חשש ודאגה: ועדת המנכ"לים החליטה: כן למסחר בשבת

  איתי גדסי No Comments on חשש ודאגה: ועדת המנכ"לים החליטה: כן למסחר בשבת

  קואליציית שבת שוויון: "לראשונה מזה 68 שנה שממשלת ישראל צפויה לאשר את רמיסת הסטטוס קוו. אישור אחת משלוש ההמלצות משמעותה רמיסה ברוטאלית של הערך הכי בסיסי ויקר ביהדות – השבת. אנו קוראים לשר הפנים לפעול לגיבוש תשובה לבית המשפט העליון, ולקבע מציאות המבצרת את השבת כיום מנוחה בישראל לכלל ישראל".

  0:10
  29.02.24
  אתר קול חי No Comments on טועמים שבת בכל מנה

  התכניות האחרונות

  ארכיון תוכניות

  פוסטים אחרונים

  תגיות

  נחשף דו"ח מסקנות ועדת המנכ"לים: המלצות הוועדה בסוגיית המסחר בשבת הוגשו בשבוע שעבר לממשלה. הדו"ח מפרט את מסקנות ועדת המנכ"לים, על מנת לסייע בגיבוש עמדת הממשלה בסוגיית המסחר בשבת שהולכת ומתרחבת בחרבי הארץ. ועדת המנכ"לים הוקמה מכח החלטת הממשלה בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונר, לפני כשנה.

  על פי הדו"ח, ועדת המנכ"לים ממליצה לממשלה לאפשר לעיריית תל אביב להתיר לרשתות וחנויות מסחר לפעול בשבת בתחומה.

  מסקנות ועדת המנכ"לים: לאשר את התיקון ה-2 להצעת חוק העזר העירוני בתל אביב (פתיחה וסגירת חנויות בשבת) – כלומר לאפשר את המשך פעילותן של 164 חנויות מסחר בשבת בעיר. יש לציין שהחנויות שהעירייה מבקשת לאפשר לפעול בשבת הן בנוסף ל-3 מתחמי מסחר ופנאי הפעילים בשבת. במידה והמלצה זו תאושר, לעיריית תל אביב יתאפשר בעתיד להגדיל את מכסת האישורים שיוענקו לעסקים לפתיחה בשבת.

  לאשר את הצעת חוק העזר העירוני בתל אביב (פתיחה וסגירת חנויות בשבת) בתנאים הבאים: מספר ההיתרים לפתיחת מסחר בשבת תוגבל ל-140 בעיר. העירייה לא תורשה גם בעתיד להגדיל את מספר ההיתרים המרבי לפעילות מסחרית בשבת בתחומה. סעיף שטרם הושלם ונפתח במסקנה 'לאשר את הצעת חוק העזר העירוני בתל אביב (פתיחה וסגירת חנויות בשבת)'. השלמת הסעיף ממתינה לקביעת המשרד לשירותי דת ומשרד הפנים. עם זאת, גם פה מבקש הסעיף לאפשר לעיריית תל אביב להתיר פעילות מסחרית בשבת.

  קואליציית שבת שוויון מגיבה ואומרת: "לראשונה מזה 68 שנה שממשלת ישראל צפויה לאשר את רמיסת הסטטוס קוו, בהחלטה צלולה ומודעת. אישור אחת משלוש ההמלצות בדו"ח ועדת המנכ"לים משמעותה רמיסה ברוטאלית של הערך הכי בסיסי ויקר ביהדות – השבת. ועדת המנכ"לים הייתה צריכה לבחור בין העובדים והעסקים הקטנים ובין הטייקונים. לצערנו, היא בחרה בבעלי ההון. כעת זוהי שעת השין. מסחר בשבת עומד במרחק פסיעה אחת לפני קבלת הכשר משפטי. אל לנו להתבלבל, משמעות ההחלטה הצפויה אינה נוגעת רק לעיר תל אביב, אלא בעלת השלכות כלל ארציות, ותאפשר פתיחה של מסחר בשבת בירושלים, כמו גבעת שמואל ובית שמש. מישהו נרדם בשמירה, ואם לא יתעורר ויפעל כעת, החלטת הממשלה תהפוך לבכייה לדורות. על שר הפנים אריה דרעי לדרוש את החזרת הסמכויות על המסחר בשבת לידיו ולשים סוף לשערורייה.

  "הייתכן הדבר? מרכזי מסחר, רשתות ביגוד ונעליים, רשתות מזון – כולם יפתחו בשבת? אם אחת ממסקנות ועדת המנכ"לים תאומץ על ידי הממשלה, לא ניתן יהיה להחזיר את הגלגל לאחור, ואחר כך כבר לא נוכל לומר 'לא ידענו, לא שמענו'. כיום 20 אחוז ממרכזי המסחר בישראל פתוחים ביום המנוחה השבועי, ומידי שבת אלפי ישראלים צובאים את מרכזי הקניות על חשבון בעלי העסקים שמבקשים לנוח בשבת, ועל חשבון זכויותיהם הסוציאליות של אלפי עובדים למנוחה שבועית אנו קוראים לשר הפנים לפעול אקטיבית לגיבוש תשובה לבית המשפט העליון, ולקבע מציאות המבצרת את השבת כיום מנוחה בישראל לכלל ישראל".  0 תגובות