תקציב המדינה 2017-18 אושר סופית במליאת הכנסת

  היום מובא בפני חברי כנסת ישראל תקציב המדינה לשנים 2017-2018. תקציב משעמם, ללא בשורה חדשה לעם ישראל, חוטא לחלוטין למטרה. תקציב ללא תקווה וללא פתרונות למצוקות הכלכליות היומיומיות של אזרחי ישראל. לא למשבר הדיור ממנו סובלים מאות אלפי זוגות צעירים, לא לחקלאים בהם אתם הממשלה פוגעים ללא הרף, לא לעסקים הקטנים והבינוניים שלא מצליחים לשרוד ונסגרים זה אחר זה, לא לאימהות החד הוריות שלא גומרות את החודש, לא לניצולי השואה שהולכים ונעלמים, לא לרשויות המקומיות שקורסות, לא לאף אחד אחר מלבד מי שקרוב לצלחת. מקורבי נתניהו ושות'.
  איתי גדסי 1 Comment on תקציב המדינה 2017-18 אושר סופית במליאת הכנסת

  לאחר לילה ארוך, הכנסת אישרה את תקציב המדינה לשנים 2017 ו-2018 • חוק מס דירה שלישית אושר. סגן השר יצחק כהן: תשחררו את הדירות האלה ותפסיקו לחנוק את המשק • הרצוג לנתניהו: אתה מנותק ואין אות חיים. אנשים מפונים מבתיהם לרחוב לגור באוהלים

  צילום: Miriam Alster/FLASH90
  היום מובא בפני חברי כנסת ישראל תקציב המדינה לשנים 2017-2018. תקציב משעמם, ללא בשורה חדשה לעם ישראל, חוטא לחלוטין למטרה. תקציב ללא תקווה וללא פתרונות למצוקות הכלכליות היומיומיות של אזרחי ישראל. לא למשבר הדיור ממנו סובלים מאות אלפי זוגות צעירים, לא לחקלאים בהם אתם הממשלה פוגעים ללא הרף, לא לעסקים הקטנים והבינוניים שלא מצליחים לשרוד ונסגרים זה אחר זה, לא לאימהות החד הוריות שלא גומרות את החודש, לא לניצולי השואה שהולכים ונעלמים, לא לרשויות המקומיות שקורסות, לא לאף אחד אחר מלבד מי שקרוב לצלחת. מקורבי נתניהו ושות'.
  18:23
  09.06.24
  פנחס בן זיו No Comments on שהחיינו: בעלי העסקים המובילים משתתפים בחנוכת המשכן החדש

  התכניות האחרונות

  ארכיון תוכניות

  פוסטים אחרונים

  תגיות

  בתום דיון מרתוני שכלל מאות הצבעות ולאחר שנדחו כל ההסתייגויות שהוגשו, אישרה מליאת הכנסת את חוק התקציב לשנות הכספים 2017 ו-2018, את חוק התכנית הכלכלית ואת חוק ההתייעלות הכלכלית. בהצבעה הסופית תמכו 60 חברי כנסת והתנגדו 48.

  במהלך הדיון עזבו רבים מחברי האופוזיציה את המליאה במחאה על כך שבזמן ההצבעות ראש הממשלה קיים צ'אט בפייסבוק, מה שלטענתם מבזה את הכנסת.

  לאורך הדיון עלו חברי כנסת מן האופוזיציה לנמק את ההסתייגויות שהגישו על סעיפי החוק השונים.

  ח"כ מאיר כהן: אחרי אין-ספור הבטחות והתחייבויות, אנחנו מבינים היום שהתוכנית לחיזוק הצפון לא תהיה בתקציב 2017 ו-2018. אין תוכנית לחיזוק הצפון. היום מבינים כולם, בעיקר 1.3 מיליון תושבי הצפון, שהם לא בתוכנית של הממשלה הזאת. ביוני 2015 אישרתם את התוכנית לחיזוק הצפון: תכנית לפיתוח כלכלי של מחוז הצפון,  קראתם לה. ובכן, חברות וחברי הכנסת, אדוני ראש הממשלה ושר האוצר איש הצפון, התוכנית לפיתוח הצפון נקברה. היא לא תהיה בתקציב. זה התחיל בהצהרה חגיגית ונגמר בכלום, באפס. שמעו טוב,  אחי תושבי הצפון, עובדים עליכם בעיניים. בושה וחרפה שהבטחתם ולא קיימתם.

