מעבר לאתר המותאם
1

הראשל"צ מסיים את תפקידו כנשיא בית הדין: מספר שיא של מינוי דיינים

יעקב הרשלר No Comments on הראשל"צ מסיים את תפקידו כנשיא בית הדין: מספר שיא של מינוי דיינים

בכנס הדיינים שהסתיים היום (שני) היה רגע מרגש בו הייתה כנס פרידה מהראשל"צ הגאון הרב יצחק יוסף שמסיים את תפקידו כנשיא בית הדין הגדול, תפקיד החולש על כלל מינויי הדיינים, קביעת נהלים וקידום מעמד בתי הדין | שבחים רבים חלקו רבני ישראל לראשל"צ, גם במספר שיא של מינוי רבנים שלא היה עד היום וקביעת כללי הנהגה ופסיקה | הראשל"צ: "התפללתי שאכנס לשלום אל הקודש ואצא בשלום"

23:08
02.06.20
צבי טסלר No Comments on העימות בין בנט לסימן טוב על מערך הבדיקות המתוחכם שירד לטימיון

התכניות האחרונות

ארכיון תוכניות מוקלטות

גם בפייסבוק

היום ברדיו

[daily-schedule schedule=1]

פוסטים אחרונים

תגיות

הכינוס הארצי של דייני ישראל שהסתיים היה היום (שלישי) מיוחד ומרגש היסטוריה באוויר, הכנס סימן את חילופי התפקידים היוקרתיים בין שתי הרבנים הראשיים, הראשון לציון הרב יצחק יוסף כנשיא בית הדין הרבני הגדול מסיים את תפקידו ועובר לתפקידו הבא כנשיא מועצת הרבנות הראשית, ולקראת מינויו של עמיתו הרב הראשי דוד לאו כנשיא בית הדין הגדול.

במושב חגיגי של כנס הדיינים שהוקדש לנושא זה מנה המנהל היוצא של בתי הדין, הרב שמעון יעקבי, בין היתר את הישגיו של הראשון לציון הרב יצחק יוסף כנשיא בית הדין הגדול, ואמר: "בתקופת נשיאותו ידעה מערכת בתי הדין התפתחות ברוחניות ובגשמיות. בימיו מונו 22 דיינים לבתי הדין האזוריים ועשרה דיינים לבית הדין הגדול. הראשון לציון מינה כ-30 אבות בתי דין ו-5 ראשי אבות בתי הדין בתבונה ובמקצועיות והישגיהם מדברים בעד עצמם.

כמו כן מינה הרב יצחק יוסף שמונה דיינים עמיתים, מפקח על ההקדשות, ועדת אתיקה לדיינים והרכבי בתי הדין מיוחדים לנושאי הקדשות, יוחסין, בירור יהדות, ועוד. הראשון לציון עמד על משמר צביונם של בתי הדין ופעל והצליח מול הממשלה להוספת שמונה תקנים נוספים של דיינים לאחר 20 שנה לפחות שבהן לא נוסף אף תקן אחד לדיין.

בכל ענייני ההנהגה והפסיקה הוא הלך בשביל הזהב שפסק אביו מרן רבנו עובדיה יוסף שהיה נשיא בית הדין הגדול שכוחא דהיתרא עדיף, ובדרכם של מרן הגרי"ש אלישיב ומרן הגרש"ז אוירבך, זכר כולם לברכה, מבלי לסטות מן ההלכה".

הרב הראשי לירושלים הראשון לציון הרב שלמה משה עמאר שכיהן כרב הראשי לישראל וכנשיא בית הדין הגדול הרעיף שבחים על הרב יצחק יוסף. לדבריו, הראשון לציון הרב יצחק יוסף קידם את בתי הדין "כעמוד אש ההולך לפני המחנה – לא רק בארץ ישראל אלא בכל העולם". ה

רב עמאר, שכמעט שלא הופיע על במה משותפת בשנים האחרונות עם הראשון לציון, הפתיע כאשר כינה את הרב יצחק יוסף "מרן" – תואר שהיה שמור רק לאביו הרב עובדיה יוסף. הרב עמאר בירך את הרב יוסף "שיהיה שש ושמח כל הימים ושירים את קרן התורה, הרבנות והדיינות לחיים טובים ולשלום".

WhatsApp Image 2018-06-26 at 14.58.48

הראשון לציון הרב יצחק יוסף, שכאמור מסיים את תפקידו כנשיא בית הדין הרבני הגדול ועובר לתפקיד נשיא מועצת הרבנות הראשית, השיב בקצרה: "בלילה שנבחרתי לתפקיד ישבתי ליד מרן האבא ופתחתי בתפילתו של הכהן הגדול שנכנס לקודש הקודשים, יהא רצון שאכנס בשלום ואצא בשלום מן הקודש. השתדלתי לעשות את מלאכתי נאמנה כנשיא בית הדין הגדול במסירות ובהתמדה".

כנס הדיינים של קיץ תשע"ח נערך במשך שלושה ימים והסתיים ביום שלישי אחר הצוהריים במלון לאונרדו פלאזה בירושלים. הדיינים עסקו בהשתלמויות מקצועיות ודיונים הלכתיים. בין היתר, הרצו לפני הדיינים הרב משה קורצטג, הרב הראשי ואב"ד דרום אפריקה, והרב אריה רלב"ג ראב"ד אגודת הרבנים דארה"ב וקנדה ואב"ד אמסטרדם – הם סקרו סוגיות בענייני גירושין המתעוררים בקהילות מחוץ לישראל. כנס הדיינים אורגן בסיוע פעיל ונמרץ של יו"ר ועד הדיינים הדיין הרב משה אמסלם מבית הדין באשדוד.

השיעורים והפאנלים השונים עסקו בהלכות ובענייני גיטין, נושאים משפטיים, סוגיות מקצועיות לצד סיור בחברון ומערת המכפלה. בכנס הפתיחה נשאו דברים הרב הראשי לישראל דוד לאו וכן השר לשירותי דת שבירך את הדיינים. למושב הנעילה הוזמן ח"כ ניסן סלומינסקי, יו"ר ועדת החוקה של הכנסת. הוא קיבל את ברכותיהם של הדיינים על העברת חוק הרחבת סמכויות בתי הדין הרבניים לעניין עגונות חו"ל, שאושר סופית אמש בקריאה שניה ושלישית במליאת הכנסת.

WhatsApp Image 2018-06-26 at 14.58.36 WhatsApp Image 2018-06-26 at 14.58.43 WhatsApp Image 2018-06-26 at 14.59.00WhatsApp Image 2018-06-26 at 14.58.430 תגובות