדה החרדית רבי ישראל יעקב פישר זצ"ל שימסור שיעורים בהלכות האלו, פלפלתי עמו הרבה על ההלכות הקשות של עירובין והייתי קשור עמו בעבותות אהבה עד הסוף", סיפר נשיא המועצת.

בעקבות התיעודים הקשים זומנו מיד ראשי ארגון הקירוב 'בנועם' אל נשיא המועצת. ל'בנועם' בראשותו של הגאון זמיר כהן שליט"א והגאון הרב ישראל מאיר ריאני, יש רשת ענק של למעלה מ-1,000 רבנים שחולשים על כל ערי הפריפריה והם התבקשו לנצל את ההון האנושי הזה להצלת העירובין בפריפריה.

בדיון אצל מרן חכם שלום כהן סוכם על פעילות אינטנסיבית להכשרת בודקי עירובין בערי הפריפריה, כשבמסגרת הפעילות יוקם מסלול הכשרה ייעודי ומעשי לבודקי עירובין.0 תגובות