  שר האוצר משה כחלון השיב: ידידי חבר הכנסת מאיר כהן, אני רוצה להעמיד אותך על טעותך, יכול להיות טעית הכסף כולו פה, חוץ מ-400 מיליון של קק"ל, לפי החלוקה של: מעונות, כבישים, סיוע לבית-חולים "פוריה".  תבוא לאירוע בשבוע הבא ותראה 14 מיליארד על הלוח, ואז הטלוויזיה תצלם אותך אומר את מה שאתה אומר, בסדר? חברי חברי הכנסת, יש כסף, יש תוכנית, כולל קק"ל, שזאת הזדמנות להגיד להם תודה על 400 מיליון שהם מעבירים, מהמשרד לנגב והגליל, 150 מיליון מה-flat המפורסם גם עברו לשם, מה-flat האחרון. 1.5% של מ-9 ל-7.5 גם ירד לשם. כל הכסף הזה הוא תוספתי. מאיר כהן, תחפש משהו אחר.

  ח"כ איתן כבל: "בוועדות, אדוני ראש הממשלה, נלחמנו על כל שקל. על כל שקל בנושאים מנושאים שונים. ומה אנחנו מוצאים את עצמנו, אדוני ראש הממשלה? הקואליציה הקימה בנקים חדשים. יש את הבנק הוותיק של גפני. יש את הבנקים החדשים הגדולים: הבנק של דוד ביטן, הבנק של סמוטריץ. חבר הכנסת דוד ביטן, שמחזיק הון עצמי של 41.7 מיליון, סמוטריץ שמסובב את כולם על האצבע עם הון של 50 מיליון, כשאנחנו נאבקים על כל שקל. אני מבקש שהממשלה תיאות לתת מהבנקים החדשים שנפתחו, כספים לצרכים האמתיים שנדרשים.

  ח"כ דוד ביטן השיב: לצערי הרב, הממשלה מגישה תקציב. אם חבר כנסת מבקש לתקן את התקציב, וזאת זכותו המלאה, זה הופך להיות כסף ייחודי. אם למשל עכשיו אני מבקש לתקן את התקציב שעשרים מיליון יעברו לשיקום שכונות באותו רגע זה נחשב כסף ייחודי. לכן כל הנושא של הכסף הייחודי היום זה רק עניין של רישום. אין בזה שום משמעות אחרת. הכסף עובר, על-פי הנחיות היועץ המשפטי, למשרד, והמשרד עושה עם זה מה שהוא רוצה. על כן אנחנו נגיש הצעת חוק שמתקנת את החוק באופן כזה שאם יש תיקוני תקציב על-ידי חברי הכנסת זה יירשם בבסיס התקציב ולא יירשם ככסף ייחודי. כל מה שאתם אומרים יחד עם התקשורת זה פשוט בלוף אחד גדול.

  ח"כ מיקי רוזנטל: רוב חברי הקואליציה מסכימים שמס דירה שלישית הוא לא יעיל. אני חושב שהוא לא הוגן ולא יעיל. שר האוצר במשך שלושה חודשים מדבר על החוק הכי חברתי, מבלי שיש לו נתון אחד. בוועדת כספים ניסינו לשאול את האוצר כמה דירות יש לאנשים שהם ירשו אותם, וכמה הם משקיעים, לאוצר אין מידע. אז אני אגיד לכם – 70% מהאנשים שיש להם שלוש דירות הם ירשו אותם.  אתם סיפרתם סיפור על משקיעים שמשתלטים על שוק הדירות, זה בדיוק כמו מס גולגולת בעולם העתיק, זה המס הכי לא צודק. זה שיש לו 3 דירות עם 40 מיליון וזה שיש לו שלוש דירות עם 4 ישלמו אותו דבר.

  "עכשיו מבחינת יעילות, כמה אנשים באמת ימכרו את הדירות שלהם? מה שיקרה פה בשנה הקרובה פתאום אתם תראו שאנשים מעבירים שני אחוז לאח שלהם או לילד שלהם וככה בעצם הם פטורים מהמס. השערורייה הגדולה היא איך שהעברתם את החוק הזה, בניגוד לעמדת היועץ המשפטי של הכנסת ובניגוד לדעתם של רוב האנשים שיושבים באולם הזה. עכשיו יש לכם הזדמנות אחרונה להצביע נגד, לפני שאנחנו הולכים לבג"ץ.

  סגן שר האוצר יצחק כהן השיב: הרבה מתנגדים לחוק הזה וזו צביעות, כולם מחזיקים הרבה דירות. תשחררו את זה לזוגות צעירים, מה קרה? אתם פשוט מתנגדים כי אתם באים מפוזיציה. אם אתה מחזיק 5,6,7, דירות זה לא רלבנטי איך הם קיבלו אותם. תשחררו את הדירות האלה ותפסיקו לחנוק את המשק.

