מעבר לאתר המותאםועדת החינוך והשינוי ההיסטורי כלפי בעלי מוגבלויות \\ משה הלר

משה הלר No Comments on ועדת החינוך והשינוי ההיסטורי כלפי בעלי מוגבלויות \\ משה הלר

משנים שיח – בכנסת ובמערכת החינוך: תלמידי ישראל מובילים מהפיכה בשיח וביחס לאנשים עם צרכים מיוחדים ומוגבלות | משה הלר על שינוי בשטח ביחס לבעלי מוגבלויות

צילום: Yonatan Sindel/Flash90
16:53
03.04.20
קובי פינקלר No Comments on בצה"ל לוקחים פיקוד על ב"ב: "נבצע בדיקות מקיפות ונעביר חולים למלוניות"

התכניות האחרונות

ארכיון תוכניות מוקלטות

גם בפייסבוק

היום ברדיו

[daily-schedule schedule=1]

פוסטים אחרונים

תגיות

ועדת חינוך תרבות וספורט בכנסת אישרה בשבוע שעבר שינוי חוק יוצא דופן, לא כזה הנוגע בתקציבים או בזכויות אזרחיות של אנשים עם מוגבלות, אלא חקיקה הנוגעת בניסוחים שמופיעים בחוקים ומסמכי הרשויות, מילים מסוימות יוחלפו מעתה למונחים מכובדים ולא פוגעניים.

כך למשל בסעיפי חוק 'חינוך מיוחד' המונח "אדם בעל צרכים מיוחדים" הוחלף ל "אדם עם צרכים מיוחדים", במקום "אדם עם לקות" נכתב "אדם עם מוגבלות", במקום "השמה" לשון החוק מעכשיו: "זכאות".

סעיף אחר המתייחס לזכאות המיוחדת של תלמיד עם צרכים מיוחדים נכתב שהמטרה היא: "לתקן ולשפר את תפקודו", המונח "לתקן" נמחק לגמרי, כיוון שמשמעות "לתקן" ביחס לתפקוד ילדים עם צרכים מיוחדים אינה מתאימה.

יושב ראש ועדת החינוך יעקב מרגי (ש"ס) הסביר את ההיגיון בשינויים שאושרו. "אדם שמתמודד בחייו עם מוגבלות אינו "בעלים" על מוגבלות, המוגבלות מאתגרת, אבל לא מאפיינת ולא מגדירה את אישיותו. לאדם זה אין "לקות", והוא אינו זקוק ל"תיקון". בהסבר להצעת שינוי נכתב: "במועד חקיקת החוק נעשה שימוש במונחים אשר היום אינם מקובלים עוד ונחשבים כפוגעניים. במסגרת התיקון לחוק מוחלפים מונחים אלה במונחים המקובלים היום, מסיבה זו מוצע לשנות מונחים שנקבעו בחוק עם חקיקתו אך היום אינם מקובלים בחקיקה ונלווית להם משמעות שלילית".

יש בכך שינוי גדול יותר, זהו שינוי חקיקה יוצא דופן, כזה שנוגע בנקודת ליבה ביחס החברה בישראל לאנשים עם מוגבלות, שינוי שיח ממנו תצא מהפיכה ביחס ובשילוב. מילים שבעבר לא השכלנו להבין שאינם מתאימות לשימוש. שינוי יחס החברה לאנשים עם מוגבלויות חייבת לעסוק בכל תחום חברתי ואזרחי, בשיח ובמעשה, זוהי תחילתה של מהפיכה שמתחילה בשינוי שיח ושיח- יוצר מציאות, זה מה שאנחנו מנסים ליישם במהלך שנת הלימודים באמצעות מיזם 'תיקון עולם' בהובלת עמותת עלה ומשרד החינוך, יחד עם 10,000 תלמידי מ- 64 בתי ספר מכל רחבי הארץ.

באמצעות המיזם אנחנו מנסים לגרום לשינוי שיח בקרב תלמידי ישראל ולגרום לבני נוער להוביל פרויקטים ויוזמות עצמאיות לשילוב אנשים עם מוגבלות בכל תחום בחיי החברה, בסביבת בית הספר ובמרחב הציבורי, בחיי היומיום, בטיולים ובמרחב הציבורי. מתוך אמונה כי שינוי השיח ומפגשי התלמידים ישפיעו על כל השיח של החברה בארץ ויעשה את כולנו למודעים יותר וטובים יותר. תיקון עולם – מתחיל בתיקון של כל אחד עם עצמו.

המיזם החל בחלום של מנכ"ל מרכז 'עלה נגב נחלת ערן', סגן שר החינוך לשעבר אבי וורצמן ויו"ר הכפר השיקומי עלה נגב, האלוף במיל' דורון אלמוג, לשינוי חברתי ערבי, לחיים משותפים עם אנשים עם מוגבלויות מיוחדים ומוגבלויות מורכבות. פירות המיזם מוכיחים עד כמה השיח בנושא חשוב וגורם לשינוי ערכי בסביבת בית הספר. אלפי תלמידים השתתפו השנה לראשונה בטיול שנתי יחד עם תלמידים עם מוגבלות, טיול עם ערך מוסף. אחרים הובילו מיזמים עצמאים לטובת מעורבות חברתית, התנדבות והתגייסות למען האחר. כולם הכירו והתחברו דרך סדנאות והרצאות להכרת מוגבלויות והמחשת אתגרים בחיי אדם עם מוגבלות.

בסוף החודש, לקראת סוף שנת הלימודים, נקיים 3 צעדות בירושלים, גדרה ובחיפה- במסר מיזם 'תיקון עולם', בהדגשת מסרים הנוגעים לצורך בנגישות, הכרת מוגבלויות ושילוב אנשים עם מוגבלות בכל תחומי החברה. 64 בתי ספר השותפים למיזם יחד עם תלמידים מבתי ספר לחינוך מיוחד יצעדו ויחגגו סיום שנת לימודים של תחילת מהפיכה, שנת לימודים עם ערך מוסף.


משה הלר רכז פעילות ויחסי ציבור במיזם 'תיקון עולם' בהובלת רשת מרכזי עמותת עלה0 תגובות