מעבר לאתר המותאם
1

העולם דרוך: דיווחים בארה"ב טראמפ עדכן את מקרון על פרישה מההסכם

מוטי סבן No Comments on העולם דרוך: דיווחים בארה"ב טראמפ עדכן את מקרון על פרישה מההסכם
התרחישים השונים המדוברים הם: כי במידה ונשיא ארה''ב יכריז על ביטול ההסכם, ייתכן והוא לא ימנע מאירופה להמשיך לקיים את חלקה בעסקה ואז המצב יהיה נסבל מבחינת איראן ואירופה. אך אם האמריקנים יטילו סנקציות על כל מי שיעשה עסקים עם האיראנים, הדבר יגרום לפרישתה של אירופה גם מן ההסכם דבר שיוביל לקריסה כלכלית קשה באיראן, שגם ככה מצב הפנים האיראני בכי רע, הציבור מקיים כמעט כל יום הפגנות נגד משטר האייתולות והשחיתות הפושה בו. ולדברי מומחי מדיניות וביטחון בעולם, לחץ כלכלי חזק יוכל להביא לקץ משטר האייתולות באיראן.
22:34
25.10.20
איתי גדסי No Comments on החלטת קבינט הקורונה: כיתות א-ד יחזרו ללימודים

התכניות האחרונות

ארכיון תוכניות מוקלטות

גם בפייסבוק

היום ברדיו

[daily-schedule schedule=1]

פוסטים אחרונים

תגיות

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ התקשר למקבילו הצרפתי עמנואל מקרון ועדכן אותו לגבי החלטתו על הסכם הגרעין עם איראן. העיתון "הנויורק טיימס" מדווח כי טראמפ עדכן את נשיא צרפת עמנואל מקרון, בדבר החלטתו כי ארה"ב הולכת לפרוש מן ההסכם. בתוך כך האיחוד האירופי מסר היום (שלישי) כי הוא ערוך לפרישת ארה"ב מן ההסכם וכי הוא יגן על האינטרסים של חברות אירופאיות הסוחרות עם איראן, הדעה הרווחת באירופה כיום כי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ יפרוש מן ההסכם ואף יטיל סנקציות חדשות על איראן.

מכיוונה של איראן משדרים לחץ עצום לקראת ההכרזה הלילה, סגן מפקד משמרות המהפכה חוסיין סלאמי מסר: "כי ארה"ב ובנות בריתה באזור צריכים לדעת, כי איראן התכוננה לכל התרחישים גם לגרועים ביותר ושום סנקציות או תקיפה לא יפחידו אותנו"

הלילה בשעה תשע (שעון ישראל) עיני העולם יהיו נשואות אל עבר הבית הלבן והאיש החזק בעולם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, האיש שבתוך כמה חודשים גרם לדיקטטור הצפון קוריאני לצאת ממדינתו המסוגרת ולבקש הסכם שלום, דוהר אל עבר החזית הבאה, הסכם הגרעין האיראני.

ההסכם כמי שהתבטא עליו דונלד טראמפ בעקביות הוא הסכם רע, הסכם שהאיראנים הערימו על חולשתו של אובמה  וג'ון קרי, כך שלפי ההסכם הם קיבלו הכשר אישור לבנות פצצות גרעיניות בעוד כשבע שנים, דבר שהביא את ישראל להתנגדות נחרצת ולקמפיין בינלאומי לעצירת ההסכם שבשיאו נאם ביבי נתניהו בפני הקונגרס האמריקני נגד ברק אובמה. היום בתשע יפרסם הנשיא את החלטתו, ההכרזה היא היסטורית מכיוון שבכוחה לשנות את ביטחון העולם לטוב או לרע.

התרחישים השונים המדוברים הם: כי במידה ונשיא ארה"ב יכריז על ביטול ההסכם, ייתכן והוא לא ימנע מאירופה להמשיך לקיים את חלקה בעסקה  ואז המצב יהיה נסבל מבחינת איראן ואירופה. אך אם האמריקנים יטילו סנקציות על כל מי שיעשה עסקים עם האיראנים, הדבר יגרום לפרישתה של אירופה גם מן ההסכם דבר שיוביל לקריסה כלכלית קשה באיראן, שגם ככה מצב הפנים האיראני בכי רע, הציבור מקיים כמעט כל יום הפגנות נגד משטר האייתולות והשחיתות הפושה בו. ולדברי מומחי מדיניות וביטחון בעולם, לחץ כלכלי חזק יוכל להביא לקץ משטר האייתולות באיראן.

מנגד אין לאיראן הרבה מה לעשות כנגד ביטול ההסכם היא לא בעמדת כח, ורוסיה שנותנת גיבוי שקט לאיראן, אף היא נמצאת בקריסה כלכלית לא תוכל להושיע אותה. התרחיש שמדיר שינה ממנהיגי העולם שבהעדר הסכם, איראן תראה עצמה חופשיה להתקדם אל עבר ייצור פצצה גרעינית, אך אם דבר כזה יקרה, אזי איראן מעמידה עצמה בסכנה של מתקפה כנגד מתקני הגרעין מכיוונה של ארה"ב או ישראל.

דיווחים שוטפים כאן באתר במהלך הלילה

 0 תגובות