מעבר לאתר המותאם
1

נתניהו באירוע "Power Africa": זו לא רק ידידות

איתי גדסי No Comments on נתניהו באירוע "Power Africa": זו לא רק ידידות

ראש הממשלה בנימין נתניהו השתתף הבוקר באירוע החתימה עם ארה"ב על תכנית "Power Africa" – לקידום פעילות חברות ישראליות בתחום האנרגיה

נתניהו בנאומו צילום: חיים זגורי, פלאש 90

התכניות האחרונות

ארכיון תוכניות מוקלטות

גם בפייסבוק

היום ברדיו

[daily-schedule schedule=1]

פוסטים אחרונים

תגיות

הבוקר נחתם הסכם בין משרד ראש הממשלה לממשלת ארה"ב, בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הכלכלה אלי כהן, שגריר ארה"ב בישראל דייוויד פרידמן, מנכ"ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר, ראש מיזם Power Africa אנדרו הרשקוביץ, שגרירי מדינות אפריקה בישראל, נציגי ממשל בישראל, נציגי יוזמת Power Africa וחברות ישראליות מובילות בתחום האנרגיה.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר באירוע: "זהו תענוג עבורי להיות עם כולכם הבוקר, בשותפות הגדולה הזו בין ישראל, ארה"ב ואפריקה. זוהי יוזמה שתחשמל את אפריקה. מילולית ומעשית. היא מביאה אור, ובכל פעם שאם אפריקנית תדליק את האור או את תנור החימום בשביל מים לילדיה, חלק מישראל יהיה שם. זוהי התפתחות אדירה העולה קנה אחד עם חזון שיש לי, לפיו ישראל תשוב לאפריקה ואפריקה תשוב לישראל. זו היתה שותפות נפלאה בשנות ה-60, שכעת חזרה למסלולה במלוא העוצמה. הרכבת הזו נוסעת מהר מאוד. ב-18 החודשים האחרונים ביקרתי 3 פעמים באפריקה. אני חייב לומר לחבריי האפריקנים שעברו 3 ימים מאז נפגשתי עם דיפלומטים אפריקנים ואני נעשה מסוחרר".

"זה משהו שנוצר לא רק מידידות בין ממשלות. אנו מבצעים סקרים באינטרנט, אתם יכולים לעשות זאת גם כן, זה די מבהיל. שאלנו 54 מדינות בכל היבשות: מה אתם חושבים על ישראל, האם אתם חושבים שיש לה ערכים, שהיא נכס, אתם חושבים שמדינותיכם תוכלנה להפיק תועלת מקשרים עם ישראל? אנו מקבלים תוצאות מדהימות שמשקפות את השינוי במעמדה הבינלאומי של ישראל, בגלל הנחישות הטכנולוגית שלנו לשפר את חיי האנשים בתחומים רבים כל כך. אנרגיה הוא אחד מהם, אך גם מים, חקלאות, IT, בטחון – כל האלמנטים החשובים לקיום והתפתחות חיים טובים ובטוחים".

"אנו רואים כי במדינות ברחבי העולם, הממשלות מעריכות את זה. אך מה שמצאנו בסקרים הללו, הוא שהאנשים מעריכים את זה. ונחשו ממי קיבלנו את הציונים הגבוהים ביותר; דיוויד, אל תעלב, ארה"ב נמצאת גבוה מאוד ברשימה; אך בראש הרשימה נמצאים אנשי אפריקה. הם מזהים את היתרון שבשותפות עם ישראל, וזו התפתחות אדירה. המשמעות היא שמה שאנחנו מפתחים כאן היא שותפות לא רק של ממשלות, אלא של אנשים. ומה שהאנשים מבינים הוא ששיתוף הפעולה עם ישראל, כפי שתרם לחקלאות באפריקה בשנות ה -60, יכול לעזור בכל תחום בחיים בתחילת המאה ה -21. זוהי התפתחות חיובית להפליא. אנחנו הולכים להמשיך את זה צעד אחר צעד אחר צעד. אנו מאמינים באפריקה. אני מאמין באפריקה. אני מאמין בשותפות עם אפריקה. ואיזו שותפות טובה יותר יכולה להיות לנו מאשר עבודה משותפת של USAID, ממשלת ארה"ב, ישראל ומדינות אפריקה על מנת להבטיח עתיד טוב יותר".

"לכן, הדבר החשוב ביותר הוא להיות ענייניים, ואתם יודעים שהעברית היא שפה קומפקטית מאוד. כשמתרגמים עברית לאנגלית, התרגום יוצא ארוך פי 3 מהמקור. בתחילת התנ"ך יש שתי מילים בעברית, ודרושות ארבע מילים על מנת לומר זאת באנגלית, אך אני אגיד זאת וזה מסכם את כל מה שאנחנו עושים כאן: ויהי אור".

יוזמת Power Africa מובלת על-ידי הסוכנות לפיתוח בינלאומי של ארה"ב (USAID) ומטרתה לחבר 60 מיליון בתי אב באפריקה לרשת החשמל ולהוסיף 30 אלף מגוואט להספק המותקן ביבשת עד 2030. במסגרת פעולות הממשלה לחיזוק הקשרים הכלכליים ושיתופי הפעולה עם מדינות אפריקה, ממשלת ישראל מצטרפת לתכנית.

בעקבות ההסכם, חברות ישראליות יוכלו לקחת חלק ביוזמת Power Africa, ויקבלו ארגז כלים מגוון לקידום פרויקטים לייצור חשמל ולחיבור הצרכנים ביבשת. בין השאר, במסגרת זו תגדל נגישות החברות לגורמי ממשל, יוענקו מענקים כספיים, יקודמו קשרים עם גורמי מימון, יינתן יעוץ מקצועי ומשפטי וייערכו סקרי היתכנות.0 תגובות