- רדיו קול חי - https://www.93fm.co.il -

כינוס חירום על חילול בית הכנסת בערד – נצא להפגנות

בכינוס חירום כואב ונוקב שנערך ביוזמת שר הבריאות ח"כ הרב יעקב ליצמן, הובעה מחאה ציבורית אדירה וכואבת, נוכח ההתדרדרות הקשה והמקרה הנורא בו חיללו יהודים בית כנסת בעיר ערד.

נציגי כלל הקהילות התכנסו להביע מחאה זו, במטרה להביא לצעדים ציבוריים שישימו סוף לפגיעה הקשה בעקבות המקרה הקשה בערד.

השר ליצמן אמר בכינוס כי "בעיר ערד משתוללת תופעה קשה של אנטישמיות ממסדית בחסות וביוזמת ראש העיר ניסן בן חמו. אך הוא התעקש בדבריו שלא לערב את ההיבטים הפוליטיים שבענין, על אף היותו של ראש העיר נציג יש עתיד ושנלחם בכל כוחו בחרדים. עם זאת בחר ליצמן להתמקד אך ורק בפגיעה הקשה בבית כנסת של חסידי גוןר שחולל בשבת האחרונה בידי פעילים ציבורים בעיר ערד וכן תושבים שהובאו למקום בכוח כדי לעורר פרובוקציות ולחלל הקודש. בית כנסת היה מאז ומתמיד מקום שמור בו לא דרכה יד זדונית. ופגיעה בבית כנסת זהו קו אדום שיש להזעיק עליו עולם ומלואו. לא נוכל לעבור על כך לסדר היום, אלא לארגן משמרות מחאה בכל רחבי הארץ, וכמובן בכפוף בברכת ובהוראת של גדולי ישראל שאת פיהם אנו נשאל.

בסיכום הכינוס הוחלט על הקמת צוות מצומצם שיגבש את דרכי המחאה, בתיאום מוחלט של גדולי ישראל ועל פיהם נחליט על כל צעד. על הצוות נמנים השר ליצמן, רה"ע זייברט, יוסי דייטש, מנחם שפירא וחיים ביטון.

סגן רה"ע ב"ב אברהם רובינשטיין אמר כי על הציבור להיות מודעים לבעיית ערד. זהו מקרה קשה בו הציבור בהלם מול התוצאה וכי העולם היהודי לא יוכל לעבור על כך בשקט. כולנו נתאחד וכולנו נעשה הכל למען תושבי העיר ערד וההשלכות לכל המגזר החרדי בכל הארץ. תושבי ערד הלכו לארץ לא זרועה ויש לעשות הכל למענם. זה מתחיל בערד וזה יגיע להרצליה ורעננה ובכל העולם.

רה"ע ב"ב חנוך זייברט אצר כי יש להתאגד במטרה משותפת וברורה, וכי ההתמקדות בזעזוע הציבורי מחילול בית כנסת הוא חשוב וערכי שכן בית כנסת מחולל מהווה זעזוע בכל כל יהודי.

סגן רה"ע ירושלים יוסי דייטש ראשי עיר רוצים להרחיק אותנו בדיור בקרית גת ובמקומות נוספים, יש להם בעיות אתנו. מה שקורה בערד יקרה בשאר המקומות. חייבים לטפל בזה באופן מיידי בצורה חדה וברורה. פגיעה בבית כנסת הוא מזעזע כל לב. זה המסר שיש להעביר לכל שדרות הציבור.

סגן רה"ע ב"ב הרב מנחם שפירא: הדבר לא היה קורה לולא ראש עיר שמסית את העיר נגד המגזר. יש אנשים שכואב להם שהחרדים נמצאים אצלם בעיר והם אחראים להסתה ולפרובוקציות. ויש להפיל עליהם את האחריות הישירה למה שקורה. אין ציבור שלא יתחבר למחאה הזאת ונביא את הדברים לגדולי ישראל להכרעתם.

חבר מועצת העיר ירושלים מטעם ש"ס הרב אברהם בצלאל: מדובר במקרה מזעזע, פרובוקציות בתוך בית כנסת זה דבר שלא יכול לעבור לסדר יום הציבורי, זהו מאבק בו לא רק חרדים יבינו זאת אלא כלל הציבור.

חבר מועצת העיר ערד משה קוואס גגולל בפני המשתתפים את מסכת הקשיים וההתעללויות שהקהילה בערד עוברת מזה שנים ועכשיו הגדיל לעשות ראש העיר בהסתה קשה לכל פעיליו שהתוצאה נראית מול עינינו.

סגר"ע מודיעין עילית הרב טוביה פריינד אמר כי המקרה מזכיר אירועים משנים עברו ומתקופות קשות ביותר. לא אחת סערה היהדות החרדית בכל כוחה כתוצאה מחילול בית כנסת, כך היה בכל הדורות כולם שבית כנסת מחולל הפך למאכולת אש וזעזע כל לב.

חבר מועצת העיר ירושלים הרב אליעזר ראוכברגר אמר כי הציבור הכללי יראה עצמו מחובר לצעדי המחאה כי מדובר בפגיעה ערכית כוללת וכי יש לפעול במסרים נכונים ובצעדים שיבהיר לכולנו את כללי המראבק.

חבר הנהלת העיר ירושלים הרב שלמה רוזנשטיין אמר כי צעדי המאבק ייגזרו משיתוף הפעולה בין כלל הציבור וכי אין איש שיכול להישאר שאנן נוכח ההידרדרות. זהו מאבק שלא ייפסק אם לא נידע להגיב כהוגן ובמקצועיות.

מזכיר ועדת הרבנים יצחק גולדקנופף ביטא בכאב את שפלות המקרה בו לא האמנו לאן שנגיע. היהדות החרדית תדע להוביל קו מחאה ברור ותקיף למנוע הישנות מקרה דומה חלילה.

השתתפו עוד: ראש עיריית בני ברק אברהם רובינשטיין, מנחם שפירא, חיים מאיר לנגזם. חברי מועצת העיר ירושלים, יצחק פינדרוס, שלמה רוזנשטיין, יוסף דייטש, יוחנן ויצמן, אליעזר ראוכברגר, אברהם בצלאל. חברי מועצת  העיר אשדוד מרדכי ליברמן, יעקב טסלר, חברי מועצת העיר ערד משה קאווס, יצחק מאיר וייס, מרדכי ארנרייך, ברוך שלסר. חבר מועצת העיר בית שמש שעיה ארנרייך. סגר"ע מודיעין עילית טוביה פריינד. מזכיר וועדת הרבנים למען השבת יצחק גולדקנופף, ונציגי קהילות: גור, ויזניץ, בעלזא, סלונים, ביאלה, צאנז, קרלין סטולין, ויזניץ מרכז, ערלוי, באיאן, מודזיץ, סערט ויניץ, סאדיגורא.