  כחלון: "לא האמנתם שנעביר את התקציב"

  לפני תחילת ההצבעות אמר שר האוצר כחלון:  "בשנה שעברה עמדתי כאן והצגתי בפניכם את התקציב לשנים 2015-2016. היו רבים שפקפקו ביכולתה של הממשלה להעביר תקציב נוסף. היום, שנה אחרי אני עומד כאן ואני גאה להציג לכם תקציב נוסף וכלכלה ישראלית חזקה, איתנה, יציבה וצומחת. נפלה בידי זכות גדולה מאוד לעשות בשנה וחצי האחרונות למען החברה ואזרחי ישראל ולטובת המשק והכלכלה.

  "רבותיי חברי הכנסת, התקציב שתאשרו היום הוא תקציב חברתי ועיוור צבעים. הוא עוזר ומסייע לכל האוכלוסיות. בניגוד לכל התחזיות הפסימיות המשק ממשיך לרשום מדדי צמיחה יוצאי דופן בהשוואה לעולם המערבי. סוכנויות הדירוג המובילות בעולם מביעות אמון מלא בכלכלה הישראלית. רבים ביקרו אותי על המדיניות, אבל היא מוסיפה גם למשרדים החברתיים הרבה מאוד כסף.

  כחלון הוסיף וציין כי "ועדת הרפורמות בראשות של ח"כ אלי כהן רק לפני שבוע רפורמה היסטורית בבנקים.  לא היה בישראל תחום יותר ריכוזי ופחות תחרותי מתחום זה. ועדת הכספים של הכנסת אישרה פה אחד ללא הבדל קואליציה ואופוזיציה את החוק להגבלת שכר הבכירים.התקציב שנאשר היום ימשיך בהגשמת החזון. חזון של צמיחה, צמצום הפערים החברתיים, הגדלת ההוצאה הציבורית, הפחתת מיסים והגדלת הוצאות המשרדים החברתיים.

  "התקציב הזה הוא של כל אזרחי המדינה, לא של ימין לא של שמאל ולא של מרכז. זה תקציב חברתי שנותן מענה בכל התחומים מתחומי חיינו."

  יו"ר האופוזיציה יצחק בוז'י הרצוג אמר:  "היום מובא בפני חברי כנסת ישראל תקציב המדינה לשנים 2017-2018. תקציב משעמם, ללא בשורה חדשה לעם ישראל, חוטא לחלוטין למטרה.  תקציב ללא תקווה וללא פתרונות למצוקות הכלכליות היומיומיות של אזרחי ישראל.  לא למשבר הדיור ממנו סובלים מאות אלפי זוגות צעירים, לא לחקלאים בהם אתם הממשלה פוגעים ללא הרף, לא לעסקים הקטנים והבינוניים שלא מצליחים לשרוד ונסגרים זה אחר זה, לא לאימהות החד הוריות שלא גומרות את החודש, לא לניצולי השואה שהולכים ונעלמים, לא לרשויות המקומיות שקורסות, לא לאף אחד אחר מלבד מי שקרוב לצלחת. מקורבי נתניהו ושות'.

  "איזה הישגים יש לכם פה? נתניהו, פגעת בדמוקרטיה ובחופש הביטוי, פגעת במרקם העדין של עם ישראל עם הסתה פרועה, וכעת אתה פוגע בכלכלה הישראלית, באפשרות של אזרחי ישראל להתפרנס ולחיות בכבוד.   לא תוכל עוד להתעלם ממימדי העוני המבהילים.

  "נתניהו אתה וחבריך לקואליציה מנותקים מהעם, מטילים מיסים סמויים על האזרחים, מבזבזים סכומי עתק ומחלקים את הכסף על פי אינטרסים צרים, לכל מי שמאיים עליכם, למקורבים ולשוחד פוליטי.

  "נתניהו, ראיתי את הכותרת היום בעיתון ונמלאתי רחמים אליך. פינו אותך מהמעון ונאלצת לעבור לסוויטה. מרגיש יותר כאילו עברת לצוללת. אתה מנותק ואין אות חיים. אנשים מפונים מבתיהם לרחוב לגור באוהלים. זה קשה! שנתיים שתושבי עמונה ממתינים ממך לפתרון. זה קשה! לא רק את הבית איבדת ביבי. איבדת את המדינה. אחרי 40 שנות שלטון, השקופים מקופחים והמקופחים שקופים."  1 תגובות

  מיין תגובות
  1. 1

   כחלון כל הכבוד תמשיך ככה עד שיקרה לשוק הדירות מה שקרה לשוק הסוללר,
   אחד שבטעות הצביע לחרדים שדואגים לבעלי השלוש דירות