מעבר לאתר המותאםדו"ח האלוף: בריק: "חלק מהפיקוד לא אומר אמת" – הועדה: "התרשמנו לטובה"

קובי פינקלר No Comments on דו"ח האלוף: בריק: "חלק מהפיקוד לא אומר אמת" – הועדה: "התרשמנו לטובה"

במכתב ששיגר האלוף היוצא יצחק בריק אל 'וועדת חוץ וביטחון', התריע האלוף, כי מפקדים בשטח אינם אומרים את האמת, ישנה בעייה חמורה בפערים בכח אדם, תחזוקת טנקים ונגמשי"ם ותרבות דיווח בעייתית | וועדת חוץ וביטחון מסרה בתגובה: "השיח מול צה"ל פתוח וכנה, הצבא אפשר לחברי הוועדה לבקר בימחי"ם ובבסיסים. בקרוב נחבר דו"ח על הממצאים שראינו"

צילום: פלאש 90
11:30
24.02.20
שלמה ריזל No Comments on מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם: 6 נהרגו בהפצצה הישראלית בדמשק

התכניות האחרונות

ארכיון תוכניות מוקלטות

גם בפייסבוק

היום ברדיו

[daily-schedule schedule=1]

פוסטים אחרונים

תגיות

מחלוקת חריפה. נציב קבילות החיילים היוצא, האלוף במילואים יצחק בריק, פנה לחברי ועדת החוץ והביטחון של הכנסת והזהיר אותם כי מפקדים בצבא אינם אומרים לחברי הוועדה את האמת בנוגע לליקויים הקיימים בצבא ועלו בדו" שחיבר. בדו"ח ששלח האלוף לחברי הוועדה התריע בריק על משבר חריף בכח אדם שאינו בר תיקון בכמה חודשים, פגמים בימחי"ם, תחזוקת טנקים ונגמ"שים ועל תרבות דיווח לא ישרה.

במכתבו כתב בריק: "את שאני מציג לפניכם כאן לא תשמעו מן הפיקוד הבכיר בצה"ל, אצל רבים מן המפקדים, לא די בכך שחלקם אינו מודע, אלא אף אלו המודעים חוששים לספר, להעלות ולהציף, שמא יבולע להם – ובעיקר אינם רוצים לעמוד למול הביקורת… לדאבוני כי רב, אני מוצא כי אצל חלק ממפקדי צה"ל הפה והלב אינם שווים".

עוד הוסיף בריק: "אני ממליץ ואף מפציר בכם – רדו אל השטח, שוחחו עם משרתי הקבע, אפשרו להם להציג לכם את המתרחש בימ"חים, להעלות בפניכם בעיות וקשיים. לא מפקדי האוגדות, החטיבות והגדודים הם אלו מהם תלמדו את המצב האמיתי ששורר בשטח. את המצב עליכם ללמוד מאלו שזו שגרת חייהם… אמירותיהם הן אמירות יודעי דבר, והן האמת".

בתגובה למכתבו של האלוף, נמסר היום (חמישי) מועדת החוץ והביטחון:

להלן תגובת ועדת החוץ והביטחון למכתבו של נציב קבילות החיילים, אשר נשלחה לחברי הוועדה, לשכת שר הביטחון, נציב קבילות החיילים ולשכת הרמטכ"ל:

1. במאי 2018 הוצג לוועדת המשנה למוכנות ובט"ש, בראשות חה"כ עמר בר לב, דוח מבקר מערכת הביטחון על מצב השריון בצה"ל.

2. כבר בעת הצגת הדוח השנתי של נציב קבילות חיילים במהלך יוני 2018 בפני חברי ועדת החוץ והביטחון, בראשות חה"כ אבי דיכטר, הנציב התייחס לנושא מוכנות צה"ל למלחמה.

3. לאחר מכן, במהלך אוגוסט 2018 הוגש לוועדה דוח מיוחד של הנציב לעניין מוכנות צבא היבשה.

4. בעקבות דוחות אלה, ובדגש על פניות נציב קבילות חיילים לוועדה, הוחלט על ידי יו"ר הוועדה, חה"כ אבי דיכטר, על קיום בדיקה מעמיקה של כלל סוגיות המוכנות, במסגרת ועדת המשנה למוכנות ובט"ש, שבראשות חה"כ עמר בר לב.

5. בדיקה זו כללה עד כה כעשרה מפגשים וסיורים בימ"חים, במסגרתם נפגשה ועדת המשנה, בין היתר, עם קבוצות נגדים ללא מפקדיהם אשר העלו בפניה באופן גלוי וכן את דבריהם הן בתחומי המוכנות והן בתחומי כוח אדם וסוגיות פרט. בנוסף לכך, פגשה הוועדה את נציב קבילות חיילים, מבקר מערכת הביטחון, מבקר צה"ל, קצינים בכירים בקבע ובמילואים, כולל אלופי צה"ל והרמטכ"ל.

6. בתקופה הקרובה מתוכננים להתקיים בוועדת המשנה מפגשים נוספים, לרבות עם קצינים בדרגות שונות בקבע ובמילואים.

7. הוועדה התרשמה עד כה מפתיחות רבה של צה"ל בכל הרמות, ומשיתופה בכלל ממצאי המוכנות למלחמה. יש לציין, כי כל בקשות הוועדה למפגשים ולסיורים נתקבלו על ידי צה"ל בחיוב. כמו כן, הועברו לרשות הוועדה גם דוחות של מבקר צה"ל ומבקר מערכת הביטחון.

8. הוועדה אמורה לסיים את בדיקתה בתקופה הקרובה, ולאחר מכן לפרסם דוח שחלקו יהיה גלוי לציבור.0 תגובות